Psychologia integralna. Świadomość, duch, psychologia, terapia

Tłumaczenie: Henryk Smagacz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Integral psychology
83-88875-38-8
marsilje

Celem psychologii integralnej jest uwzględnienie wszystkich poznanych aspektów ludzkiej świadomości. Książka prezentuje pierwsze prawdziwie integralne modele świadomości, psychologii i terapii. Czerpiąc z licznych źródeł pisanych - dawnych i współczesnych, wschodnich i zachodnich - Wilber tworzy model psychologiczny, który obejmuje fale i strumienie rozwoju oraz stany świadomości i self, ukazując drogę od podświadomości przez samoświadomość do nadświadomości. Psychologia integralna jest jak dotąd najambitniejszym dziełem Wilbera na ten temat, uznanym za kamień milowy w badaniach nad rozwojem człowieka. Autor ogarnia spojrzeniem całą historię psychologii, żeby stworzyć spójne pionierskie strategie pozwalające nam przeżyć w nowym tysiącleciu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

mosadi | 2013-10-26
Przeczytana: 2011 rok

Niełatwo ocenić mi dziś tę książkę, skoro od przeczytania jej minął już pewien czas i tak wiele się zmieniło..

Waham się pomiędzy skrajnymi ocenami, z różnych powodów. Wtedy, gdy ją czytałem, moje zainteresowanie duchowością sięgało zenitu i "Psychologia integralna" Wilbera była dla mnie źródłem inspiracji i takiego intelektualno-duchowego kopa. Wtedy to wszystko miało sens i wydawało się, że podążam po ścieżce oświecenia, a Wilber pokazywał, gdzie się aktualnie jest na tej drodze, i rozświetlał jej mroki.

Tak, miałem taki ezoteryczny okres w swoim życiu, nie powiem- było to ciekawe doświadczenie; choć główną nauką, jaką z tego wyciągnąłem, była brutalna prawda o tym, jak głęboko można pogrążyć się w świecie duchów i iluzji.

Jednak wracając do książki- przede wszystkim nie dajmy się zwieść tytułowi. Psychologia Integralna nie ma z Psychologią wspólnego prawie nic, chyba że nazwiemy Wilbera psychologiem w podobnym sensie co Dostojewskiego lub Nietzsche.

Myślą przewodnią jest...

Parabolic | 2016-06-03