Ognisko w dżungli

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Monika W

Opowieści i baśnie z Wietnamu powstałe po powrocie autora z terenów Dalekiego Wschodu. Żukrowski jako podróżnik, doskonale zna kraje azjatyckie, gdzie wiele razy był na froncie w czasie walk wyzwoleńczych. Był w Wietnamie, Chinach, uczestniczył w walkach partyzanckich w Laosie. Narratorem każdej z nich jest Kuok Wiet, partyzant walczący o sprawiedliwość, którą ma przynieść zaprowadzenie...

Narratorem każdej z nich jest Kuok Wiet, partyzant walczący o sprawiedliwość, którą ma przynieść zaprowadzenie komunizmu. Wieczorem, przy ognisku, w środku dżungli, snuje stare przypowieści, przekazując mądrość kolejnym pokoleniom.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nitager | 2016-05-13

Kontekst całej książki jest kontrowersyjny. Autor wyraźnie sprzyja wietnamskim komunistom, ale musimy pamiętać, w jakim czasie to napisano.
Wojciech Żukrowski opisuje tutaj własne przeżycia w obozie partyzantów z Vietcongu, jednakże nie koncentruje się na nich, a na opowieściach jednego z nich, który przyjął pseudonim Kuok Viet.
A jego opowieści są piękne! To stare wietnamskie legendy i baśnie. Obce polskiemu czytelnikowi, a szkoda, bo warto je poznać. Każda z nich opatrzona jest wyraźnym morałem, jak to baśnie. Choć można tam znaleźć również opowieści prawdziwe, jak ta o wielkim pytonie.
Warto zagłębić się w nieznaną bliżej kulturę Wietnamu i poznać te historie. A jeśli kogoś razi polityczna otoczka, to można ją pominąć, bowiem książka jest napisana w taki sposób, że można czytać same opowieści.
A legendy są warte poznania: O kamiennym psie, o mocarnym dziecku, o poważaniu, o usłużnej tykwie...

marijestmoja | 2018-04-24
Przeczytana: 1971 rok