Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne
- Kategoria:
- komiksy
- Seria:
- Mistrzowie Komiksu
- Tytuł oryginału:
- Life, In Pictures
- Wydawnictwo:
- Egmont Polska
- Data wydania:
- 2009-08-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2009-08-01
- Liczba stron:
- 496
- Czas czytania
- 8 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323736325
- Tłumacz:
- Jacek Drewnowski
- Tagi:
- komiks powieść graficzna autobiografia
Intymny autoportret i kronika kariery człowieka, dzięki któremu komiks stał się sztuką. Will Eisner zaczął rysować komiksy w czasach wielkiego kryzysu. Stworzył ponad dwadzieścia powieści graficznych, dziesiątki książek instruktażowych i setki publikowanych co tydzień historii komiksowych, w tym serię Spirit, która ukazywała się najdłużej. Na każdym etapie swojej ponad siedemdziesięcioletniej kariery Eisner wytyczał nowe granice wybranemu przez siebie medium, nadając komiksowi status prawdziwej sztuki, sobie zaś - miano jednego z wielkich amerykańskich gawędziarzy XX wieku. W ostatnich latach życia zebrał najbardziej osobiste historie i wydał je w tomie Życie w obrazkach.
Trzy powieści graficzne i dwie krótsze historie, ułożone w takiej kolejności, w jakiej powstawały, tworzą dzieło zbliżone do autobiografii. Tom rozpoczyna Zmierzch w Mieście Słońca, oda do wspomnień i tęsknoty, wywołanych przejściem Eisnera na emeryturę w roku 1985 i przeprowadzką na Florydę.
Marzyciel, stworzony w roku 1986, to rodzaj powieści z kluczem, opisującej wczesne lata branży komiksowej przed II wojną światową. Historia własnej rodziny, a także rodziny żony Ann, ukazana jest w dwóch powieściach graficznych, W środek burzy i Cel gry, przedstawiających zarazem historię Żydów w Ameryce.
Ostatnia opowieść w tomie, Dzień, w którym zostałem profesjonalistą, mówi najwięcej o tożsamości artystycznej autora.
Will Eisner, twórca postaci Wonder Mana i komiksu Spirit, autor Umowy z Bogiem, pionier powieści graficznej, wielka legenda sztuki komiksowej dwudziestego wieku.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 105
- 96
- 28
- 18
- 10
- 8
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Komiks o kulisach powstawania... pierwszych komiksów w USA, na przykładzie przygód wydawnictwa "EISNER & IGER".
Był pośród tych wszystkich pionierów komiksu jeden... Polak! BOB POWELL (prawdziwe nazwisko: Stanislaus Pawłowski). Rysował komiks "Sheena, królowa dżungli".
Polak, katolik, antysemita, należał do nielicznych nieżydowskich pracowników wydawnictwa Eisnera i Igera, a mimo to nie krył swego antysemityzmu!
Był kobieciarzem, do tego wypowiadał się na ich temat w bezceremonialny sposób np.
w ich zespole pracowała tylko jedna kobieta, znakomita scenarzystka TONI BLUM.
Kochał się w niej jeden z rysowników, niejaki GEORGE TUSKA, ale nie potrafił zrobić pierwszego kroku,
co Polak skwitował tak, by wszyscy w redakcji to usłyszeli:
"Ja tam mógłbym zerżnąć Toni kiedy tylko zechcę!".
Za tę przechwałkę George spuścił mu takie manto, że popamiętał je do końca swoich dni.
A potem wrócili do pracy. Jak gdyby nigdy nic.
Takie to były czasy :-)
Komiks o kulisach powstawania... pierwszych komiksów w USA, na przykładzie przygód wydawnictwa "EISNER & IGER".
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBył pośród tych wszystkich pionierów komiksu jeden... Polak! BOB POWELL (prawdziwe nazwisko: Stanislaus Pawłowski). Rysował komiks "Sheena, królowa dżungli".
Polak, katolik, antysemita, należał do nielicznych nieżydowskich pracowników wydawnictwa Eisnera i Igera,...
Brutalnie szczera.
Pokazująca uprzedzenia, które idą za człowiekiem i nie ważne, jak daleko od rodzinnego kraju się znajduje.
Brutalnie szczera.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPokazująca uprzedzenia, które idą za człowiekiem i nie ważne, jak daleko od rodzinnego kraju się znajduje.
"W życiu, Willie, jest jak w malarstwie... Liczy się perspektywa". Od strony fabularnej nie jest idealnie. Bywa, że te historie przypominają raczej bajeczki dla dzieci, niż fascynujące opowieści. Ważne jest co innego - spojrzenie na Amerykę z początku XX wieku. Kraj wielu możliwości, rodzących się fortun i bankrutujących firm. Możemy towarzyszyć młodemu rysownikowi w jego karierze. Sekundować mu podczas podejmowanych przez niego decyzji. Co jest ważniejsze - pogoń za pieniędzmi, czy realizowanie planów, tak aby mieć szacunek do samego siebie. Historia rodu Arnheimów pokaże, jak ważne potrafią być pozory. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze, i to duże. Możemy się też przekonać, że społeczność żydowska w tamtym okresie była bardzo rozwarstwiona, ze względu na pochodzenie, wychowanie i klasę. Poprawność polityczna? Brak uprzedzeń? Zakaz prześladowania ze względu na wyznanie czy status? W tamtych czasach to puste słowa. Komiks intrygujący socjologicznie. Od strony kreski, trochę mnie drażnił. Autor nie umie narysować pięknej kobiety. Co więcej, większość pań przypomina z wyglądu mężczyzn. Kiepsko się to ogląda. Niemniej jednak nie uważam, że jest to lektura nie warta czytelniczej uwagi.
"W życiu, Willie, jest jak w malarstwie... Liczy się perspektywa". Od strony fabularnej nie jest idealnie. Bywa, że te historie przypominają raczej bajeczki dla dzieci, niż fascynujące opowieści. Ważne jest co innego - spojrzenie na Amerykę z początku XX wieku. Kraj wielu możliwości, rodzących się fortun i bankrutujących firm. Możemy towarzyszyć młodemu rysownikowi w jego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGenialny! Obok trylogi - Umowa z bogiem mój faworyt. Naprawdę znakomite dzieło.
Genialny! Obok trylogi - Umowa z bogiem mój faworyt. Naprawdę znakomite dzieło.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKronika godna ekranizacji. Przytłaczające, ciężkie czasy, które tworzyły bogaczy, ale wielu strącały do rynsztoka. Mocno przygnebiajace momentami, z ludzkimi dramatami, wojnami, rasizmem, aranżowanymi małżeństwami i zaniedbanymi dziećmi i żonami.
Historia o początkach kariery najbardziej ciekawa i optymistyczna, a ta o żydowskiej rodzinie mocno dołująca.
Warto przeczytać - początki komiksu i pierwsza połowa XX wieku to była masakra - zwłaszcza w rodzinach imigrantów. Nie wiem, czy będę miał ochotę wracać (na pewno nie do historii rodziny).
Kreska jak zwykle bezbłędna.
Kronika godna ekranizacji. Przytłaczające, ciężkie czasy, które tworzyły bogaczy, ale wielu strącały do rynsztoka. Mocno przygnebiajace momentami, z ludzkimi dramatami, wojnami, rasizmem, aranżowanymi małżeństwami i zaniedbanymi dziećmi i żonami.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistoria o początkach kariery najbardziej ciekawa i optymistyczna, a ta o żydowskiej rodzinie mocno dołująca.
Warto przeczytać...
Kolejny dobry zbiór powieści graficznych Eisnera. Najlepsze dwie to : " W środek burzy" i "Cel gry". Obie oceniam na 10*. Pierwsza z nich opowiada historię rodzinną Eisnera. Najpierw na przełomie wieków, kiedy to jego przodkowie ruszyli za Ocean, następnie w cieniu obu wojen, rzucając również tło na losy amerykańskich Żydów, przybyłych z różnych stron Europy. Druga powieść przedstawia losy dwóch żydowskich rodów oraz ich koneksji, gry pozorów, z których utkany był świat "najlepszych" rodzin w Ameryce oraz jaką wygraną było "dobre" małżeństwo w snobistycznym świecie "graczy". Inne opowiadania w tym tomie to obyczajowa nowela "Zmierzch w mieście słońca" i moim zdaniem najsłabsza, "Marzyciel" o początkach przemysłu komiksowego w USA i trudnych pierwszych krokach samego autora w tym, nieraz brutalnym, świecie. Ogólna ocena 8* i jak zwykle polecam. 😊
Kolejny dobry zbiór powieści graficznych Eisnera. Najlepsze dwie to : " W środek burzy" i "Cel gry". Obie oceniam na 10*. Pierwsza z nich opowiada historię rodzinną Eisnera. Najpierw na przełomie wieków, kiedy to jego przodkowie ruszyli za Ocean, następnie w cieniu obu wojen, rzucając również tło na losy amerykańskich Żydów, przybyłych z różnych stron Europy. Druga powieść...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toEisner był geniuszem, a zamieszczona tu historia pt. "Cel gry" to arcydzieło komiksu. Nikt tak jak on nie potrafił scharakteryzować czasów, o których opowiadał, z takim smakiem.
Eisner był geniuszem, a zamieszczona tu historia pt. "Cel gry" to arcydzieło komiksu. Nikt tak jak on nie potrafił scharakteryzować czasów, o których opowiadał, z takim smakiem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMistrz
Mistrz
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRok temu pisałem o Umowie z Bogiem to najwyższy czas wspomnieć o kolejnym zbiorczym wydaniu historii Eisner'a.
https://salomonik.eu/blog/przeczytane/2576-zycie-w-obrazkach-will-eisner
Rok temu pisałem o Umowie z Bogiem to najwyższy czas wspomnieć o kolejnym zbiorczym wydaniu historii Eisner'a.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tohttps://salomonik.eu/blog/przeczytane/2576-zycie-w-obrazkach-will-eisner