W cieniu arki

De arkvaarders
978-83-8913-3-502
miłość, zaufanie, rodzina
dzosefinn

Re Jana, dziewczyna z Kanaanu, opuszcza wraz z ojcem swoją wioskę na mokradłach – obydwoje ciągną na trzcinowych noszach sparaliżowaną matkę. Zafascynowały ich opowieści przygodnych wędrowców o ludzie budującym pośrodku pustyni wielki drewniany statek. To, co ukaże się ich oczom po przybyciu na miejsce, wyda im się rzeczywistością tak szaloną, że aż nie do pojęcia. Zderzenie dwu odmiennych kulturowo światów, epicka wizja przygotowań Noego do zapowiedzianego przez Boga potopu przedstawiona z punktu widzenia młodziutkiej outsiderki przydają powieści nadspodziewanej głębi i dramatyzmu. Jest to książka niezwykła – pełna pytań o sprawy ostateczne, jak choćby o sens boskiej decyzji i ludzkiej ofiary, a jednocześnie niezwykle plastycznie oddająca narastający klimat grozy przed zbliżającym się kataklizmem. Zakazana miłość Re Jany i jednego z synów Noego, ich nieposłuszeństwo wobec przesądzonego zdawałoby się losu, urasta do rangi wielkiej metafory, aktualnej i w naszych czasach.

źródło opisu: http://www.matras.pl/w-cieniu-arki.html

źródło okładki: http://www.matras.pl/w-cieniu-arki.html

banato | 2015-11-01

Niesamowicie obrazowo przedstawiona wizja zagłady świata w czasach Noego. Budowa Arki, walka o przetrwanie ludzi, głód, choroby, nędza, śmierć.. ciarki mi przechodziły w trakcie czytania.. Arka nie była idealna według autorki, a ludzie wybrani przez Nienazwalnego dalecy od ideału, szczególnie synowie budowniczego. Jest to wstrząsająca jak dla mnie wizja. Warto jednak zagłębić się w świat Kanaanu, tak wyjątkowo przez autorkę opisanego i choć miałam czasami mieszane uczucia w trakcie czytania, zachęcam do lektury. Pozycja zmusza do przemyśleń o sprawy ostateczne.

dzosefinn | 2014-10-14
Przeczytana: 29 września 2014

Potop najczęściej kojarzony jest z lekturą szkolną (drugą częścią trylogii o potopie szwedzkim) naszego rodzimego noblisty z 1905 r. czyli Henryka Sienkiewicza. Zaraz za tym stoi historia opisana w Starym Testamencie o zagładzie ludzkości. Ten drugi tekst stał się dla wielu twórców, przede wszystkim filmowców, którzy na podstawie biblijnego potopu stworzyli wiele jego odzwierciedleń. Chyba każdy kojarzy Evana Wszechmogącego, czyli XXI-wieczną wersję (komediową) katastrofy, bądź tegoroczną nowość (i jednocześnie bardziej tradycyjną) Noe. Wybrany przez Boga. Do tej pory spotykałam się tylko z filmowymi wersjami potopu, więc W cieniu arki Anne Provoost było dla mnie dosłownym objawieniem – czymś nowym i niezwykle intrygującym.

Historię Noego i jego rodziny powinien znać każdy, więc nie będę jej tutaj przytaczać. W cieniu arki ukazuje podkoloryzowaną (a może poniekąd prawdziwą?) wersję potopu, w której do głosu dopuszczono młodą dziewczynę Re Janę. Opowiada ona o życiu w...

Joanna | 2013-06-07
Przeczytana: marzec 2013

Świetna, spójna narracja trzymająca czytelnika w napięciu. Doskonała konstrukcja głównej bohaterki.

Nata | 2016-08-22
raciczkamaciczka | 2015-08-10