Poczwarki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Chrysalids
Poczwarki
corrum

Lektura "Poczwarek" pozostawia nas w szczególnym nastroju. Wprawdzie końcowe akcenty książki brzmią raczej optymistycznie, trudno nam jednak zorientować się, czy wyrażają one tylko marzenie autora tej bajki, czy jego głęboką wiarę w ostateczne zwycięstwo humanizmu. Bo zasadniczym problemem książki jest przyszłość ludzkości i pytanie, czy potrafi ona wyzwolić się z właściwych - niestety - jej naturze przypadłości i stworzyć świat nowy, oparty na wartościach prawdziwie humanistycznych, to znaczy: mających na względzie rzeczywiste dobro jednostki i społeczeństwa.
Z posłowia Juliusza Kydryńskiego

słoneczko | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Kolejna książka z mojego cyklu - kanonu science-fiction. Po przeczytaniu książki „Dzień tryfidów” postanowiłem przeczytać inne książki autora.
Pomimo, że napisana ponad 60 lat temu (przez to trochę archaiczna), ciągle aktualna w swoim przesłaniu.
Plusy:
- Wyndham stworzył ciekawą opowieść, głębokie studium socjologiczne i psychologiczne;
- post apokaliptyczny świat w którym liczy się doskonałość, a wszelkie odstępstwa i dewiacje są natychmiast niszczone;
- ludzkość ukarana przez Boga Cierpieniem, za grzechy Starych Ludzi;
- walka o zachowanie czystości rasy ludzkiej wszelkimi sposobami;
- uzyskanie certyfikatu, że narodzone dziecko nie jest „mutantem”, w przypadku braku winna jest zawsze kobieta;
- czy człowiek może pozbyć się swych przesądów, braku tolerancji;
- czy możliwe jest funkcjonowanie w społeczeństwie ludzi „niedoskonałych”;
- pokazanie że „inny” wcale nie znaczy gorszy.
Minusy:
- trochę zbyt pesymistyczna, wprowadza w smutny nastrój;
- zakończenie, które nie do końca...

Andrew Vysotsky | 2018-01-03
Na półkach: Przeczytane, Must read
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Stare postapo wymiata, czyli Poczwarki Wyndhama

Mój pierwszy kontakt z twórczością Johna Wyndhama (1903-1969) miał miejsce niemal pół roku temu; była to lektura znanej, co najmniej trzykrotnie, na ogół ze słabym efektem, sfilmowanej powieści Dzień tryfidów. Książka wywarła na mnie wielkie wrażenie, tym bardziej, iż upływ czasu wcale nie uczynił jej mniej interesującą, a wręcz przeciwnie – przez dopełnienie powieściami takimi jak Blackout Elsberga, ukazujące zmiany zachodzące w naszym świecie w kwestii podatności na różne zagrożenia, nabiera coraz większej wartości. W efekcie było tylko kwestią czasu, bym pokusił się o następne dzieło Wyndhama. Padło na zachwalane mi już wcześniej przez znajomych Poczwarki. Nie dlatego, że czegoś bliższego się o nich naczytałem czy nasłuchałem, a po prostu one pierwsze wpadły mi w łapki. Do lektury, a dokładniej słuchania, przystąpiłem jak przysłowiowa tabula rasa – kompletnie nie wiedząc, czego się spodziewać.

Rzecz cała, jak się szybko...

Kasia b | 2017-08-02

Rozpatrywana osobno, nie jest to zła książka, chwilami prześwituje nawet jakiś głębszy sens. Ale po lekturze "Dnia Tryfidów" - apokaliptyczny spadek formy autora.

Żona_Pigmaliona | 2017-06-23

Rasizm i prawie eugenika w wydaniu postapokaliptycznym . A wszystkie niszczenia tak zwanych '' dewiacji '' następują w imię Boga . Wszystko , nie wyłączając zwierząt i roślin ma rodzić się na podobieństwo Boga i w postaci takiej jak według jego (Boga) sług ma wyglądać . Wszelkie odchylenia są niszczone . Palone pola z nie takimi roślinami jak powinny być , zabijane zwierzęta i dzieci odbierane bez pardonu matkom . Każdy nowo narodzony dostaje specjalny certyfikat który stwierdza że jest pełnowartościowym człowiekiem zrodzonym na chwałę Boga . Aha ! i żeby nie było , jak urodzi się dziecko '' nie czyste '' rasowo , to oczywiście jest to wina tylko i wyłącznie kobiety - matki . Mimo że książka jest już nie pierwszej '' młodości '' , jej mądrość i przesłanie jest jak najbardziej aktualne . W naszym jakże tolerancyjnym i demokratycznym świecie wciąż jest pełno przesądów i wypaczonych ideologii u źródeł których leży ciemnota i strach . Wciąż i nieprzerwanie zachodzi obawa i niepokój iż...

CorvusCorax | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 września 2013

Patrząc na tę powieść z perspektywy dzisiejszej literatury fantastyczno-naukowej, traktującej o post apokaliptycznej tematyce, można by odnieść wrażenie, że jest ona dość archaiczna i wtórna. Jednak spoglądając na rok wydania szybko następuje zrozumienie, iż to właśnie ona wytyczała pierwsze ramy gatunkowe w tej dziedzinie dystansując wiele ze swoich literackich epigonów. Może i nie jest ona nazbyt dosadna w kreacji wizji świata dotkniętego ogólnoświatowym kataklizmem, lecz potrafi ująć poruszanymi zagadnieniami, które choć są odbiciem czasów w jakich powstała, to nie utraciły, w moim przekonaniu, nic ze swojej aktualności. Mamy więc przestrogę przed zaborczą i agresywna polityką międzynarodową, której efektem może być wyniszczający konflikt. Mamy ksenofobię oraz religijny fanatyzm, którego konsekwencjami są przesądy, zabobony, wyniszczająca paranoja oraz zacofanie hamujące ewolucyjne zmiany, a co za tym idzie rozwój. Ciężko tutaj powiedzieć, aby dzieło te było hymnem pochwalnym...

jacek1758 | 2017-01-30

Nadspodziewanie dobra powieść, aż trudno uwierzyć, że powstała tak dawno.

zacofany-w-lekturze | 2017-01-15
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Krzysiek | 2016-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2016

Jedna z moich najważniejszych lektur, po raz pierwszy przeczytana w oryginale.

Abee | 2016-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Świat przyszłości po apokalipsie, gdzie na ograniczonym terytorium ludzie, którzy uważają się za czystych genetycznie, zwalczają innych ludzi, uznanych za odejście od właściwego wzorca. Zwalczają też wszystkie inne odchylenia od wzorców (dewiacje), które nie są zgodnie z wzorcami właściwymi, zapamiętanymi z przeszłości. W tej rzeczywistości żyją dzieci, a potem młodzi, którzy ukrywają starannie swą odmienność myślową. Odkrycie nieznanej dotąd formy dewiacji doprowadza do rozprzestrzeniających się aktów agresji oraz do interwencji innych ludzi - cywilizacji spoza terytorium, o wyższym stopniu rozwoju. Historia intrygująca, lecz podlana zbyt dużą ilością sosu filozoficznego. Obiecujący pomysł pod koniec rozmywa się na drobne. Zawiodłam się.

Piotr | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Odradzająca się ludzkość po wojnie atomowej żyjąca w świecie znisczonym zdewastowanym, świat gdzie maszyna parowa jest czymś dziwnym nowym niezwykłym. Świat gdzie ludzie wracają do starych lęków, rasizm i fanatyzm religijny odciskają wielkie piętno na ludziach. Wszelkie odchyły od normy muszą być skorygowane, zapędzają się w tym bardzo daleko nie pamiętają czemu zginęli "starzy ludzie" nie rozumieją czym jest czarna szklana pustynia, nie rozumieją choroby popromiennej, wysyłają wprawdzie statki w morze ale boja się oddalać od brzegów. Było by pięknie gdyby nie ich zachowanie wobec mutacji, dziecko nie jest dzieckiem do póki specjalny inspektor go nie sprawdzi... w tej społeczności grupka dzieci próbuje się ukryć zasymilować, udaje im się dorosnąć jednak splot niefortunnych wydarzeń wszystko komplikuje, i zakończenie zostawia ten niedosyt który lubię niby wszystko się wyjaśnia ale jest małe ale na końcu