Zabójcze tożsamości

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Les identités meurtrières
83-06-02889-9
Adura

Esej o "zabójczych tożsamościach"- napisany z pasją, nie stroniący od wątków autobiograficznych i subiektywizmu- dotyczy jednej z najważniejszych antynomii współczesnego świata, jaką jest zderzenie tradycyjnych wyznaczników tożsamości człowieka z nowym jej rozumieniem, określonym przez wartości liberalne z jednej strony, a procesy globalizacyjne- z drugiej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

Grażyna | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

Bardzo dobra lektura na dzisiejszy dzień, o tolerancji, a jednocześnie zachowaniu własnej tożsamości, niby wszystko wiadomo, ale warto przypomnieć.

Aru | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Esej Amina Maalouf'a czyta się bardzo dobrze.
Książka wydana w 2002 roku a mimo to problemy nad którymi pochyla się autor były, są i będą ważne i uniwersalne. Któż z nas chciałby poznać odpowiedzi na pytanie dotyczące własnej tożsamości...?
Amin bardzo celnie trafia w sedno problemu wielokulturowości i przynależności samej w sobie. A jest to bardzo ciekawa perspektywa człowieka, który urodził się w Libanie, człowieka wychowanego w chrześcijańskiej rodzinie, mówiącego po arabsku, posiadającego ogromne dziedzictwo kulturowe, matkę pochodzącą z Egiptu, ojca protestanta, wpływy francuskie, angielskie, tureckie i całą plejadę różnych "mieszanek".
Wydaje mi się, że warto nawet tylko po to sięgnąć po tę publikację, aby poznać w jaki wnikliwy, mądry, nienachalny sposób autor przedstawia swój punkt widzenia. Ciekawy, a przede wszystkim poparty doświadczeniem. Maalouf często sięga do historii, aby móc lepiej przedstawić swoje wywody, przez co dla mnie książka staje się o wiele bogatsza....

Gra_ce | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Próba odpowiedzi na pytanie jak wyjść z całego wachlarza impasów w jakich znajduje się współczesny zglobalizowany, zagrożony świat.

Napisane nie-cynicznie, z wiarą w sens nadziei.
Ja pisze autor, los, przeznaczenie "jest dla człowieka tym, czym wiatr dla żaglowca. Ten, kto jest u steru nie ma wpływu na kierunek ani siłę wiatru, mimo to może nastawić żagle i obrać kierunek dla swego statku."

Esej zawiera też przekonywującą meta-diagnozę stanu ducha społeczeństw świata arabskiego, daleką od rozpowszechnionych komunałów o osiowej roli fundamentalizmu religijnego jako źródła ich dynamiki.

pr0tessa | 2015-11-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2015

W tych mrocznych czasach, kiedy rosna nienawisc i mury miedzy narodami, religiami i frakcjami politycznymi, Amina Maaloufa nalezy czytac ciagle, wszedzie, wciaz i wciaz od nowa.

Ana Ur | 2013-12-13

Lektura obowiązkowa dla WSZYSTKICH, nie tylko dla naukowców i politologów.

komestor | 2016-05-26
o_justyna1846 | 2016-03-31