Poczwarki

Okładka książki Poczwarki John Wyndham
Okładka książki Poczwarki
John Wyndham Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza fantasy, science fiction
Fantastyka i Groza
The Chrysalids
Wydawnictwo Literackie
1984-01-01
1984-01-01
Juliusz Kydryński
Poczwarki

Książka jest najlepsza na początku, kiedy to stopniowo poznajemy świat, z którym ewidentnie coś jest nie tak, jego społeczeństwo oraz credo, którym się kieruje. Fabularne niedopowiedzenia intrygują, a poruszane tematy (fanatyzm religijny, odmienność) w oprawie soft sci-fi są równie ciekawe.

Niestety, gdzieś w połowie tajemniczość zostaje rozwiana, a priorytetem staje się pchanie fabuły naprzód. W rezultacie praktycznie do samego końca nie dzieje się nic wartego uwagi. Na szczęście zakończenie jest udane, a całość porządnie napisana.

Szkoda, że książka ta nie jest szerzej znana w Polsce, bo w moim odczuciu zasługuje na dużo większy rozgłos.

Przygnębiająca historia kraju, w którym to czy dana jednostka może być uznana za prawdziwego człowieka, definiowane jest słowem bożym. Nawet najmniejsze odstępstwo, nazywane tu dewiacją, od tej definicji powoduje wykluczenie ze społeczeństwa czy nawet śmierć. I nie tyczy się to jedynie istot ludzkich. Dotyczy to również zwierząt i roślin. Ale co, gdy dewiacja nie jest widoczna gołym okiem? Na tym w dużej mierze skupia się ta książka, ponieważ główny bohater powieści jest w stanie komunikować się z innymi, obdarzonymi podobną umiejętnością, za pomocą myśli.

Ilość niesprawiedliwości w tej książce mocno mnie poruszył. Może i nie zawiera odkrywczych myśli, jak na obecne czasy, ale mimo to warto po nią sięgnąć (szczególnie że ma niewiele ponad 200 stron).

Ten rok z małymi wyjątkami przeznaczyłem na czytanie literatury S-F, aby uzupełnić braki i bardziej zgłębić literaturę tego gatunku, oczywiście ze zrozumiałych powodów ograniczam się jedynie do pisarzy tych największych, najbardziej znanych, którzy swoimi dziełami weszli do kanonu S-F. Do takich autorów bez wątpienia zaliczyć trzeba Johna Wyndhama i jego powieść „Poczwarki”.
Już od pierwszych stron czułem ten stary dobry klimat gatunku, klimat tak charakterystyczny dla pisarzy połowy XX w. jeśli idzie o powieść S-F, w szczególności powieść „postapo”, bo takim właśnie dziełem są „Poczwarki”.
Powyższa książka podejmuje kilka ciekawych wątków, z których bez wątpienia przewodnim jest czystość rasy oparta na fanatyzmie religijnym, (czyli gorzej już nie może być). W naszej nie tak bardzo odległej przeszłości również mieliśmy fanatyka czystości rasy, tego z małym wąsikiem (zdecydowanie niezbyt religijnego) oraz popierające go miliony współobywateli i wszyscy wiemy, jak się to skończyło. W jednej z opinii przeczytałem, że cierpienia i apokaliptyczny koszmar ludzkości opisywanej w powieści, to kara zesłana przez Boga na „starych ludzi”, istotnie taki zwrot istnieje w książce, lecz wypowiedziany przez fanatyka religijnego, a nie przez Boga, a to ogromna różnica.
Dużym atutem powieści jest po mistrzowsku prowadzona narracja, stopniująca napięcie, wiążąca czytelnika z grupką przesympatycznych młodych ludzi, stojących ością ortodoksom, którzy...no właśnie!.
Powieść czyta się bardzo dobrze, nie ma tutaj bowiem jakichś nadzwyczajnych zawiłości, fabuła dość prosta, choć nie banalna, akcja wartka, postacie wyraziste i wysoce zindywidualizowane.
Minusem książki może być jedynie zakończenie, nieco zbyt przewidywalne, no może jeszcze brak epilogu, który choćby w małym stopniu zrekompensowałby niedosyt, który mimo wszystko pozostaje po przeczytaniu powyższego dzieła.
Obiektywnie rzecz biorąc, po rozważeniu wszystkich za i przeciw przyznać trzeba, że John Wyndham stworzył świetne dzieło, wyróżniające się swą oryginalnością i ważkością podjętego tematu. Polecam.

Pozycja mówiąca o fanatyzmie religijnym, segregacji ludzi na potępionych, splugawionych i tych "czystej" rasy. Można z niej wyciągnąć wielopokoleniowe prawdy, jakże aktualne dzisiaj w rzeczywistości. Co smutne, na pewno pojawiające się w przyszłości do kiedy człowiek będzie żył na Ziemi.
Ciekawy finał książki.

Ciekawy finał książki.

Sięgając po ten tytuł, nie miałem nawet pojęcia, o czym on jest. Mój wybór podyktowany był inną książką autora, którą czytało mi się bardzo dobrze - "Dniem Tryfidów". Sugerując się tytułem - "Poczwarki" - liczyłem na przygodę z potwornymi istotami w tle. Trochę się pomyliłem, ale nie do końca. W tym przypadku potworami okazali się ludzie gotujący sobie nawzajem okrucieństwo w imię siły wyższej. Książka ta jest dość pesymistyczna, smutna, a czasem i ponura. Autor porusza w niej sprawę fanatyzmu, radykalizmu i dyskryminacji, które zarówno w dniu napisania "Poczwarek", jak i teraz, stanowią moim zdaniem poważny problem. Książkę polecam, gdyż nie zestarzała się aż tak. Mimo tylu lat, wciąż jest wartościową i ciekawą lekturą.

Zanim wyrażę swoje zdanie o książce jako takiej, chciałabym kilka rzeczy przypomnieć. Po pierwsze autor napisał i wydał ją w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Po drugie odbiór powieści przez współczesnego czytelnika determinują różne czynniki. Jesteśmy w obecnej dobie tak epatowani okrucieństwem, brutalnością oraz gnębieni różnymi egzystencjalnymi lękami, że Poczwarki wydadzą się niektórym zaledwie bajką na dobranoc. Jest to jednak postapokaliptyczna wizja świata opisująca następstwa katastrofy nuklearnej. Wówczas była ona realna- zbrojenia, zimna wojna, bunkry w co drugim amerykańskim ogródku. Każdy człowiek potrzebuje w dobie szaleństwa reguł, struktury, drogowskazów, czy nawet fałszywych proroków. Wyndham był napędzany takim samym strachem, jak Atwood w "Opowieści podręcznej", a mianowicie "co będzie potem"? Jedną z rzeczywistości alternatywnych była perspektywa życia według kanonów biblijnych. W obu książkach są opisane republiki/kraje, gdzie wszystko musi być strickte po bożemu. W Podręcznej Gilead, w Poczwarkach Labrador. Oba są nieludzkie, odrażające, potworne. A jednak w swej potworności inne. U Wyndhama wszelkie odstępstwa w świecie roślin, zwierząt czy też ludzi są surowo karane. A mutacji jest po wojnie atomowej mnóstwo. Szokujące jest, że ofiarą padają dzieci, istoty z gruntu niewinne, że niemal wszyscy rodzice biorą w tym moralnie wątpliwym procesie udział. Każde niemowlę musi przejść szczegółowe badania aby otrzymać odpowiedni certyfikat. Wystarczy dodatkowy paluszek do przeprowadzenia sterylizacji i porzucenia takiego nie-człowieka na pustkowiu, skazanego na śmierć lub życie w nędzy i upodleniu. Jak zwykle przeraża mnie wykorzystywanie religii do ciemiężenia ludzi nie tyle złych, co po prostu innych. "Przeklęty jest Odmieniec w oczach Boga i ludzi. Błogosławiona jest Norma a w Czystości nasze zbawienie. Diabeł jest ojcem Dewiacji. Człowiekiem jest tylko istota stworzona na obraz i podobieństwo Boga" Taką indoktrynację znajdziemy w Poczwarkach, przed nią ostrzega nas autor. Bo przecież każdy fanatyzm religijny prowadzi do rozlewu krwi- wyprawy krzyżowe, inkwizycja, święta wojna islamska, religia Majów. Wymieniać by można bez końca. Pisarz pokusił się też o podbudowę filozoficzną. To kolejna rzecz, której współczesny czytelnik nie lubi. Nudne, męczące, niepotrzebne. Najlepiej podczas czytania myślenie wyłączyć całkowicie. Jest to rezenzja smutna, gorzka, pełna rozczarowania. Dlaczego? Bo ludzie obecnie zupełnie czego innego oczekują od literatury niż za moich czasów. Podania im wszystkiego na złotej tacy. Poczwarki są wizją świata stworzoną przez Wyndhama. Ona nie musi być pełna, idealna, w stu procentach logiczna. Wystarczy, że skłania do myślenia, do refleksji- taki był przekaz pisarza dla odbiorców. Krytyka w stylu "bo nie napisał, że wybuchł reaktor", "bo nie było detalicznego opisu tej wojny nuklearnej" jest moim zdaniem nie na poziomie. Przecież jesteśmy istotami myślącymi, a przynajmniej z zasady powinniśmy nimi być. Skąd się wzięła radioaktywność i mutacje? Z powietrza? Można chyba samemu wyciągnąć jakieś logiczne wnioski. Moim zdaniem powieść nadal ważna, aktualna, z przesłaniem. Do tego dobrze i ciekawie napisana, trzymająca w napięciu. Ale jeżeli ktoś szuka jedynie taniej sensacji, niech sobie odpuści...

Akcja powieści rozkręca się powoli, potem już wciąga tak, że ciężko się od niej oderwać . Historię m. in. Davida, Petry i Rosalindy czytałam przeżywając szeroki wachlarz emocji. Książka ta skłoniła mnie do wielu filozoficznych refleksji dot. głównie natury człowieka i tego jak wygląda nasz współczesny świat.

Żeby to było dobre, to nie, ale napisane sprawnie, poprawnie i bezboleśnie dla czytelnika. Nadaje się, jeśli innej lektury nie ma pod ręką.

Książka rozkręca się powoli, rozumiem dlaczego niektórzy się od niej odbili. Mimo to, historia na prawdę daje do myślenia.

Zgrabnie napisane opowiadanie o nietolerancji w świecie post apo. Bardzo przyjemnie się czyta i wciąga

• Sci-fi