Wyprawy krzyżowe w oczach Arabów

Tłumaczenie: Krystyna J. Dąbrowska
Wydawnictwo: Czytelnik
Les Croisades vues par les Arabes
83-07-02828-0
historia
Feanor

Wyprawy krzyżowe w oczach Arabów (1983) to pierwsza książka w literackim dorobku znanego już w Polsce - m. in. z powieści Skała Taniosa ("Czytelnik" 1998) - libańskiego pisarza Amina Maaloufa (ur. 19). Autor przedstawia historię krucjat w oparciu o relacje kronikarzy arabskich i arabskie dokumenty historyczne, choć odwołuje się także do źródeł zachodnich. Sam tak mówi o swoich intencjach: "Faktem jest, iż nie było moim zamierzeniem napisanie nowego podręcznika historii z innego, dotychczas lekceważonego punktu widzenia. Zależało mi raczej na "prawdziwej opowieści" o wyprawach krzyżowych, o tych dwóch burzliwych wiekach, które ukształtowały zarówno Zachód, jak i świat arabski, i które jeszcze do dziś określają całokształt stosunków między nimi".

Selene | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Fantastyczna książka! To brzmi jak banał ale naprawdę poszerza horyzonty, nasze widzenie wypraw krzyżowych. Niby wiemy, że krzyżowcy wcale święci nie byli, ale warto przeczytać jak to w szczegółach wyglądało, a książka napisana jest barwnym językiem. I ten kontrast między szczytnymi hasłami a rzeczywistością, między Europą a Bliskim Wschodem, krzyżowcami a Arabami, to zawsze robi wrażenie. I dobrze czasem tak spojrzeć na siebie z dystansu.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Ciekawe spojrzenie egipskiego badacza :) Krucjaty oczami muzułmanów, to często pomijna perspektywa.

Jarmo | 2012-04-23

Bardzo dobra i rzetelna pozycja, ale tak naprawdę nie odkrywa niczego nowego. Takie spojrzenie na krucjaty oczami Arabów można już odnaleźć we fragmentach książek innych autorów napisanych "oczami" Europejczyków.

Feanor | 2010-05-19
Przeczytana: 2003 rok

Całkiem przyzwoity zbiór esejów na temat krzyżowców. Autor, jako że zna arabski, sięgnął po kilka ważniejszych źródeł bliskowschodnich do tego okresu, a całość spisał świetnym językiem.

kamwitsta | 2012-07-17

Bardzo dobrze przedstawiona przeciwstawna perspektywa. Zdecydowanie godna polecenia jako ćwiczenie z obiektywizmu; dobrze też robi na europocentryzm i narcyzm.

Anna | 2011-05-06

Super książka dla zainteresowanych wyprawami krzyżowymi.

cranberry | 2015-10-21
Przeczytana: marzec 2003