W cieniu arki

2010-01-01
978-83-8913-3-502
Ryszard Turczyn
miłość zaufanie rodzina

Niesamowicie obrazowo przedstawiona wizja zagłady świata w czasach Noego. Budowa Arki, walka o przetrwanie ludzi, głód, choroby, nędza, śmierć.. ciarki mi przechodziły w trakcie czytania.. Arka nie była idealna według autorki, a ludzie wybrani przez Nienazwalnego dalecy od ideału, szczególnie synowie budowniczego. Jest to wstrząsająca jak dla mnie wizja. Warto jednak zagłębić się w świat Kanaanu, tak wyjątkowo przez autorkę opisanego i choć miałam czasami mieszane uczucia w trakcie czytania, zachęcam do lektury. Pozycja zmusza do przemyśleń o sprawy ostateczne.

Potop najczęściej kojarzony jest z lekturą szkolną (drugą częścią trylogii o potopie szwedzkim) naszego rodzimego noblisty z 1905 r. czyli Henryka Sienkiewicza. Zaraz za tym stoi historia opisana w Starym Testamencie o zagładzie ludzkości. Ten drugi tekst stał się dla wielu twórców, przede wszystkim filmowców, którzy na podstawie biblijnego potopu stworzyli wiele jego odzwierciedleń. Chyba każdy kojarzy Evana Wszechmogącego, czyli XXI-wieczną wersję (komediową) katastrofy, bądź tegoroczną nowość (i jednocześnie bardziej tradycyjną) Noe. Wybrany przez Boga. Do tej pory spotykałam się tylko z filmowymi wersjami potopu, więc W cieniu arki Anne Provoost było dla mnie dosłownym objawieniem – czymś nowym i niezwykle intrygującym.

Historię Noego i jego rodziny powinien znać każdy, więc nie będę jej tutaj przytaczać. W cieniu arki ukazuje podkoloryzowaną (a może poniekąd prawdziwą?) wersję potopu, w której do głosu dopuszczono młodą dziewczynę Re Janę. Opowiada ona o życiu w tytułowym cieniu arki. W trakcie pobytu wśród ludu budującego statek powraca myślami do swojego dzieciństwa oraz snuje plany na przyszłość, która za chwilę ma zniknąć pod ciężarem teraźniejszości. Bohaterka przybliża nam sylwetki tych sławnych oraz nieznanych nikomu postaci. Znany z wielkiego oddania i miłości do Boga, Noe nabiera kształtów i charakteru, w Starym Testamencie ukazano go jako sługę Boga, tutaj również jako ojca i męża. Poznajemy bliżej także jego żonę oraz synów, którzy razem z nim zostali „wybrani” i gdy nadejdzie czas skryją się we wnętrzu arki. Wszyscy oni dostają duszę i drugie życie, i mimo, że ich historię znamy, to wykreowana przez autorkę fabuła nabiera świeżości, a co za tym idzie, niekiedy również nieprzewidywalności.

Dzięki Anne Proovost potop odkrywamy na nowo. Nie jest tylko suchym opisem, lecz czymś niezwykle realnym, ogromnym i przerażającym. Od pierwszych stron wnikamy w czasy Noego i aż trudno uwierzyć, ale staje się on nam tak bliski, jak XXI w., w którym żyjemy. Całej historii pikanterii dodaje także miłość dwóch różnych od siebie ludzi.

Autorka wykreowała niezwykle realny i namacalny świat, bardzo klimatyczny i jak wspomniałam wcześniej, momentami również przerażający. Bohaterowie są równie fascynujący i prości jak opisana fabuła. Co tu dużo pisać, jestem nimi zauroczona, ich odmiennością, postawą i charakterem. Przy nich nie sposób nudzić. Główna bohaterka, dzięki której poznajemy ów świat jest specyficzną postacią, albo się ją od razu polubi, albo nie. Jest wielowymiarową osobą, która w swoim wnętrzu skrywa dwie Re Jany, obie jej twarze hipnotyzują i trafiają bezpośrednio do kobiecego serca – bo jak wiadomo, my, czyli płeć piękna mamy dwie twarze, a Re Jana jest tego niezbitym dowodem. Jeśli chodzi o styl, to nie jest to taki, do którego nas przyzwyczajono, ale również nie jest on stricte starotestamentowy, przez który nie dałoby się przebrnąć.

W cieniu arki jest już trzecią książką Anne Provoost jaką miałam okazję i przyjemność przeczytać. Moja przygoda z jej twórczością zaczęła się od fenomenalnych Upadków (EZOP 2006),a następnie trochę mniej czarująca Róża i wieprz (Sic! 2005). Autorka wróciła do mojego życia w fenomenalnym stylu, W cieniu arki to moim zdaniem druga jej perła, która pozostanie ze mną do końca życia.

~*~

Noc to nic więcej, jak tylko brak kolorów. [1]

Posiadanie rzeczy jest zwodnicze, daje poczucie, że ma się jakąś przyszłość, jakieś widoki. [2]

[…] zupełnie inaczej patrzymy na ludzi, kiedy wiemy, że niedługo umrą. [3]

Człowiek martwi się tylko na początku podróży. Po jakimś czasie zmartwienie ustępuje miejsca zbawiennemu zobojętnieniu. [4]

- Czemu więc zgodziłaś się podążać za tym marzeniem, pani?
- Człowiek musi mieć coś swojego – odrzekła. – A marzenie jest lepsze od pustki. [5]

___
[1] PROOVOST A.: W cieniu arki. Warszawa: EZOP 2010, s. 15.
[2] Tamże, s. 214.
[3] Tamże, s. 255.

[http://dzosefinn.blogspot.com/2014/10/provoost-anne-w-cieniu-arki.html]

Świetna, spójna narracja trzymająca czytelnika w napięciu. Doskonała konstrukcja głównej bohaterki.

Ciekawiło mnie zakończenie dlatego wytrwałam. Ale było ciężko. Nie wciąga. A tytuł i pomysł są świetne.

Bardzo było ciężko przez nią przebrnąć. Ciężko mi sobie wytłumaczyć dlaczego dobrnąłem do końca.

• 52 książki (2014)
  • Z BUŁy
  • Domowa biblioteczka
  • Poszły w świat :)
  • W bibliotece
  • 52 ksiązki (2014)
  • Wstyd

Dodaj cytat z książki W cieniu arki