Zamorski djabeł

2018-09-10
1988-01-01
9788381194204
Chiny podróże literatura podróżnicza

20-letni Jan, syn powstańców styczniowych, urodzony i wychowany na Syberii, wyrusza do Chin. Jego wuj Śniatycki, bogaty przemysłowiec, nieco zruszczony, zabezpiecza mu finansowo wyprawę oraz życie w Państwie Środka. Rzecz dzieje się ok. 1890 r. Sieroszewski zgłębił i ukazał ogromne różnice pomiędzy bardzo ubogimi Chińczykami a warstwą bogaczy, do których należą także cudzoziemcy. Jan znajdujący się pośrodku tej społeczności, nie potrafi wykazać się tak powszechnym okrucieństwem, co nieraz prowadzi do opłakanych i niebezpiecznych dla niego skutków. Kilka lat temu byłam w Chinach i Tybecie, niewiele zmieniło się od 19 stulecia. Dzisiejszymi kacykami są członkowie Komunistycznej Partii Chin. Interesuję się historią Dalekiego Wschodu, dlatego jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę lekturę.

Dodaj cytat z książki Zamorski djabeł