baśnie
silverraven

Inne wydania

Zawartość: 1. Przygoda tygrysa 2. W ruinach 3. Inwalidzi 4. Dary Wiatru Północnego 5. Wilk Żelazny "Przygoda tygrysa", "W ruinach", "Inwalidzi" – to bajki o zwierzętach, o ich radościach i smutkach, o zabawnych, a nieraz tragicznych perypetiach, wynikających z ich kontaktów z ludźmi i ze światem. Zwierzęta czują, myślą i mówią po ludzku. Są pełne powagi, godności i wdzięku – wzruszają. W...

Zawartość:
1. Przygoda tygrysa
2. W ruinach
3. Inwalidzi
4. Dary Wiatru Północnego
5. Wilk Żelazny

W "Darach Wiatru Północnego" syn biednej komornicy wyrusza na koniec świata, by pomścić swoją krzywdę. Sprawca tej krzywdy, Wiatr Północny, wynagradza chłopaka, ten jednak nie potrafi rozsądnie korzystać z darów – traci wszystkie. Dopiero pracowite życie, walka ze zbójnikami o uwięzioną królewnę pozwalają mu odzyskać szacunek ludzi, miłość królewny, bogactwo.

"Wilk Żelazny" jest niezwykle bogatą w pomysły historią królestwa wciągniętego w wojnę z Wilkiem Żelaznym, postacią fantastyczną i pełną grozy. Wilk Żelazny staje w obronie ludu, zwalcza intrygi dworskie, przezwycięża wszystkie przeszkody, by na koniec zawładnąć królestwem i wprowadzić nowy, sprawiedliwy ład.

[Wydawnictwo Literackie, 1966]

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1984