Zaproszenie do socjologii

Okładka książki Zaproszenie do socjologii Peter Ludwig Berger
Okładka książki Zaproszenie do socjologii
Peter Ludwig Berger Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Invitation to sociology. A humanistic perspective
Wydawnictwo Naukowe PWN
2002-01-01
2000-01-01
83-01-11824-5
Janusz Stawiński
socjologia

Okładka książki Społeczne tworzenie rzeczywistości. Traktat z socjologii wiedzy Peter Ludwig Berger, Thomas Luckmann
Społeczne twor... Peter Ludwig Berger...
Okładka książki Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem Peter Ludwig Berger, Anton Zijderveld
Pochwała wątpl... Peter Ludwig Berger...
Okładka książki Po co nam socjologia? Dominik Batorski, Peter Ludwig Berger, Jakub Bierzyński, Marta Bucholc, Adam Ćwikliński, Henryk Domański, Ludwik Dorn, Magdalena Fac, Barbara Fatyga, Kazimierz Frieske, Aleksandra Jackowska, Michał Kajta, Paweł Kłobukowski, Wiesława Kozek, Krzysztof Borys Kruszewski, Anna Kuczyńska, Tomasz Kukołowicz, Jacek Kurczewski, Grzegorz Łapanowski, Sławomir Łodziński, Piotr Łukasiewicz (socjolog), Stanisław Maksymowicz, Mirosława Marody, Dominika Michalak, Lech M. Nijakowski, Malwina Piekarska, Paula Płukarska, Grażyna Pol, Jan Poleszczuk, Grzegorz Rutkowski, Sławomir Sierakowski, Paweł Śpiewak, Jadwiga Staniszkis, Kazik Staszewski, Antoni Sułek, Róża Sułek, Paweł B. Sztabiński, Paweł Szybka, Włodzimierz Wesołowski, Edmund Wnuk-Lipiński, Kuba Wygnański, Leszek Zaborowski, Tadeusz Zysk
Po co nam socj... Dominik Batorski, P...

Wstęp (dosł. zaproszenie) do badań społecznych, z których wytyczenie głównem myśli formalizmu dydaktycznego jest problematyczne. Bardziej almanach, aniżeli analityczne rzucenie oka.

Książka "Zaproszenie do socjologii" to wprowadzenie do nauki jaką jest socjologia. Autor Peter Berger w sposób zrozumiały, z licznymi przykładami zapoznaje czytelnika z najważniejszymi stanowiskami teoretycznymi w tej dyscyplinie nauk społecznych.

Autor książki o socjologii posiada taki wymuszony styl pisarski, który utrudnia przeczytanie. Niemniej jednak, treść samej książki jest imponująca, pokazując cały zakres tej nauki społecznej poniżej 200 stron. Zostało przedstawione wiele ciekawych i ważnych koncepcji oraz teorii w sposób zrozumiały dla czytelnika.
W skrócie, choć styl autora może być irytujący, to zawartość książki jest godna uwagi dla osób zainteresowanych socjologią. Taki drogowskaz.

W skrócie, choć styl autora może być irytujący, to...

Jeżeli chcesz poczytać o tym jak człowiek sfrustrowany swoim zawodem obraża się na cały świat i próbuje przekonać, że socjologia jest coś warta to czytaj śmiało. Z całego serca odradzam, no chyba, że chcesz sobie zmarnować czas i nastrój to śmiało.

Książka w bardzo przystępny, choć niewątpliwie skrótowy sposób przedstawia amerykańskie podejście do socjologii, zaskakująco mało znane w europejskiej, a już szczególnie polskiej rzeczywistości.
Nie rozumiem tak niskiej oceny, być może tak duża dawka ironicznego, momentami wręcz sarkastycznego humoru, jest niestrawna dla polskiego czytelnika.

Chyba większość osób rozpoczynająca studia na najróżniejszych kierunkach społecznych spotkała się w mniejszym lub większym stopniu z socjologią. Jedni ją znoszą lepiej, inni gorzej. Wydaje mi się, że ta książka jest bardzo lekkim słowem wstępu do socjologii. Chyba najbardziej ucieszyło mnie to, że autor wytłumaczył po co jest socjologia, czym się zajmuje i ogólnie prosto wytłumaczone o co mniej więcej chodzi. Poczułam się naprawdę zaproszona :)

Dla mnie, jako studentki psychologii, była to książka dość, hm, irytująca. Łagodnie mówiąc.

Domyślam się, że niska ocena książki jest skutkiem tego, że jest to częsta lektura na studiach. Ja również pierwszy raz czytałem ją na kursie Socjologii. Po 5 latach wróciłem do niej, zachęcony dawnym wspomnieniem ciekawych treści, całkowicie niedocenionych w trakcie Walki z Sesją.

I dobrze zrobiłem! Berger pisze z humorem i przenikliwie. Narzuca nam swoje poglądy, ale jednocześnie czasami trudno się z nim nie zgodzić. Zaprasza nas na swoje włości i niestety oczekuje więcej od nas "słuchania" niż "dyskusji" - te pozostawia czytelnikom (na czas już po skończeniu książki).

Według mnie - idealna pozycja "zapraszająca" do socjologii.

• Studia
  • Socjologia