Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu

Tłumaczenie: Marek Grzanka
Wydawnictwo: Sprawy Polityczne
Mediterranean Winter. A Journey Through History
978-83-929317-0-6
europa, reportaż, tunezja, sycylia, grecja
Sergiusz

Dla tych, którzy, słowami Kazantzakisa: „trwonią swoje życia” (...), wielkie wydarzenia w życiu biorą się raczej z książek niż ludzi, na których się natrafia. Niektóre książki ukazują nam nowy świat, inne usprawiedliwiają nasze własne doświadczenia. Książki mogą zwieść cię na manowce, zrujnować, mogą też cię ocalić od ograniczeń twojego własnego środowiska. Przez to, że niektóre z nich są tak ważne, każdy świetnie pamięta w jakich okolicznościach je odnalazł i przeczytał. Książek, które zmienią twoje życie nie odnajdujesz ani przypadkiem, ani naumyślnie. Odnaleźć je można w ten sam sposób, w jaki gałganiarz znajduje coś użytecznego w śmieciach lub jak myśliwy przypadkowo napotyka zwierzynę. Przedsięwzięcie to wymaga czujności.

źródło opisu: Sprawy Polityczne, 2009

źródło okładki: http://www.sprawypolityczne.pl/ksiazka/18/srodziemnomorska-zima.html

Dariusz Karbowiak | 2012-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

"Bałkańskie upiory" tak mnie urzekły że sięgnęłam po kolejna książkę Kaplana. Nie zawiodłem się jest to świetnie napisana książka o podróży po wybrzeżach Morza Śródziemnego. Kaplan przytacza wiele ciekawostek dotyczących miast gdzie się zatrzymywał, a czasem płacił własna krwią (dosłownie) za podróż. Polecam

Novik | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

Sentymentalny spacerek po okolicach mare nostrum. Ciut za bardzo może ckliwe. Ale za to kilka udanych ekshumacji zapomnianych postaci z bardzo zamierzchłej przeszłości.

Hiram | 2012-10-07

Bogate źródło zachęcające do dalszej lektury, choć inne pozycje autora sprawiły mi więcej frajdy.

nowopop | 2016-02-14
Jakub | 2015-04-08