Gałązka z Drzewa Słońca. Baśnie cygańskie

Buchmann
2013-01-01
1961-01-01
baśnie cyganie wierzenia

Baśnie cygańskie, w moim odczuciu poniżej średniego poziomu. Wszystkie bajki mają ten sam schemat - biedny cygan wpada w kłopoty, po czym ratuje się dzięki jakiemuś niezwykłemu przedmiotowi otrzymanemu od czarodziejki lub czarodzieja. Często w nagrodę za zasługi dostaje księżniczkę za żonę. Można przeczytać jedną, dwie baśnie z tego zbioru i już wiadomo, co będzie w innych baśniach. Wiem oczywiście, że autor sam nie wymyślił treści, tylko zebrał opowieści cygańskie i stworzył z tego cały zbiór. Tylko że ten zbiór jest jednostajny i nudny.

Po książkę sięgnęłam dzięki wyzwaniu i głównie po to by dowiedzieć się czegoś o kulturze Cygan, niestety, nic nowego nie przeczytałam.
Opowieści niestety są 'na jedno kopyto'. Jest biedny cygan, wędruje w świat, spotyka po drodze kogoś dla którego coś robi, a ten czyni go bogatym, czasem jeszcze wchodzi w to ślub z oczywiście najpiękniejszą dziewczyną na świecie.
Schemat delikatnie przełamuje ostatnia opowieść.

Dla dzieciaków do snu, jak najbardziej, zwłaszcza jeśli po jednej czytane, jest to dobry pomysł i tylko w takiej formie ta książka się broni.

Schemat...

Zbiór baśni cygańskich, opracowany przez Jerzego Ficowskiego towarzyszył mi w czasie mojego dzieciństwa. Uwielbiałam tę książkę i kochałam bohaterów tych niezwykłych dla mnie, a czasem naiwnych opowieści. Podobały mi się imiona cygańskie - Bakrengro, Andrusz, Keszalia, z zainteresowaniem czytałam o obozowiskach cyganów, tym bardziej, że jako dziecko miałam okazję przyglądać się taborom, które zatrzymywały się w okolicach Starogardu Gd. Przepiękne ilustracje Jerzego Srokowskiego podnoszą walory książki.

Miłe, przyjemne w odbiorze bajki które można opowiadać bez przeszkód dziecku przed snem. :)
Choć przyznaję, że w mojej opinii nic nie równa się z mrocznymi, ciekawymi, zwrotnymi, pełnymi akcji i okrutnymi baśniami braci Grimm które pokochałam w dzieciństwie i po dziś dzień uwielbiam.
Ale poza tym polecam, chociażby żeby zapoznać się z innymi tworami baśniowymi.

Ale poza tym polecam, chociażby żeby zapoznać się z innymi tworami baśniowymi.

Cudowna, urokliwa.

Cudowna, urokliwa.

Najlepsze bajki dla dzieci!

Najlepsze bajki dla dzieci!

Lubię czytać baśnie i legendy z róźnych stron świata, bo zawsze można się czegoś ciekawego o danej kulturze dowiedzieć. Niestety baśnie cygańskie wypadły według mnie pod tym względem słabo.

Każda z baśni opisanych w tej książce jest do siebie bardzo podobna. Można je przeczytać, ale nie w jeden dzień, ponieważ już po kilku można się nimi znudzić.

Dla 7+

Dla 7+

Niesamowity obraz namalowany słowem, zabiera Nas w podróż do świata, który mimo iż znamy, okazuje się być zupełnie innym, kolorowym, fascynującym miejscem.

• Baśnie
  • Ilustracje