Wegetarianizm - zmierzch świadomości łowcy

Wydawnictwo: Tedson

Wegetarianizm to nie dogmat ani liturgia, to tylko postulat natury własnego organizmu oraz indywidualny styl życia i myślenia wynikający z oczywistości serca i rozumu.

Katariina | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Jestem wegetarianką z wyboru i z przekonania, i nie mogę zrozumieć estymy, jaką środowiska wegetariańskie darzą tę książkę. Jest stronnicza, pełna przekłamań, fałszywych danych. Początek książki mi się podobał, były tam konkretne informacje o przyswajaniu białka, o różnicach między białkiem pełno- i niepełnowartościowym. Jednak wartościowe zdania w tej książce zostały później przytłoczone przez wywód, w którym autorka za wszelką cenę udowadnia szkodliwość mięsa i jedyną słuszność wegetarianizmu, agituje w sposób, który obraża inteligentnego człowieka. Czytałam i przecierałam oczy ze zdumienia. Z początku moją uwagę zwróciło stronnicze przytaczanie danych (np. autorka pisze, że przyswajalność białka z mięsa wynosi ok. 60%, a z warzyw 90-95%, po czym zaraz dodaje, że po ugotowaniu przyswajalność białka z mięsa spada, podaje dokładnie o ile - ale nie pisze, że spada także po ugotowaniu warzyw, a rzetelność wymaga przytoczenia i tutaj dokładnych danych!) Potem jest coraz gorzej -...

BethLuisNion | 2011-04-02
Przeczytana: kwiecień 2010

Uwielbiam tę książkę. Mogłabym ją czytać wkółko. Na początku podkreślałam sobie ciekawe spostrzeżenia a potem stwierdziłam, że jak tak dalej pójdzie mniej będzie zdań nie podkreślonych :) Polecam wszystkim mięsożercom, bo wegetarianom pewnie nie trzeba.

Tutaj można przeczytać kilka obszernych fragmentów:

Capricorn | 2015-12-01

Moja opinia o tej książce jest mocno subiektywna - to Grodecka jako pierwsza, wiele lat temu, poprzez swoje publikacje, przekazała mi, wtedy strasznie młodej osobie, że wegetarianizm jest czymś całkowicie normalnym i dość powszechnym. Ze można tak żyć, i niekoniecznie spodziewać się etykiety dziwadła / prawie-denata i innych takich. Oczywiście, z czasem na rynku pojawiło się sporo książek, które temat wegetarianizmu / weganizmu traktowały dużo bardziej kompleksowo. Ale to Grodecka temat oswoiła, proponując jednocześnie dania, które każdy początkujący wegus mógł bez problemu przygotować w swoim domu.

Gerion | 2016-01-02
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Trochę trąci myszką. Widać momentami, że część wiedzy, jaką przekazuje autorka - zdezaktualizowała się. Książka bardzo nierówna, miejscami informacje ciekawe i dość wiarygodne, miejscami odstręcza nachalną propagandą. Na pewno zasługą jest fakt, że była to jedna z pierwszych pozycji przedstawiająca idee wegetarianizmu i weganizmu w Polsce. Prekursorka. Żałuję, że tak późno przeczytałem tę książkę, choć z drugiej strony mogę z większym obiektywizmem ocenić jej zawartość.

Alicja | 2012-09-22
Przeczytana: 22 września 2012

Świetna książka, wbrew pozorom nie tylko o wegetarianizmie. W przystępny oraz ciekawy sposób opisuje działanie ludzkiego organizmu, wpływ i pochodzenie składników pokarmowych oraz konsekwencje różnych sposobów odżywiania. Na ogromy plus oceniam fakt, że nie odczułam specjalnego narzucania czytelnikowi woli praktykowania wegetarianizmu.

Dobra książka napisana przez nestorkę wegetarianizmu polskiego

Devaam | 2016-12-02
max | 2016-06-12