Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne

2009-08-01
Jacek Drewnowski
komiks powieść graficzna autobiografia

Okładka książki Strażnicy Dave Gibbons, Alan Moore
Strażnicy Dave Gibbons, Alan ...
Okładka książki Daytripper. Dzień po dniu. Gabriel Bá, Fábio Moon
Daytripper. Dz... Gabriel Bá, Fábio M...
Okładka książki Prosto z piekła Eddie Campbell, Alan Moore
Prosto z piekła Eddie Campbell, Ala...

Komiks o kulisach powstawania... pierwszych komiksów w USA, na przykładzie przygód wydawnictwa "EISNER & IGER".
Był pośród tych wszystkich pionierów komiksu jeden... Polak! BOB POWELL (prawdziwe nazwisko: Stanislaus Pawłowski). Rysował komiks "Sheena, królowa dżungli".
Polak, katolik, antysemita, należał do nielicznych nieżydowskich pracowników wydawnictwa Eisnera i Igera, a mimo to nie krył swego antysemityzmu!
Był kobieciarzem, do tego wypowiadał się na ich temat w bezceremonialny sposób np.
w ich zespole pracowała tylko jedna kobieta, znakomita scenarzystka TONI BLUM.
Kochał się w niej jeden z rysowników, niejaki GEORGE TUSKA, ale nie potrafił zrobić pierwszego kroku,
co Polak skwitował tak, by wszyscy w redakcji to usłyszeli:
"Ja tam mógłbym zerżnąć Toni kiedy tylko zechcę!".

Za tę przechwałkę George spuścił mu takie manto, że popamiętał je do końca swoich dni.
A potem wrócili do pracy. Jak gdyby nigdy nic.
Takie to były czasy :-)

2081

Brutalnie szczera.
Pokazująca uprzedzenia, które idą za człowiekiem i nie ważne, jak daleko od rodzinnego kraju się znajduje.

Brutalnie szczera.

"W życiu, Willie, jest jak w malarstwie... Liczy się perspektywa". Od strony fabularnej nie jest idealnie. Bywa, że te historie przypominają raczej bajeczki dla dzieci, niż fascynujące opowieści. Ważne jest co innego - spojrzenie na Amerykę z początku XX wieku. Kraj wielu możliwości, rodzących się fortun i bankrutujących firm.‎ Możemy towarzyszyć młodemu rysownikowi w jego karierze. Sekundować mu podczas podejmowanych przez niego decyzji. Co jest ważniejsze - pogoń za pieniędzmi, czy realizowanie planów, tak aby mieć szacunek do samego siebie. Historia rodu Arnheimów pokaże, jak ważne potrafią być pozory. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze, i to duże. Możemy się też przekonać, że społeczność żydowska w tamtym okresie była bardzo rozwarstwiona, ze względu na pochodzenie, wychowanie i klasę. Poprawność polityczna? Brak uprzedzeń? Zakaz prześladowania ze względu na wyznanie czy status? W tamtych czasach to puste słowa. Komiks intrygujący socjologicznie. Od strony kreski, trochę mnie drażnił. Autor nie umie narysować pięknej kobiety. Co więcej, większość pań przypomina z wyglądu mężczyzn. Kiepsko się to ogląda. Niemniej jednak nie uważam, że jest to lektura nie warta czytelniczej uwagi.

Kronika godna ekranizacji. Przytłaczające, ciężkie czasy, które tworzyły bogaczy, ale wielu strącały do rynsztoka. Mocno przygnebiajace momentami, z ludzkimi dramatami, wojnami, rasizmem, aranżowanymi małżeństwami i zaniedbanymi dziećmi i żonami.
Historia o początkach kariery najbardziej ciekawa i optymistyczna, a ta o żydowskiej rodzinie mocno dołująca.
Warto przeczytać - początki komiksu i pierwsza połowa XX wieku to była masakra - zwłaszcza w rodzinach imigrantów. Nie wiem, czy będę miał ochotę wracać (na pewno nie do historii rodziny).
Kreska jak zwykle bezbłędna.

Warto przeczytać...

Kolejny dobry zbiór powieści graficznych Eisnera. Najlepsze dwie to : " W środek burzy" i "Cel gry". Obie oceniam na 10*. Pierwsza z nich opowiada historię rodzinną Eisnera. Najpierw na przełomie wieków, kiedy to jego przodkowie ruszyli za Ocean, następnie w cieniu obu wojen, rzucając również tło na losy amerykańskich Żydów, przybyłych z różnych stron Europy. Druga powieść przedstawia losy dwóch żydowskich rodów oraz ich koneksji, gry pozorów, z których utkany był świat "najlepszych" rodzin w Ameryce oraz jaką wygraną było "dobre" małżeństwo w snobistycznym świecie "graczy". Inne opowiadania w tym tomie to obyczajowa nowela "Zmierzch w mieście słońca" i moim zdaniem najsłabsza, "Marzyciel" o początkach przemysłu komiksowego w USA i trudnych pierwszych krokach samego autora w tym, nieraz brutalnym, świecie. Ogólna ocena 8* i jak zwykle polecam. 😊

Eisner był geniuszem, a zamieszczona tu historia pt. "Cel gry" to arcydzieło komiksu. Nikt tak jak on nie potrafił scharakteryzować czasów, o których opowiadał, z takim smakiem.

Mistrz

Mistrz

Rok temu pisałem o Umowie z Bogiem to najwyższy czas wspomnieć o kolejnym zbiorczym wydaniu historii Eisner'a.

Genialny! Obok trylogi - Umowa z bogiem mój faworyt. Naprawdę znakomite dzieło.

Genialny! Obok trylogi - Umowa z bogiem mój faworyt. Naprawdę znakomite dzieło.

• Komiksy
  • Komiks