Rozregulowany świat

Le dereglement du monde
978-83-07-03242-9
Europa, Islam,
Inis

Najnowszy esej Amina Maaloufa, znanego libańskiego pisarza tworzącego w języku francuskim, Araba i chrześcijanina, autora wielu znanych i nagrodzonych książek. Maalouf z właściwą sobie pasją stawia ostrą, a przy tym pełnej troską diagnozę obecnego kryzysu ludzkości. Centralną tezę stanowi twierdzenie, że problemy świata nie wynikają z konfliktu cywilizacji - zachodniej i islamskiej - lecz z niemal równoczesnego wyczerpania się ich potencjałów. Tej pierwszej daleko do wierności własnym ideałom; druga od dłuższego czasu tkwi w historycznym impasie. Oprócz długiej listy grzechów obu stron, w książce brawurowo ukazany został dryf od arabskiego nacjonalizmu do fundamentalizmu, przeskok od niepodzielnego panowania ideologii do triumfu religijnych i „plemiennych” tożsamości, które zagrażają dziś światu nieustającymi konfliktami. Maalouf nie poprzestaje na kasandrycznych przeczuciach. W dobie nawarstwiających się wyzwań nadziei upatruje w uniwersalnej moralności i nowym podejściu do złożonych przynależności. Jego zdaniem nadchodzące ciężkie czasy mogą skłonić nas do wyjścia z „długiej prehistorii ludzkości”, wymusić dojrzalsze spojrzenie na przyszłość globu – naszego wspólnego domu. Bo, jak zauważa: dziś nie ma już „obcych”; są tylko „współtowarzysze podróży”.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: cztelnia.onet.pl

Gra_ce | 2014-01-05

Opinia o współczesności koegzystencji świata zachodniego (bo trudno odpowiedzialnie napisać: chrześcijańskiego)i arabskiego (bo trudno napisać odpowiedzialnie: muzułmańskiego) z wątkiem religijnym w tle.

Diagnoza Maaloufa szuka swojego ufundowania w potrzebie godności i konieczności odpowiedzialności po obu stronach "światów", pokazuje też zapomniany często historyczny kontekst dzisiejszych animozji.
Zdecydowania warto się zapoznać z jego perspektywą.

Kompatybilista | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Pisarz o korzeniach chrześcijańskich, pochodzący z Libanu, podejmuje próbę zrozumienia konflikt cywilizacji. Mocną stroną pracy jest przystępne przedstawienie politycznego kontekstu XX-wiecznego świata arabskiego. To w tej części autor wykazuje się najbardziej błyskotliwymi analizami. Pokazuje jak fundamentalistom pomógł politycznie upadek komunizmu, pokazuje, że islam nie cierpi na rozpanoszenie się władzy duchowej nad świecką, lecz wręcz odwrotnie - to z powodu zduszenia władzy duchowej i miażdżącej przewagi władzy świeckiej, religijny wymiar przeniknął do każdego aspektu życia społecznego w świecie islamu. Bez silnej władzy duchowej nie ma już tam nikogo, kto ekstremiście powiedziałby, że błądzi.
Z drugiej strony Maalouf wpada czasem w banały, np. oskarżając o stan napięcia między cywilizacjami wyłącznie Zachód (a mówiąc wprost George'a W. Busha), rzekomo niewierny swym zasadom demokracji i praw człowieka. Te części wywodu, nie poparte żadnymi argumentami (z tezami...

Katarzyna Wieland | 2015-08-18
Ula | 2013-10-09