Noc amerykańska

Wydawnictwo: Da Capo
La nuit Americaine
powieść francuska
marpil

Druga z kolei powieść Christophera Franka - nagrodzona została w 1973 roku Prix Renaudot.. "Noc amerykańska" to nazwa techniki filmowej pozwalającej na uzyskiwanie efektu nocnych zdjęć przy dziennym świetle, a polegającej na niedoeksponowaniu taśmy oraz koncentrowaniu na aktorach światła silniejszego niż światło dzienne. Christopher Frank (ur. w 1942 roku w Beaconsfield w Anglii, zm. w 1993)...

Christopher Frank (ur. w 1942 roku w Beaconsfield w Anglii, zm. w 1993) ukończył szkołę średnią i studia we Francji. Dziennikarz, pisarz, autor sztuk scenicznych i scenariuszy filmowych, ma w swoim dorobku wiele powieści, m.in. "Mortelle" (1967, nagroda Hermes), "Noc amerykańską" (1972, tłumaczona na kilkanaście języków, nagroda Renaudot, film François Truffauta), "Le rêve du singe fou" (1976), "Josepha" (1979, trzy lata później sfilmowana przez autora z udziałem Miou-Miou, Claude'a Brasseura i Bruno Crémera), "L'année des méduses" (1984), "Je ferai comme si je n'étais pas là" (1989). Na potrzeby kina stworzył adaptacje i dialogi do licznych filmów, jak: "Mouton enragé", "Noc amerykańska", "Les passagers" (z udziałem J.L. Trintignanta), "L"homme pressé" i "Attentions, les enfantes regardent" (oba z udziałem A. Delona), "La dérobade", "Josepha" oraz "Femmes de personne". Ponadto wystawił w Paryżu dwie własne sztuki ("La mort du lord Chatterley", 1971 i "La valse", 1972). Wyreżyserował takze dwie sztuki: "Question de virilité" Michaela Wellera oraz "Adieu, Super Mac" (1978), w której odtwarzał też główną rolę.

Tej książki nie da się opowiedzieć, to trzeba przeczytać!

źródło opisu: Da Capo, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Skellen | 2015-04-28
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Książkę czytałem lata temu, ale zawsze chodzi mi po głowie, gdzieś na rubieżach podświadomości. Noc Amerykańską czytałem tylko raz, ale zamierzam do niej wrócić ponownie.
Pamiętam niesamowity klimat opowiadanej, a właściwie leniwie snutej historii. Coś rodem z poprzedniej przed komputerowej i komórkowej epoki, w której dominuje gramofon, magnetofon szpulowy lub kasetowy, a główny bohater - fotograf - posługuje się "analogową" lustrzanką.
Świetnie budowane napięcie między nim, a jedną z modelek, z którą spotyka się na sesji, by potem stracić ją z oczu na czas dłuższy. Już przy pierwszym spotkaniu wyczuwa się coś głębszego między tą parą. Jakiś wibrujący erotyzm, uczucie, chemię.
Świetna książka o miłości, bez epatowania wszechobecnym dziś pornograficznym zacięciem do uwypuklania detali i szczegółów pożycia...

Polecam. Sam zamierzam jeszcze raz przeczytać.

Wona | 2013-12-27
Przeczytana: 1988 rok

Książka od lat kojarzy mi się z męskim światem, takim, jaki - chcę w to wierzyć - nadal istnieje i w jakim chciałabym żyć, gdzie mężczyzna kocha swoją kobietę bez słów lecz na zawsze, gdzie karmi się myśleniem o niej, paląc papierosa za papierosem i pijąc litry kawy. Niewyspany, nieogolony, nie upaja się swoją miłością, nie mówi o niej ale dla niej istnieje. Krąży po orbicie swojej kobiety i jest w stanie wznieść się dla niej na wyżyny, nawet ryzykując nieuchronne fiasko. Klimaty jak z Hemingwaya czy "Casablanki" ale we współczesnej scenografii Paryża. Powieść toczy się w świecie filmowców, ludzi teatru i agencji fotograficznych.
Proza a jak poezja. Niedopowiedzenia, niedoświetlenia choć też obrazy ostre i brutalne, jak to w świecie prawdziwych mężczyzn.

Aha, a film był do bani w porównaniu z powieścią.

Pao1ito | 2014-03-04

Książka o miłości dla twardzieli - ani razu nie pada słowo "miłość" lub "kocham". Że to o miłości zorientowałem się dopiero za którymś czytaniem... Wciągnął mnie świat filmowo-teatralnej "cyganerii", czarno-białej analogowej fotografii i zadymionych knajp.
Kto lubi kino francuskie lat 70 i 80 odnajdzie jego nastrój w tej książce.

Muminka | 2016-09-05
ZaczytanaMarzycielka | 2016-05-05