Zabawić się na śmierć

Amusing Ourselves to Death
8373199926
media, telewizja
Malwina

Książka Neila Postmana to błyskotliwie opowiedziana historia o triumfie telewizji nad innymi środkami komunikowania i skutkach tego starcia. "Zabawić się na śmierć" to także opowieść o kulturze amerykańskiej i demokracji - wyważonej, stonowanej, opartej na racjonalnych podstawach - która ustępuje pola telewizyjnym obrazom i mało wybrednej rozrywce. Postman pokazuje, że we wszechwładnej "epoce show-bussinesu' życie odgrywane na szklanym ekranie okazuje się częstokroć ważniejsze od rzeczywistości, a telewizyjne emocje skutecznie redukują świat naszych przeżyć. Książka ta, choć pisana z amerykańskiej perspektywy, jest więc ważna i dla nas: dotyczy bowiem wszystkich mieszkańców "globalnej wioski", ponad miarę ekscytujących się "Big Brotherem" i ekshibicjonistycznymi talk-showami. Mariusz Czubaj, Polityka.

Ania | 2015-05-08

Pozycja ta jest napisana bardzo prostym a przez to ciekawym językiem. Porusza jednak sprawy bardzo nie powiem nudne ale dalekie od naszego świata chciało by się powiedzieć , choć tak nie jest bo przecież my także żyjemy w opisywanej tam na przykładzie amerykańskiej rzeczywistości. Je dna ta pozycja ma w sobie coś odpychającego. Nie umiem tego jednak nazwać. Może porostu nie umiem przyjąć do Wiadomości tego ,że nazw społeczeństwo dąży do zabawienia się na śmierć zgodnie z tym co twierdzi autor. Mam nadzieję ,że wyciągnęłam z tej książki to co najważniejsze i ,że skorzystam z tej wiedzy w dalszym zyciu. Im dalej jednak będziemy się zapuszczać w treść tej pozycji tym więcej ciekawych rzeczy możemy się dowiedzieć .

para_bolka | 2012-08-29
Przeczytana: 28 lipca 2012

Ważna to książka, oj ważna. Pozwala się zdystansować, demaskuje mechanizmy rządzące dzisiejszym światem - jeszcze jest aktualna, choć kolejne medium, jakim jest Interenet pozwoliłoby na napisanie jej kontynuacji.

tazi | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 03 marca 2016

Nie lubię, gdy próbuje się na siłę dzielić świat na czarno-biały. Nie lubię gdy tworzy się idylliczny obraz przeszłości by obrzydzić teraźniejszość. Tak właśnie w tej pracy czyni Postman- przeciwnik technicznej dominacji, piewca fatalizmu i katastroficznych wizji związanych z rozwojem technologicznym. W wypadku tej pozycji przeciwstawia dyskurs typograficzny związany z popularność czytania w XVIII i XIX w. przeciw współczesnemu dyskursowi obrazu promowanemu przez współczesną telewizję na gruncie kultury amerykańskiej. Niestety można zarzucić autorowi upraszczanie problemu i ograniczanie środków masowego przekazu do telewizji,a wiele z zawartych przypuszczeń nie znalazło swego potwierdzenia w historii. Nie mniej jednak kilka uwag jest ciekawych i godnych refleksji, zarówno o wpływie czytania jak i oglądania telewizji na człowieka.

maciejx | 2015-05-03

Książka stanowiąca bardzo cenny materiał mogący być argumentem na to w jaki sposób dopuszczono do degradacji kultury i pojęcia ideologii w zamian za pozornie bardziej atrakcyjny a przede wszystkim migający i kolorowy obraz, który widzimy w telewizji. Postman, owszem jest osobą, która podchodzi do zjawiska telewizji z bardzo sporym dystansem, ale jego książka pokazuje w jaki sposób obniżono standardy wielu dziedzin naszego życia społecznego w zamian za masową, małostkową rozrywkę, którą serwuje nam telewizja. Polityka, nauka i duchowość to dziś produce placement, który ma nas bawić bez żadnej refleksji.

CzarneOko | 2018-11-16

Książka bardzo dobra, autor ma wiele trafnych spostrzeżeń, ale czasami trochę przesadza np. mówiąc o Ulicy Sezamkowej. Niemniej warto książkę przeczytać, bo ukazuje ona prawdę o czasach telewizji i o tym jak niszcząco wpływa ona na nasze myślenie jeśli postrzegamy świat tylko przez nią.

solniczka | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 maja 2015

Znakomita, treściwa, konkretna, na fundamentach

agrafka | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Całkiem dobrze napisana książka, ale nie popadajmy w paranoję... Nie rozumiem co autor ma do Ulicy Sezamkowej, lepiej żeby to dzieciaki oglądały niż gorsze programy.. :(

Zuzanna | 2019-04-22
DonKichot | 2019-01-13