Moja ciotka jest delfinem

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo: Oficyna JP2.pl
Mijn tante is een grindewal

Książka przeznaczona jest dla nastolatków wchodzących w okres dojrzewania.Pokazuje problem molestowania seksualnego, który może dotknąć właściwie każdego. Powieść uczy odpowiedniego postępowania i modeluje zachowania społeczne, głównie relacje z rówieśnikami, tak ważne w okresie dorastania. Z doświadczeń Komitetu Ochrony Praw Dziecka wynika, że problem nadużyć występuje w wielu rodzinach.

źródło opisu: Oficyna JP2.pl, 2006

źródło okładki: Zdjęcie własne

Książka porusza bardzo trudny problem molestowania seksualnego nastolatków przez dorosłych.
" Powiedział, że to wszystko dlatego, że jestem taka ładna. Chciałam być brzydka. I ciągle powtarza, że nie wolno mi tego nikomu powiedzieć. Przede wszystkim nie mogę opowiedzieć o tym mamie, bo inaczej ją udusi i sam się powiesi. Tak powiedział, i jeszcze, że zostanę sama na świecie i to z własnej winy.Bo nie milczałam. Boję się go. Boję si, że zrobi coś mojej mamie i młodszej siostrze".
Dramat rozgrywający się w nadmorskiej amerykańskiej willi, wyjdzie na jaw dopiero dzięki przypadkowi: pewnego dnia na plaży ugrzęźnie stado delfinów grindwali.
Książka przede wszystkim przeznaczona jest dla nastolatków, gdyż uczy postępowania i modeluje zachowania społeczne, głównie relacje z rówieśnikami, tak ważne w okresie dorastania.
Polecam ją również dorosłym,z przesłaniem, by zawsze byli wyczuleni na zachowania i gesty swoich dzieci, które nie zawsze mówią wprost, co je boli i trapi.

bromba | 2014-01-01

bardzo niepokojąca, niejednoznaczna książka (już sam tytuł jest piękną wiele sugerującą metaforą) - nie tylko dlatego, że porusza trudny temat pedofilii i tego, jakie spustoszenie sieje w psychice człowieka i w rodzinie, ale również dlatego, że nie jest moralizatorska, nie podaje gotowych rozwiązań ani nie szafuje wyrokami...
Doceniam piękną konstrukcję, budowanie napięcia i otwate zakończenie: widać, że ta powieść jest przemyślaną, dobrze skrojoną konstrukcją. I ze smutkiem muszę stwierdzić, że na polskim poletku literatury dla młodzieży nie powstają takie dobre i odważne dziełka. Szkoda, że nawet jeśli autorzy podejmują bolesne tematy, jakoś 'w praniu' bledną one, szwy im się rozłażą, nie są one konsekwentnie doprowadzone do końca pod względem konstrukcji i montażu. W każdym razie 'Ciotkę...' polecam!!!

Karolina Chmielowiec | 2014-11-07

Bardzo dobra książka, kiedy czytałam ją pierwszy raz w późnej podstawówce nie rozumiałam jej tak dobrze jak w połowie gimnazjum. Polecam czytanie w tym okresie. Bardzo mylący tytuł, ciekawa fabuła i zaskakujące zakończenie.

mroowkojad | 2011-01-20
Przeczytana: grudzień 2010

Dobrze się czytało choć treść książki trudna.

Nata | 2016-08-22
diamentowalady | 2016-07-03