Sprawa rodzinna i inne historie

Seria: Mistrzowie Komiksu
Wydawnictwo: Egmont Polska
A Family Matter
komiksy
Snoopy

Sprawa rodzinna i inne historie to zbiór trzech powieści graficznych z późnego okresu twórczości Willa Eisnera, w których potwierdza swą mistrzowską formę artystyczną. Sprawa rodzinna to obyczajowa historia, przesycona brutalną prawdą o życiu. Na urodziny do schorowanego ojca zjeżdżają się wszystkie jego dzieci. Jedna z córek pragnie, by rodzeństwo nie tylko wspólnie świętowało, ale i podjęło...

Sprawa rodzinna to obyczajowa historia, przesycona brutalną prawdą o życiu. Na urodziny do schorowanego ojca zjeżdżają się wszystkie jego dzieci. Jedna z córek pragnie, by rodzeństwo nie tylko wspólnie świętowało, ale i podjęło ważną decyzję. Stopniowo ujawniają się głębokie konflikty, chciwość, próżność, żądza i zazdrość, które zmieniają wizerunek przeciętnej rodziny. Jak w tych okolicznościach zostanie rozwiązana „sprawa rodzinna”?

W Drobnych cudach Eisner przywołuje postaci ze swego dzieciństwa – wuja, który dzięki przekrętom zmienia się z żebraka w biznesmena, szczwanego dzieciaka, potrafiącego na każdym kroku przechytrzyć swych prześladowców oraz parę niepełnosprawnych małżonków, odkrywających prawdziwe szczęście. Te tętniące życiem migawki wywołują wzruszenie, bawią i w niemal filozoficzny sposób mówią, czym jest życie.

Życie na obcej planecie jest opowieścią, która od początku trzyma czytelnika w napięciu. Pewien naukowiec w oddalonej od świata stacji śledzenia obiektów kosmicznych odbiera sygnał radiowy obcego pochodzenia. Uruchamia to lawinę wydarzeń na skalę międzynarodową. W sprawę angażują się politycy, służby specjalne, szefowie wielkiej korporacji, a sytuacja szybko wymyka się spod kontroli.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

sfizohremja | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, Komiks 2014
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Sprawa rodzinna i inne historie charakteryzuje się ciekawą fabułą, interesująco nakreślonymi postaciami, rysunkowo też jest ok. Sprawa rodzinna jest bardzo gorzka, brutalna, to historia pozbawiona złudzeń i kolorowej otoczki. Poznajemy najciemniejsze sekrety rodzinne, wszystkie brudy zamiecione w kąt zostają udostępnione czytelnikowi i jest to element zaskoczenia, bo historia naprawdę szokuje i budzi niesmak. Reszta krótkich historii jest bardzo ciepła, po prostu mądra, zawiera konkretny przekaz. Ostatnia historia bardzo mnie wymęczyła, dobrze, że chociaż zakończenie zrekompensowało te 'męczarnie', bo po Eisner'ze czytelnik spodziewa się dużo.

Slawinio | 2016-11-24
MattSilva | 2016-10-13