Ogrody Światła

Okładka książki Ogrody Światła Amin Maalouf
Okładka książki Ogrody Światła
Amin Maalouf Wydawnictwo: Borgis literatura piękna
297 str. 4 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Les Jardins de Lumière
Wydawnictwo:
Borgis
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
297
Czas czytania
4 godz. 57 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Paweł Sachse
Tagi:
manicheizm Persja literatura libańska
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
389
218

Na półkach: ,

Książka, pozwalająca zmienić, przynajmniej na czas czytania, perspektywę. Manicheizm znany u nas jako etykietka poglądów o dualizmie człowieka i złu zakorzenionym w materii i cielesności, gdyby podążyć za opowieścią autora - tylko w krzywym zwierciadle odbija przesłanie Maniego.
Jest to też próba wydestylowania, chciałoby się napisać: zarzewia tej wiary ze szlamu zniekształceń rozprzestrzenianych prze niechętnych mu współczesnych –magów Zoroastryzmu oficjalnie wyznawanego przez Sasanidów jak i późniejszych tropicieli niebezpiecznych sekt. Pozostawiając na boku dyskusję o niebezpieczeństwach i herezjach manicheizmu, odrywając go od osoby, z którą jest utożsamiana, Maalouf podkreśla i wydobywa swoistą ponadreligijność tego Apostoła Jezusa Chrystusa jak podobno o sobie mówił. Przedstawia swojego bohatera jako proroka nieszczęsnej walki między religiami i konieczności poszukiwania pokoju między nimi, bo „stronnicy zazdrosnych bogów przygotowują się do ataku na świat, by wszędzie ustanowić religię nietolerancji". Wydobywa też, oczywiście, metaforę światła, którą każdy człowiek oprócz ciemności, nosi w sobie. „Czyż nie powiedział pewnego dnia, że w Ogrodach światła wszystko będzie zapachem i kolorem, że nic nie pozostanie substancją?”
Być może z takich stwierdzeń wysnuto potem wnioski o tym, że ciało i materia są wg niego godne pogardy? A może jednak rzeczywiście takie poglądy wyrażał? Spekuluje się przecież, że dorastał w gaju palmowym wśród wyznawców sekty „Halle Heware”, co znaczy po aramejsku „Białe Szaty”. Zgromadzenia mężczyzn, którzy ogniskowali swoje życie i rytuały wokół pojęcia czystości. Nieczystość wtedy była zdaje się pojęciem mocno sensualnym i w pierwszej kolejności kojarzyła się z tymi zanurzonymi w materii kobietami. One były synonimem świata poza porządaną kategorią, od którego należy się odgrodzić. „To co kobiece jest zakazane, a to co zakazane jest kobiece; dla owych mężczyzn tkwiła w tym jakaś doskonała równoważność”.
Odchodząc z sekty wg tej swobodnej rekonstrukcji-opowieści Mani miał uznać, że tak rozumiana czystość jego byłych pobratymców jest tylko „próżnością i perwersją”.
Co by nie powiedzieć o tej książce, próbuje rozklejać zastane zlepy znaczeniowe i przesuwać perspektywę– choćby taką dosłowną geograficzną. Można poczytać o świecie, dla którego „Zachód” to królestwa Aksum i Armenii…

Książka, pozwalająca zmienić, przynajmniej na czas czytania, perspektywę. Manicheizm znany u nas jako etykietka poglądów o dualizmie człowieka i złu zakorzenionym w materii i cielesności, gdyby podążyć za opowieścią autora - tylko w krzywym zwierciadle odbija przesłanie Maniego.
Jest to też próba wydestylowania, chciałoby się napisać: zarzewia tej wiary ze szlamu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    2
  • Rozwój Duchowy/Religie/Filozofia
    1
  • Dziwy i cuda świata
    1
  • Literatura frankofońska: Azja Maszrek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ogrody Światła


Podobne książki

Przeczytaj także