Perfumiarz

Wydawnictwo: Telbit
Der Duftmacher
978-83-62252-53-4
Lucy_Cruel

Mieszanka bergamoty i olejku migdałowego to pierwsza woń, jaką rozkoszował się ten wrażliwy nos. Łatwo sobie wyobrazić, że nawet już w momencie urodzin w 1685 roku zapach odgrywał szczególną rolę w życiu Giovanniego Mariny Fariny. Jako dziecko bawił się w otoczeniu wypełnionym aromatem górskiego powietrza i kropelek rosy, a po przyjeździe do Wenecji objawiły mu się zapachy świata. Kiedy spotyka tam córkę kupca, Antonię Bretano, odchodzi od zmysłów. "Delikatna woń niewinności, zmieszana z subtelną nutką cytryny i omdlewającym rysem gwałtowności" napełniła go miłością.

Od tego momentu poświęca życie na stworzenie dla niej perfekcyjnego zapachu. Ale nawet jego doskonały nos nie mógł wyczuć rywala, którego nic nie powstrzyma na drodze eliminacji konkurenta...

źródło opisu: Wydawnictwo TELBIT

źródło okładki: Wydawnictwo TELBIT

Katherina87 | 2014-11-01

Zapach róży i lawendy, smak gorzkiej czekolady oraz historia o miłości i intrydze, uwieczniona oszałamiającym odkryciem.

Rozkoszne wonie wydostają się z każdej strony powieści o perfumiarzu, który na początku XVIII wieku stworzył legendarną wodę kolońską- i uczynił z Kolonii stolicę perfum.

Mieszanka bergamoty i olejku migdałowego to pierwsza woń, jaką rozkoszowały się te wrażliwe nozdrza. Od momenty narodzin w 1685 roku Giovanni Maria Farina chłonął świat zmysłem powonienia. W dzieciństwie oddychał powietrzem wypełnionym aromatem górskiego powietrza i porannej rosy, a po przyjeździe do Wenecji objawiły mu się w pełni zapachy świata.

Jednak to bliskość jej ciała niemal przywiodła go na skraj szaleństwa. Delikatna woń niewinności, z dyskretną cytrusową nutą i szczyptą fiołków- tym żywiła się jego miłość do Antonii Brentano. Postanowił poświęcić życie na stworzenie perfekcyjnego zapachu właśnie dla niej. Lecz doskonały nos, zajęty kompozycją arcydzieła, nie wyczuł rywala, którym...

allison | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Pełna aromatów, smaków i emocji powieść o twórcy wody kolońskiej.
Autorka stworzyła barwny portret perfumiarza - człowieka nadwrażliwego, ogarniętego pasją tak wielką, że aż przesłaniającą realistyczny świat. Jego losy i karierę i śledzi się z zapartym tchem. Fabułę ubarwia fikcyjny wątek miłosny, który przewija się przez całą książkę.

"Perfumiarz" to także opowieść o osiemnastowiecznej Europie, obyczajowości baroku i wczesnego oświecenia, jego blaskach i cieniach.
Oprócz bohaterów wymyślonych przez autorkę pojawiają się tu postacie historyczne (np. Ludwik XIV Słońce, Vivaldi).

Niewątpliwym plusem książki są też bardzo ciekawe i lekko podane informacje na temat pochodzenia i zastosowania różnych perfumeryjnych specyfików, afrodyzjaków, ziół, owoców...

Czytając tę powieść, trudno nie oprzeć się porównaniom z "Pachnidłem" P. Suskinda. Obie książki łączy motyw marzenia o idealnym zapachu i konsekwentne dążenie głównych bohaterów do celu. Są oni jednak zupełnie innymi ludźmi,...

elyria | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Kiedy pewnego dnia spotkałam się z książką Iny Knobloch, po przeczytaniu opisu na okładce moim pierwszym skojarzeniem było Pachnidło Patricka Süskind'a. Ta wspaniała powieść to jedna z moich ulubionych. Być może dlatego do książki debiutującej autorki podeszłam z pewną rezerwą. Autorka napisała tę książkę zainspirowana życiem i talentem twórcy wody kolońskiej, Giovanniego Marii Fariny. Jednakże jej debiut literacki, w którym stworzyła portret sławnego perfumiarza przypadł mi do gustu. Ta książka, do ostatniej strony jest przesiąknięta aromatami, smakami i emocjami…

Rodzina Farinów jest niezwykła. Wszyscy jej członkowie mają niezwykły dar powonienia, dzięki czemu ich interes z olejkami zapachowymi cieszy się dużą popularnością w całych Włoszech. W ich wspólnocie to nos decydował czy ziemia jest gotowa na siew, czy nadawała się na założenie winnicy bądź sadu owocowego. To zapach decydował o wszystkim.
W 1685 roku na świat przyszedł Giovanni Maria Farina. Już od chwili narodzin było...

FannyBrawne | 2015-12-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna okładka, kuszący opis i pozytywne recenzje skłoniły mnie do sięgnięcia po tę książkę. Lubię romanse i powieści z wyraźnie zarysowanym tłem historycznym, więc moje oczekiwania były wysokie. Powieść Iny Knobloch nie do końca je spełniła, ale nadal uważam, że warto przeczytać ,,Perfumiarza", jeśli lubi się romanse historyczne, ale nie ma się ochoty na słodkie historie w których bohaterowie na każdym kroku przekraczają konwenanse i zachowują się jak współcześni nam ludzie.

,,Perfumiarz" to opowieść o Giovannim Farinie, twórcy wody kolońskiej, wychowanym w rodzinie, w którym wszystko oceniano po zapachu. Węch Giovanniego jednak przewyższa zdolności jego rodziny. Chłopak marzy o zrobieniu kariery w tworzeniu perfum. Po zdobyciu majątku chce się ożenić z piękną Antonią, przyjaciółką z dzieciństwa. Antonia ma jednak też innego adoratora, Bernarda, który postanawia za wszelką cenę zdobyć jej rękę i wmówić dziewczynie, że Giovanni woli mężczyzn.

Jedynym typowym romansem...

Natalia | 2012-08-27

Nie lubię historii. Nigdy jej nie lubiłam i to się raczej nie zmieni. Jednak zainteresował mnie opis „Perfumiarza” Iny Knobloch. Na tyle, że bardzo chciałam go przeczytać. I, choć spodziewałam się czegoś innego, nie zawiodłam się. Wręcz przeciwnie - ta książka podbiła moje serce.

Rodzina Farinów jest niezwykła. Wszyscy jej członkowie mają bardzo dobrze rozwinięty węch, dzięki czemu ich sklep z olejkami zapachowymi cieszy się popularnością w całych Włoszech. W 1685 roku przyszedł na świat potomek Lucii i Giovanniego Antonia, którego nazwano Giovanni Maria. Już od chwili jego narodzin było wiadomo, że odbiera zapachy jeszcze lepiej niż reszta rodziny. Uznano go za niezwykłe dziecko. Jak się później okazało - słusznie.

Giovanni Maria Farina dorasta, a wraz z upływem czasu jego nos staje się coraz bardziej wrażliwy. Tworzy nowe kompozycje zapachowe, czym zyskuje sobie grono klientów, ale także - wrogów. Poza tym, zakochuje się w pięknej Antonii i stara się stworzyć dla niej idealne...

Larysa | 2012-05-23
Przeczytana: 23 maja 2012

Kiedy spotkałam się z tą książką, moim pierwszym skojarzeniem było: "Kopia Pachnidła". Chwała Bogu, że uprzedzenia zostawiłam daleko za sobą i zasiadłam do czytania. Debiut Iny, która to zainspirowana życiem i talentem Giovanniego Marii Fariny stworzyła książkę przesyconą nie tylko perfumami ale i uczuciami.

Głównym bohaterem historii jest Giovani - bardzo utalentowany młody chłopiec obdarzony niesamowitym zmysłem węchu. Jego marzeniem jest zostać kupcem, a by to osiągnąć wyrusza w podróż po Europie w której to poznaje piękną Anastazję. Zakochują się od pierwszego wejrzenia i planują razem przyszłość. Niestety nie mogą być razem, gdyż chłopak musi najpierw zdobyć zawód. Kiedy to Perfumiarze z całej Europy są zachwyceni jego talentem, ten - niezadowolony z siebie, stawia sobie za punkt honoru stworzenie zapachu idealnego dla swojej ukochanej. Zawalony pracą nie widzi jak jego miłość traci na silę, a jego kuzyn Bernardo staje się dla niego poważną konkurencją.

"Perfumiarz" to z...

Liza | 2013-03-23
Przeczytana: 22 marca 2013

Głównym bohaterem jest Giovanni, tytułowy perfumiarz. Człowiek żyjący we własnym świecie, świecie zapachów. Węch to zarówno jego oczy i uszy. Ten jego niezwykły talent rozpoznawania zapachów i niezwykła wrażliwość na nie, to zarówno jego dar i przekleństwo. Czasem nie zważając na etykietę oddaje się swojej pasji. Pewnego dnia spotyka ją, Antonię. Jej niewinny zapach go onieśmiela, nie może o nim zapomnieć. Niestety wielu rzeczy nie jest świadomy, taka marionetka w grze życia. Stąd nie do końca przypadł mi do gustu, jako główny bohater. Wydawał mi się taki trochę „bezpłciowy”, czasem wręcz naiwny i niedojrzały.

Bernardo. Wróg Giovanniego, ziejący nienawiścią, żyjący w poczuciu, że życie jest dla niego ogromnie niesprawiedliwe, rozpamiętujący krzywdy w otumanieniu alkoholem. Zrazu los się do niego uśmiecha. On wykorzystuje daną szansę, po czym przeistacza się w kogoś innego i stara się omamić wszystkich dookoła. By dopiąć swego celu, nie waha się przed niczym. Lecz nie jest do...

aleksnadra | 2012-02-02
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Autorka napisała tę książkę zainspirowana życiem, osobą i talentem Giovanniego Marii Fariny. Urodził się on w rodzinie Farinów gdzie "wszystko oceniano na podstawie woni. To nos decydował, czy ziemia była gotowana siew, czy nadawała się na założenie winnicy, sadu owocowego czy tylko na łąkę do wypasu bydła, czy kogoś trawiła choroba albo jaki miał charakter- członkowie rodziny Farinów nosem rozpoznawali więcej niż oczyma".

Giovanni Maria Farina ur. 8 grudnia 1685 w Santa Maria Maggiore, Verbania, Piemont, Włochy, zm. 25 listopada 1766 w Kolonii) – twórca receptury i producent wody toaletowej, znanej jako woda kolońska Eau de Cologne.
W 1709 r. J. M. Farina założył w Kolonii fabrykę perfum, która dziś jest najstarszą na świecie. Wyprodukowanej przez siebie wodzie toaletowej, o unikalnym zapachu, nadał nazwę: „Eau de Cologne” na cześć swojej nowej ojczyzny. Rozsławiło to Kolonię w XVIII w. jako miasto perfum, co upamiętnia rzeźba Fariny, umieszczona na wieży ratuszowej.
W XVIII w. w...

dzosefinn | 2012-07-15
Przeczytana: 09 lipca 2012

Ina Knobloch przenosi nas w fascynujący świat zapachów, gdzie prawdę można poznać tylko przy pomocy węchu.
Giovanni - cudowne dziecko - życie odbiera węchem. Jest to z jednej strony dar, jednak z drugiej strony przekleństwo. Trzeba naprawdę wielkiej siły, by zachować równowagę między odrażającym fetorem ówczesnych miast, a delikatnym zapachem cytrusów i kwiatów.
Jest to wciągająca historia, która od pierwszej strony pochłania czytelnika. Jak zaczniesz - nie możesz przestać, bo ciągle pragniesz więcej i więcej. Warta przeczytania!

Muminka | 2014-01-17
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Niezwykle barwna opowieść o poszukiwaniu szczęścia i zapachu idealnego. Na motywach losów prawdziwego człowieka, wynalazcy "wody kolońskiej", a szerzej rzecz ujmując nowoczesnych perfum, oparta jest historia niezwykle wolno dojrzewającej miłości. Autorka daje nam wgląd w osiemnastowieczny świat mniej lub bardziej duszących woni, obrzydliwych ludzkich oraz zwierzęcych czy też przemysłowych wyziewów, których wrażliwy nos naszego bohatera Giovanniego Farina znieść nie mógł od wczesnego dziecięctwa.
Oddał się on studiowaniu sztuki pozyskiwania aromatów z piżma, ambry czy kwiatowych olejków, przemierzył Włochy i Francję by odnaleźć swoje miejsce na ziemi i wytwarzać zapachy na indywidualne zamówienie klientów. Jednocześnie pisarka wplata uroczy i misterny wątek miłosny: to niejaka Antonia staje się jego muzą, to dla niej chce unieśmiertelnić zapach, który z dziewczyny emanuje.
Epoka jest pieczołowicie odtworzona, poznajemy sekrety wielu rzemiosł, niepokoje społeczne, klęski głodu...