Zieloni śpią nago

Okładka książki Zieloni śpią nago Vanessa Farquharson
Okładka książki Zieloni śpią nago
Vanessa Farquharson Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Sleeping naked is green
Świat Książki
2011-04-27
2011-04-27
978-83-247-1964-8
Marta Paciorkowska
zieloni śpią nago ekologia Vanessa Farquharson

Ciekawa perspektywa dla kogoś kto również zmaga się z ekologicznymi mikrowyzwaniami i ich wdrażaniem na co dzień.
Oczywiście, że jest to "pisanina", oczywiście, że reklamowane "odnalezienie miłości" to tylko liźnięty epizod z roku życia bohaterki i oczywiście, że należy czytać tę książkę z przymrużeniem oka, bowiem ma już ona ponad dekadę, a czasy się zmieniły i to, co dla niej było zieloną zmianą, dla wielu z nas (którzy chcą lub nie) jest już oczywistością. Inne zmiany jednak nawet i po 10 latach są dla mnie ekstremum ;)
Poza tym wszystko to nie umniejsza znacząco lekturze, która jest zabawna i lekka, a z takim zamiarem wzięłam ją z półki – żeby umilić sobie długie letnie dni, czy przerwę w pracy.

Lubię tą książkę :)
Czytając napewno należy brać pod uwagę różnicę między życiem w Kanadzie a w Polsce jaki to że sama książka powstała już jakiś czas temu a poprzedzona była blogiem.
Warta jest uwagi ze względu na podejście: Wszyscy trąbią o byciu EKO, to modne ale co naprawdę oznacza? Czy wszyscy możemy być EKO? Co może zrobić zwykły zapracowany mieszkaniec miasta a co jest zbyt ekstremalne?
Autorka codziennie podejmuje wyzwania różnego kalibru od drobnych - zaprzestanie używania papierowych ręczników, po te które ją przerażają - wyłączenie lodówki, i opisuje ich efekty i wpływ na jej życie.
Ja akurat od około 1,5 roku nie korzystam z lodówki, nie przez pobudki ekologiczne :) Po prostu kiedyś ją wyłączyłam i ... jakoś tak zostało. Sama byłam zaskoczona gdy zorientowałam się że wcale mi jej nie brakuje, że bardzo szybko nauczyliśmy się odpowiedniego systemu zakupów i planowania posiłków... Jeśli masz problem z marnowaniem jedzenia eksperyment z wyłączeniem lodówki jest dla ciebie :)

Lubię tą książkę :)

Wątpię, by ktokolwiek brał tę książkę na poważnie.
Młoda dama z Kanady postanawia być bardziej EKO. Tylko jak by się tu życiowo zazielenić? Rzucić pracę i znaleźć wolontariat na Sri Lance? Uprawiać jarmuż na ekologicznej farmie, opiekować się gorylami? Pomysły świetne, ale zdecydowanie radykalne. A można przecież zacząć mniej drastycznie, małymi kroczkami i do tego z duchem czasu. Vanessa zaczyna prowadzić blog. Na tymże blogasku autorka opisuje jak codziennie wprowadza do swojego życia jedną EKOzmianę, aby je zazielenić , zmniejszyć ślad węglowy oraz udowodnić, że można żyć bez jednorazowych chusteczek higienicznych i golenia nóg, a za to z dżdżownicami w pokoju. Pomysły na pozbycie się EKOwiny i pokazanie jak się kocha Mamę Naturę są różne. Od banalnych (płać rachunki przez internet),przez niecodzienne (kupuj żyletki z recyklingu),po mocno naciągane (bierz prysznic po ciemku i śpij nago).
Więcej na http://tu-sie-czyta.blogspot.com/

Wątpię, by ktokolwiek brał tę książkę na poważnie.

Niestety pomimo tego, iż temat ekologii jest mi bliski a i poczucie humoru też ponoć posiadam, nie byłam w stanie dokończyć tej książki. Pisana niby z humorem ale dość nudno i bez polotu. Sam temat ekologii dotknięty w sposób trochę histeryczny. Nie polecam tej lektury.

Lekko (być może zbyt lekko) napisana, raczej dla kobiet, choć nie lubię takiego szufladkowania. Dla niewtajemniczonych w wiedzę ekologiczną. Czytałam bez oczekiwań - podobała mi się. Za to, że dowiedziałam się o kilku rzeczach, za to, że przeczytałam o kilku dla mnie normalnych i cieszy mnie, że ktoś o tym pisze. Warto - bo wiedza ekologiczna jest u nas zerowa (tak uogólniam nieco),a podana w takiej formie sprawia, że może będzie łatwiejsza. I nie mam na myśli tylko oszczędzania wody, gaszenia światła - konia z rzędem temu, kto używa pieluszek, podpasek wielorazowych i wnika skąd pochodzi zjedzony dziś obiad i co sam jadł przez swoje krótkie życie...

Ze względu na to, że ukończyłam ochronę środowiska, musiałam tą książkę przeczytać. Spodobała mi się. Opowiada historię dziewczyny, która postanowiła zmniejszyć swój ślad węglowy na świecie. Ma kupę zwariowanych pomysłów, z których sama postanowiłam skorzystać :) Nie jest to podręcznik szkolny, także trzeba na nią patrzyć z przymrużeniem oka. Uważam jednak, że w książce mogłoby być więcej ciekawych rozwiązań pomagających chronić nasze środowisko, niż historii głównej bohaterki.

Szkoda czasu i oczu...

Szkoda czasu i oczu...

Zapowiadało się ciekawie ale po kilku rozdziałach straszna nuda...

Zapowiadało się ciekawie ale po kilku rozdziałach straszna nuda...

Wariacka książka. Autorka wpada na pomysł, by żyć "zielono". Realizuje koncepcję po koncepcji: buduje kompostownik, kąpie się po ciemku itd. To kompletnie nie mój świat. Przy tym książka średnio napisana.

Młoda kanadyjska dziennikarka postanawia żyć bardziej eko codziennie wprowadzając jedną zmianę... i tak przez cały rok. Nie jest to porywająca lektura ale przeczytałam z przyjemnością.

• Ekologia
  • Mam
  • Sprzedałem/oddałem
  • 52 książki (2016)
  • Poradniki - życie

Dodaj cytat z książki Zieloni śpią nago