Noc amerykańska

Okładka książki Noc amerykańska
Christopher Frank Wydawnictwo: Da Capo Seria: Klasyka Współczesna literatura piękna
literatura piękna
1994-01-01
Jerzy Pański
powieść francuska

więcej Więcej

Wpadła mi w ręce przypadkowo, wpychając się nieprzyzwoicie w kolejkę, by powalić mnie swoją nieoczywistością i rzucić mnie na kolana przed klimatem paryskiego światka aktorów, teatrów, agencji lat 70. Z początku bluźnierczo potraktowałam to jak romans, klasyczny – ale romans – by ostatecznie jednak ukorzyć się i pokornie chylić czoła przed całością :).

Książkę czytałem lata temu, ale zawsze chodzi mi po głowie, gdzieś na rubieżach podświadomości. Noc Amerykańską czytałem tylko raz, ale zamierzam do niej wrócić ponownie.
Pamiętam niesamowity klimat opowiadanej, a właściwie leniwie snutej historii. Coś rodem z poprzedniej przed komputerowej i komórkowej epoki, w której dominuje gramofon, magnetofon szpulowy lub kasetowy, a...

Książka o miłości dla twardzieli - ani razu nie pada słowo "miłość" lub "kocham". Że to o miłości zorientowałem się dopiero za którymś czytaniem... Wciągnął mnie świat filmowo-teatralnej "cyganerii", czarno-białej analogowej fotografii i zadymionych knajp.
Kto lubi kino francuskie lat 70 i 80 odnajdzie jego nastrój w tej książce.

Książka od lat kojarzy mi się z męskim światem, takim, jaki - chcę w to wierzyć - nadal istnieje i w jakim chciałabym żyć, gdzie mężczyzna kocha swoją kobietę bez słów lecz na zawsze, gdzie karmi się myśleniem o niej, paląc papierosa za papierosem i pijąc litry kawy. Niewyspany, nieogolony, nie upaja się swoją miłością, nie mówi o niej ale dla niej istnieje. Krąży po...

• Nie posiadam
  • 2020
  • W mojej biblioteczce
  • Beletrystyka
  • 2016
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Noc amerykańska