Bóg zwierząt

Wydawnictwo: Smak Słowa
The God of Animals
powieść amerykańska
mad28

Kiedy jej starsza siostra ucieka z domu, by poślubić kowboja, na barki Alice Winston spada ciężar rodzinnych problemów: cierpiąca na depresję matka, powściągliwy, przepracowany ojciec i podupadłe ranczo. Trwa właśnie nadzwyczaj upalne lato, rośnie stos rachunków, Alice z jednej strony marzy o ucieczce od samotności swego wypełnionego obowiązkami życia, z drugiej zaś pragnie pomóc ojcu, który stara się jakoś zachować w całości i rodzinę, i ranczo.

Aby związać koniec z końcem, Winstonowie zajmują się rozpieszczonymi końmi bogatych sąsiadów. Alice pierwszy raz w życiu ma okazję zetknąć się z władzą i bezpieczeństwem, które zapewniają pieniądze. Ponieważ losy i pomyślność jej rodziny splatają się z życiem klientów, dziewczyna zostaje wciągnięta w dorosły świat tajemnic i trudnych prawd, a wkrótce odkrywa, że ludzie - w tym również ona - mogą być okrutni, mogą kłamać i oszukiwać, choć czasem potrafią także zrobić coś bezinteresownego i poruszającego serce. W końcu Alice wraz ze swoją rodziną musi przetrwać serię wstrząsających, burzliwych wydarzeń, które wystawią na próbę jej miłość i dowiodą potęgi wybaczenia.

Mądra i zadziwiająca opowieść o różnych obliczach miłości, a także o wygórowanej często cenie, jaką trzeba płacić na drodze ku dorosłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2009

źródło okładki: http://sklep.smakslowa.pl/

Mey-Mey | 2014-05-01
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

"Bóg zwierząt" to historia 12-letniej Alice, która oszukuje i kłamie, aby ludzie jej współczuli lub ją podziwiali wymyślając "role" dla swoich rodziców. Nie przypadła mi do gustu już od pierwszej strony. Mimo że rozumiem jej samotność, czy poczucie niezrozumienia ze strony ojca, który nie widzi nic poza końmi i stajnią, to jednak nie umiałam zaakceptować tego, że nikomu nie daje szansy i każdego traktuje z góry. Nic dziwnego, że nie ma przyjaciół, a tych znajomych, których ma i tak potrafi skutecznie do siebie zniechęcić.

Książka o samotnym dorastaniu, która potrafi wyciskać łzy z oczu.

Monika | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Wow!
Dawno nie czytałam tak diablo pięknej i cholernie smutnej książki!
Urzekła mnie od pierwszej strony, a to rzadko się zdarza.
To książka o koniach, o smutku dorastania i samotności, o wyborach, jakich codziennie dokonujemy, o tym, że nie wszyscy mamy na starcie jednakowe szanse.
To książka dla wszystkich i wszystkim ją polecam.

Patrycja Perzyna | 2015-01-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Najsmutniejsza książka jaką w życiu przeczytałam. Smutek i samotność wylewa się z każdej strony..

Dunya | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Przepiękna i tak niesamowicie smutna.
Opowieść o koniach, ludziach oraz samotności. Niezwykle głębokiej, okrutnej i wszechobecnej.
Napisana we wspaniale poruszający sposób.
Pozostaje w pamięci na zawsze.

"Zniosła całe dnie związana pod brutalnym, oślepiającym słońcem, tygodnie nękania przez klacze zarodowe, ale godziny, które spędziła w ciemności i śniegu zrobiły to, czego wcześniej nie zdołał zrobić żaden człowiek ani zwierzę (...) A potem odjechała, zabrana do innego życia, życia, w którym była wspaniała i doskonała, życia, w którym nikt nie wiedział, że kiedyś uwielbiała pędzić, że kiedyś była nieujarzmiona.”

„I to w tych momentach pamiętam go wyraźnie, dźwięk jego głosu, kiedy wypowiadał ich imiona, delikatność jego dotyku, i to, jak kochał, naprawdę kochał, każdego z nich: każdą z tych niedotrzymanych obietnic, każde z tych niespełnionych marzeń.”

Miss_Jacobs | 2010-10-23

Dorastanie, potrzeba miłości i autorytetu, wolność, samotność, siła... Zadziwiające ile rzeczy, cech ludzkiej egzystencji jesteśmy w stanie zaobserwować również u zwierząt. Uważamy się za lepszych, gdy tymczasem często przewyższamy je jedynie możliwością wysławiania się. To jedna z niewielu spraw, którą możemy uświadomić sobie czytając „ Boga zwierząt” Aryn Kyle.

Zawsze uważałam, że naprawdę dobra książka posiada elementy zaskoczenia, zwroty akcji. Wszystko to by utrzymać zainteresowanie czytelnika. Dzisiaj już wiem, że dobra książka to przede wszystkim temat i sposób jego przedstawienia. Książka Aryn Kyle to powieść obyczajowa. Nie znajdziecie w niej przebiegłych morderców, wielkich uniesień miłosnych. Pisarka opisuje codzienność jednej z amerykańskich stajni. Poznajemy dzięki niej dziewczynkę imieniem Alice. Na próżno doszukiwać się w niej wyjątkowości. Jest taka jak wszystkie młode damy. Marzy o miłości, łatwo ją zranić, tak niewiele potrzeba by jej zaimponować.

Zawsze...

angel | 2010-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2010

Książka o porażającej wręcz samotności. Alice, która w trudnym okresie dojrzewania, mimo że jest otoczona ludźmi, to całkiem sama zmaga się z problemami, czego efektem jest nieszczęśliwa telefoniczna miłość do nauczyciela. O jej ojcu, który pozbawiony wsparcia żony i jej ciepła prowadzi upadającą farmę. O matce zamkniętej w czterech ścianach swojego pokoju, cierpiącej na depresję. O ,,Modliszkach", które mimo pełnego portfela nie mają miłości swoich mężów i spędzają czas, pijąc i spełniając kolejne materialne zachcianki.
Każdy z bohaterów jest przeraźliwie samotny. Samotność dotyka, nie patrząc na wiek, ani na zasobność portfela.
Smutna. Po przeczytaniu potrzebna chwila ciszy.

| 2011-02-09
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Indianie wierzą, że każdy człowiek z chwilą przyjścia na świat, otrzymuje zwierzęcego avatara, opiekuna, tzw - totem. Towarzyszy on nam przez całe życie, znając jego oblicze i temperament, łatwiej młodemu człowiekowi mierzyć się z losem i własnymi słabościami; czerpie zeń siłę, samo-określając swój byt, a tym samym odnajduje się w społeczeństwie. Totem bywa również wyróżnieniem, pierwszym na długiej drodze inicjacji szczeblem do osiągnięcia dojrzałości. Ale jako że z Indianami mam niewiele wspólnego, poza umiłowaniem przyrody i długimi włosami splecionymi w warkocz, spoglądam na zwierzęta nieco inaczej, choć z pełnią szacunku i rozwagi. W moim odczuciu, zwierzęta, jako element boskiego stworzenia, są dla nas ludzi nie tylko źródłem protein - o czym niestety wielu z nas zapomina - ale także pewnego rodzaju drogowskazem. Pewien znany polski pisarz powiedział kiedyś, że chciałby być takim, jakim widzi go jego pies, trudno nie przyznać mu racji. Nasz ludzki, tak często nastawiony...

Nanami | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Książka wpadła mi w ręce dosyć przypadkiem, jako wypełniacz czasu. I w sumie dobrze się spełniła w swojej funkcji, ale nic ponad to. Nie przypadła mi do gustu postać głównej bohaterki - dorastającej dziewczyny, która na wszystkich patrzy z góry, która żyje kłamstwami. Gdybym miała zwięźle przestawić książkę, pewnie bym powiedziała tak: książka o patologii i jak ona jest "zaraźliwa". Wszyscy kłamią, kręcą, romansują na boku... Jest albo klepanie biedy albo wielkie bogactwo i nic pośrodku. Po lekturze nie potrafię powiedzieć skąd taki tytuł - jeden raz napomknięto o "bogu zwierząt" i dalej nic. Zdecydowanie nie dla osób, które szukają optymistycznej opowieści z puentą mówiącą o szacunku dla zwierząt, oj nie. Aczkolwiek potrafi wciągnąć, mimo licznych niedociągnięć.
Kilka słów o wydaniu. Również nie jest ani złe, ani dobre. Zdarzają się literówki, dziwne składnie, źle użyte zwroty, powtórzenia słów... pewnie dla kogoś, kto skacze wzrokiem po tekście nie będzie to problemem, mnie...

Pierożka | 2014-03-20

Jedna z lepszych książek, polecam :))

KIRA1987 | 2015-09-28

Książka porusza naprawdę ważne tematy i do każdego dociera inaczej. Jedna z lepszych książek jakie czytałam.