Zabawić się na śmierć

Okładka książki Zabawić się na śmierć Neil Postman
Okładka książki Zabawić się na śmierć
Neil Postman Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
2005-12-27
8373199926
Lech Niedzielski
media telewizja

Zarzuty wobec tej książki są jak najbardziej trafne: skupienie się na Ameryce jakby była całym światem, czarno-białe podziały, idealizowanie przeszłości, zwłaszcza oświecenia.

Mimo to, plusy przeważają nad minusami tej książki. Jedno z wielu trafnych spostrzeżeń moim zdaniem dotyczy dzisiejszego "rozwalonego" podejścia do informacji (jeszcze większego niż w czasie pisania książki, tj. 1984 r.). Dosłownie wszystkie wiadomości docierające do nas z mediów są wg. autora pozbawione kontekstów, a zatem bezużyteczne, nie dające wiedzy, ale tylko złudne i ulotne dowiadywanie się.

Jak już napisałem - intrygujących spostrzeżeń w książce jest cała masa i nie ma sensu ich tu wypisywać. Polecam książkę wszystkim zainteresowanym zgubnym wpływem nowych technologii na nasze podejście do niemal każdego aspektu rzeczywistości.

W roku wydania może była odkrywcza, jednak wydaje mi się, że nieco się zestarzała. Wydaje się pełna ogólników, lecz to może tylko przez to, że jest tak często cytowana. A jednak nie przekonuje mnie wykazywanie wszystkiego na bardzo konkretnych przykładach z Ameryki - przez to jest mniej uniwersalna. W dodatku mam problem z jej aktualnością i pewnymi mocnymi tezami autora. Mimo to, zwłaszcza na pewnych kierunkach studiów, warto przeczytać.

Książka bardzo dobra, autor ma wiele trafnych spostrzeżeń, ale czasami trochę przesadza np. mówiąc o Ulicy Sezamkowej. Niemniej warto książkę przeczytać, bo ukazuje ona prawdę o czasach telewizji i o tym jak niszcząco wpływa ona na nasze myślenie jeśli postrzegamy świat tylko przez nią.

Nie lubię, gdy próbuje się na siłę dzielić świat na czarno-biały. Nie lubię gdy tworzy się idylliczny obraz przeszłości by obrzydzić teraźniejszość. Tak właśnie w tej pracy czyni Postman- przeciwnik technicznej dominacji, piewca fatalizmu i katastroficznych wizji związanych z rozwojem technologicznym. W wypadku tej pozycji przeciwstawia dyskurs typograficzny związany z popularność czytania w XVIII i XIX w. przeciw współczesnemu dyskursowi obrazu promowanemu przez współczesną telewizję na gruncie kultury amerykańskiej. Niestety można zarzucić autorowi upraszczanie problemu i ograniczanie środków masowego przekazu do telewizji,a wiele z zawartych przypuszczeń nie znalazło swego potwierdzenia w historii. Nie mniej jednak kilka uwag jest ciekawych i godnych refleksji, zarówno o wpływie czytania jak i oglądania telewizji na człowieka.

Znakomita, treściwa, konkretna, na fundamentach

Znakomita, treściwa, konkretna, na fundamentach

Książka stanowiąca bardzo cenny materiał mogący być argumentem na to w jaki sposób dopuszczono do degradacji kultury i pojęcia ideologii w zamian za pozornie bardziej atrakcyjny a przede wszystkim migający i kolorowy obraz, który widzimy w telewizji. Postman, owszem jest osobą, która podchodzi do zjawiska telewizji z bardzo sporym dystansem, ale jego książka pokazuje w jaki sposób obniżono standardy wielu dziedzin naszego życia społecznego w zamian za masową, małostkową rozrywkę, którą serwuje nam telewizja. Polityka, nauka i duchowość to dziś produce placement, który ma nas bawić bez żadnej refleksji.

Całkiem dobrze napisana książka, ale nie popadajmy w paranoję... Nie rozumiem co autor ma do Ulicy Sezamkowej, lepiej żeby to dzieciaki oglądały niż gorsze programy.. :(

Ważna to książka, oj ważna. Pozwala się zdystansować, demaskuje mechanizmy rządzące dzisiejszym światem - jeszcze jest aktualna, choć kolejne medium, jakim jest Interenet pozwoliłoby na napisanie jej kontynuacji.

• Socjologia
  • Popularnonaukowe