Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Śmiertelni nieśmiertelni

Wydawnictwo: Czarna Owca
8,02 (373 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
10
86
9
88
8
67
7
72
6
30
5
16
4
4
3
7
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Grace and grit
data wydania
ISBN
9788380154216
liczba stron
508
słowa kluczowe
nauka religia nowotwór
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Śmiertelni nieśmiertelni, najpopularniejsza i najbardziej chyba poruszająca książka Wilbera, stanowi zapis niezwykłej historii miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się „od pierwszego dotknięcia”. Czytelnik odnajdzie w niej odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków. Tę piękną i bardzo osobistą opowieść o przeżyciach, jakich doświadczyli Ken i Treya, wspólnie zmagając się z jej...

Śmiertelni nieśmiertelni, najpopularniejsza i najbardziej chyba poruszająca książka Wilbera, stanowi zapis niezwykłej historii miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się „od pierwszego dotknięcia”. Czytelnik odnajdzie w niej odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków. Tę piękną i bardzo osobistą opowieść o przeżyciach, jakich doświadczyli Ken i Treya, wspólnie zmagając się z jej nieuleczalną chorobą, przeplatają objaśnienia i komentarze Wilbera do wielkich tradycji duchowych, od chrześcijaństwa po hinduizm i buddyzm. Autor prowadzi rozważania o istocie medytacji, o związkach psychoterapii i duchowości oraz o naturze zdrowia i umiejętności uzdrawiania.

 

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Agnes książek: 201

Życie i śmierć człowieka

Wśród różnych książek istnieją takie, co do których ma się pewność, iż dotarły one do głęboko osobistej sfery. Do jednego z tych dzieł można zaliczyć „Śmiertelnych nieśmiertelnych” Kena Wilbera.

Wystarczy wspomnieć, że opisana historia jest prawdziwa i tak samo zwyczajna, jak i niezwykła, kobieca i egzystencjalna, psychologiczna i obyczajowa, opowiadająca jednocześnie o religiach i medycynie, duchowości i codzienności, by zrozumieć, że jej treść mieści się w kilku słowach: życie i śmierć człowieka. Wszystko to ujęte z perspektywy losów Trei i Kena – ich miłości od pierwszego dotyku, choroby głównej bohaterki, wspólnego zmagania się z leczeniem i akceptacją tego, co czeka każdego na końcu jego drogi.

To, co najbardziej porusza jest niewymuszona szczerość – autor poruszył bowiem wszystkie aspekty związane z byciem razem, w zdrowiu i chorobie, tym samym obnażając najbardziej osobiste przemyślenia. Warto też podkreślić formę książki - właściwie są to wpisy pamiętnikarskie, zbiór listów i opisów sytuacji z dialogami. Taka kompozycja jeszcze mocniej wiążę z postaciami i je ożywia. Redakcja tekstu nabiera podwójnego znaczenia również dlatego, że jego sporą część stanowią fragmenty pochodzące wprost z dzienników Trei, uzupełniane naukowymi relacjami Kena. Taka koncepcja stwarza dwoiste spojrzenie na życie niezwykłej pary – z punktu widzenia osoby chorującej i tego, który wspiera. Efekt jest świetny i co ważniejsze, ukazuje w pełni aspekty związane z uczuciami chorych i ich...

Wśród różnych książek istnieją takie, co do których ma się pewność, iż dotarły one do głęboko osobistej sfery. Do jednego z tych dzieł można zaliczyć „Śmiertelnych nieśmiertelnych” Kena Wilbera.

Wystarczy wspomnieć, że opisana historia jest prawdziwa i tak samo zwyczajna, jak i niezwykła, kobieca i egzystencjalna, psychologiczna i obyczajowa, opowiadająca jednocześnie o religiach i medycynie, duchowości i codzienności, by zrozumieć, że jej treść mieści się w kilku słowach: życie i śmierć człowieka. Wszystko to ujęte z perspektywy losów Trei i Kena – ich miłości od pierwszego dotyku, choroby głównej bohaterki, wspólnego zmagania się z leczeniem i akceptacją tego, co czeka każdego na końcu jego drogi.

To, co najbardziej porusza jest niewymuszona szczerość – autor poruszył bowiem wszystkie aspekty związane z byciem razem, w zdrowiu i chorobie, tym samym obnażając najbardziej osobiste przemyślenia. Warto też podkreślić formę książki - właściwie są to wpisy pamiętnikarskie, zbiór listów i opisów sytuacji z dialogami. Taka kompozycja jeszcze mocniej wiążę z postaciami i je ożywia. Redakcja tekstu nabiera podwójnego znaczenia również dlatego, że jego sporą część stanowią fragmenty pochodzące wprost z dzienników Trei, uzupełniane naukowymi relacjami Kena. Taka koncepcja stwarza dwoiste spojrzenie na życie niezwykłej pary – z punktu widzenia osoby chorującej i tego, który wspiera. Efekt jest świetny i co ważniejsze, ukazuje w pełni aspekty związane z uczuciami chorych i ich najbliższych, obarczonych opieką. Na uwagę zasługuje jednak ogólne rozprawienie się ze stereotypami. Wprost mówi się tu o tym, że osoba wspierająca nie jest aniołem oraz ile pracy wymaga pogodzenie się z rezygnacją z własnego życia. Właściwie polecałabym tę książkę każdemu pacjentowi, który słyszy od swojego lekarza wyrok o treściwej nazwie nowotwór.

Autor stworzył także swoiste kompendium wiedzy o tradycjach Wschodu i Zachodu, terapiach psychologicznych i sprawach mistycznych. Chylę czoła przed Wilberem, jego erudycja i znajomość dziedzin, którymi się zajmuje na łamach książki jest imponująca. Jednak informacje te nieco przytłaczają. Rozwiązaniem staje się bardzo dogodna redakcja tekstu – naukowe wywody są odpowiednio wyodrębnione tak, że można je pominąć i skupić się na historii Trei i Kena. Myślę, że warto jednak zapoznać się z treścią po kolei, gdyż mimo wszystko, poruszane aspekty bardzo ułatwiają utożsamienie się z bohaterami i wyjaśniają ich decyzje.

Nie czuję się zbyt kompetentna, aby oceniać stawiane przez autora tezy. To, co mogę negować to religijny i duchowy eklektyzm, którego zwolennikiem jest Wilber. Z jednej strony połączenie tradycji Wschodu i Zachodu stało się kwintesencją tolerancji i ekumenizmu, a z drugiej uznaniem dla wszystkiego i niczego. Udało się mu jednak jednocześnie podkreślić, że sacrum nie zaczyna się dopiero od przekroczenia progu świątyni.

Nie sposób też nie docenić (zwłaszcza ze względu na obfitość specjalistycznych nazw) pracy wykonaj przez tłumacza i konsultantów, aby książka była zrozumiała. Jednak, jak to się często zdarza, pierwotny tytuł ma niewiele wspólnego z tym widniejącym na naszym wydaniu. Nazwa Śmiertelni nieśmiertelni swoim pięknem i dopasowaniem pod względem treści, zwłaszcza w połączeniu z równie cudowną okładką (czarno-białe zdjęcie Kena i Trei na białym tle), sprawia że wszystko inne można wybaczyć.

Przekaz tych kilkuset stron skłania nas zaś do otworzenia się na potrzeby ducha, na szukanie odpowiedzi na egzystencjalne pytania. A przede wszystkim mówi, że czasami nie ma odpowiedzi na tego rodzaju indagacje. Najważniejsze zaś mieści się w tym, że zwraca nas ku wyjściu z Jaskini Platona, ku światłu, ku rozwojowi, ucząc na nowo obcowania ze światem, w którym człowiek się rodzi i musi umrzeć, ale ma moc, by to ostatnie było czymś więcej i jednocześnie niczym strasznym. 

Anna Cybulska

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1190)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 424
Dia | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2013 rok

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam w życiu!
Bardzo przeżyłam tę książkę przyzwyczajona do hollywoodzkiego scenariusza: niespodziewane dotknięcia dna i odbijania się później jak w trampolinie, żeby dziarsko towarzyszyć happy endowi… Czytając Śmiertelni Nieśmiertelni …po woli słabłam bo wiedziałam, że to nie ten typ lekkiej powieści, która się skończy , zapomnę ją i zacznie czytać następną. To nie rodzaj fast foodu książkowego, z którym stykamy się na każdym kroku.
To książka o pięknej miłości, która nagle z lekkiej i mistycznej relacji przemienia się w trud, ciężar i walkę o to uczucie i walkę o życie, gdzie przeciwnikiem jest nieuleczalna choroba.
To co piękne i mądre w tej książce to, to że naświetla niemoc, ból i drapieżną chęć życia chorej ale też dotyka niesamowicie ważnego problemu jakim jest ból i zagubienie osoby towarzyszącej. To na niej spoczywa obowiązek, podtrzymywania na duchu, sprawiania dobrych pozorów i ciałego pocieszania ,dawania światła nadziei . To...

książek: 1219
Monika | 2018-08-08
Przeczytana: 2018 rok

Piękna, mądra powieść, jedna z najlepszych jakie przeczytałam w swoim dotychczasowym życiu. Historia wielkiej, pięknej miłości, historia walki z bólem i ciężką chorobą. Ken Wilber to jeden z największych współczesnych myślicieli dlatego w książce znajdziemy także wiele myśli filozoficznych i komentarzy autora na temat religii, duchowości człowieka i medytacji także w kontekście mocy uzdrawiania.
Podczas czytania wylałam morze łez. To literatura po, której ciężko przejść do porządku dziennego, ja przez tydzień nie mogłam dojść do siebie.
Są książki, które potrafią zmieniać ludzi, ich nastawienie do siebie, innych i do otaczającego nas świata - i to jest właśnie taka powieść - dzięki niej chcemy być lepsi, chcemy żyć i cieszyć się życiem.
Pierwsze wydanie " Śmiertelnych Nieśmiertelnych " ukazało się nakładem wydawnictwa Jacka Santorskiego, który o książce tak pisał :

" Po raz pierwszy byłem tak głęboko poruszony podczas pracy nad książką. Nastrój ten podzielili wszyscy, którzy...

książek: 3708
Grażyna | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane

Dla obecnie zasmuconych nie polecam.

"Nie stójcie nad moim grobem i nie płaczcie;
Nie ma mnie tam. Ja nie śpię.
Jestem tysiącem wiatrów, które wieją;
Jestem diamentowym blaskiem na śniegu.
Jestem światłem słonecznym na dojrzewającym zbożu;
Jestem łagodnym jesiennym deszczem.
Kiedy budzicie się w porannej ciszy.
Jestem śmigłym lotem
Cichych ptaków.
Jestem łagodną gwiazdą, która świeci w nocy.
Nie stójcie nad moim grobem i nie płaczcie.
Nie ma mnie tam....."

książek: 401
Monique | 2015-09-23

Porzuciłam wszystkie książki, które obecnie czytam. Znalazłam ją na półce u mojej serdecznej przyjaciółki…książkoholiczki.

Nie mogłam się oprzeć. Przeczytałam kilka stron i czuję że noc będzie zarwana.
Nie mozna jej przeczytac jednym tchem. Należy poczekać, zrozumieć każde zdanie.
Pojawiają sie pytania. Dlaczego? Co to jest? Jak żyć? Jak walczyć? Jak umrzeć ? Kiedy?
Ciężka książka, szczególnie dla kogoś kto wie co to znaczy, kto chociaż raz spotkał się z tą chorobą.
Hmmmm.
Trudno jest się połączyć mentalnie z bohaterką, bo niby jak?
Świat medytacji, nigdy w niego nie wierzyłam…czy pomaga?
Ale co wtedy, gdy nie ma już nic… żadnej nadziei.
Wracają wspomnienia….prywatne, takie moje.
Nie skończę jej chyba :(
Kartka za kartką…to chyba mój najdłuższy opis książki.
Codziennie inne odczucia, inne przemyślenia.

Czytam…..mija kolejny dzień, a ja nadal czytam…płaczę.
Już prawie koniec….. dosłownie.

Powaliła mnie ta książka na łopatki.

książek: 854
lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2008 rok

O duchowym wymiarze człowieka, sensie medytacji, kondycji ludzkiej, a w tle historia walki z rakiem. Wielu interpretuje odwrotnie tzn. historia o raku, a w tle filozofia, każdy z nas jednak posiada własne odczucia, a moje są właśnie takie.
To wysublimowane studium spokoju, pokory wobec natury i czasu, czytając doświadczamy miłości do ludzi, którą natychmiast chcemy przelawać na innych.
Cudownie mądra.

książek: 4237
inkaa2000 | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Śmierć bliskiej osoby to wstrząsające przeżycie. I trudno się spierać czy lepiej, gdy ktoś umrze nagle a niespodziewanie - nie męczy się, ale nie mamy czasu się pożegnać, rozstać... Czy może lepiej mieć ten czas pożegnania, świadomości umierania? Ale to wiąże się z kosztem ogromnego cierpienia odchodzącej osoby... ,,Śmiertelni nieśmiertelni" to przepiękny obraz miłości ,,na dobre i na złe", miłości, która pojawiła się nagle i bardzo szybko została wystawiona na ogromnie trudną próbę... Przetrwa? W obliczu cierpienia człowiek poszukuje ukojenia, nadziei, ale potrzebuje niesamowitego wsparcia drugiej osoby. W powieści ,,Śmiertelni nieśmiertelni" znajdziemy nie tylko opis walki ze śmiertelną chorobą, ale próbę ,,oswojenia" śmierci, poszukiwania ratunku i ukojenia w różnych religiach, filozofii... Nie czyta się łatwo, bo to nie jest ,,lekka" powiastka, ale warto... Tak bardzo chciałabym uwierzyć w to, że jednak nasze życie nie kończy się w momencie śmierci ciała...

książek: 2616
Monika | 2010-09-20
Na półkach: Przeczytane, Rak nieborak, 2010
Przeczytana: 19 września 2010

Nie wiem, czego w książce jest więcej, medytacji czy walki z rakiem. Zdecydowanie bardziej interesujące było dla mnie to drugie. Do końca wierzyłam w cudowne uzdrowienie...

książek: 57
silversurfer | 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane

Inteligentna, subtelna i intymna. Właśnie taka jest ta książka.

książek: 185
leppakaklifoth | 2017-07-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2016

"Śmiertelni nieśmiertelni" to poruszające opowiadanie o życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi, którzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez siebie. Podczas czytania książka ta dostarcza nam wiele emocji i wzruszeń, szczególnie od momentu, gdy Tery, żona Kena dowiaduje się, że jest chora na raka. W poszukiwaniu skutecznej metody leczenia choroby czujemy na własnej skórze cierpienie Tery, która cały czas wierzy w to, że w końcu będzie zdrowa. Po wielu próbach leczenia, Tery podejmuje decyzję, że umrze, gdyż nie zamierza dłużej być przykuta do łóżka szpitalnego - mając w perspektywie zapalenie płuc i powolną śmierć. Poddaje się powolnemu etapowi śmierci będąc osobą szczęśliwą, uwolnioną się od cierpienia.

książek: 2335
zoso | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Rak-straszne słowo,szczególnie dla tych,którzy usłyszeli je jako diagnozę z ust własnego lekarza.Żyjemy codziennymi sprawami,chodzimy do pracy,spędzamy czas z rodziną,rozwijamy swoje zainteresowania,planujemy przyszłość,a tu nagle diagnoza-wyrok,która obraca nasze życie o sto osiemdziesiąt stopni.Taki wyrok spotyka właśnie parę bohaterów książki,Kena i Treyę,którzy dopiero co się poznali,dopiero co się zakochali w sobie "od pierwszego dotyku",dopiero co wzięli ślub i teraz mieli żyć długo i szczęśliwie...Książka stanowi zapis walki pary bohaterów ze straszną chorobą.Zapis oparty na wspomnieniach Kena i pamiętnikach Treyi.Zarówno Ken jak i Treya są osobami wykształconymi,dbają o swój rozwój duchowy,uprawiają medytację,są zwolennikami mistycyzmu,należą do elity amerykańskiej inteligencji.No właśnie amerykańskiej.Gdyby bohaterowie wywodzili się z Europy opowiedziana tutaj historia wyglądałaby na pewno zupełnie inaczej.Światopogląd zarówno Treyi,jak i Kena, w głównej mierze oparty jest...

zobacz kolejne z 1180 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd