Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Road Less Traveled: A New Psychology of Love, Traditional Values and Spiritual Growth
Róża_Bzowa

"Droga rzadziej przemierzana" od czasu pierwszego wydania przed trzydziestu pięciu laty wciąż zajmuje czołowe miejsca na prestiżowych listach bestsellerów; jest najbardziej poczytną książką o rozwoju duchowym człowieka - sprzedano ponad dwadzieścia milionów egzemplarzy w ponad trzydziestu językach. Książka zmarłego w 2005 roku amerykańskiego psychiatry, myśliciela i neurologa jest napisana lekko, bez uciekania się do naukowej nowomowy, łatwych recept czy ogólnikowych sformułowań. Stawiając znak równości między rozwojem duchowym a psychicznym, dr Peck stwierdza, że psychologia i religia uzupełniają się w procesie dążenia ku pełni człowieczeństwa. Autor przedstawia metody radzenia sobie z trudnościami codziennego dnia, dzięki którym można je skutecznie pokonywać, a zarazem osiągać coraz wyższe poziomy świadomości.

Książka ukazała się wcześniej po polsku pod innymi tytułami:
- Droga rzadziej wędrowana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego;
- Drogą mniej uczęszczaną. Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego;
- Bezlitosna łaska: Psychologia miłości, wartości tradycyjnych oraz rozwoju duchowego.

"Wspaniała książka o samopomocy… Kocham ją, jest moim duchowym schronieniem i jestem pewien, że każdy znajdzie w jej lekturze inspirację do duchowego przełomu".

Boy George,
„Sunday Express”

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/droga...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/droga...»

Róża_Bzowa | 2011-01-10
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Odkrywcza w swej prostocie książka-starter (nie mylić z receptą) na życie.
Jej paradoksalna mądrość polega na tym, że dla osób, które już cokolwiek wiedzą o rozwoju jest oczywista, a dla tych, którzy nie wiedzą - jest niezrozumiała.

Mimo kilku zastrzeżeń natury psychologicznej (autor sam nie wie, w jakim nurcie jest terapeutą i choć nie jest psychoanalitykiem kładzie pacjentów na kozetkę - tak powstają stereotypy!) oraz filozoficznej (eklektyzm, sprowadzony do paradoksu "nie wiem, czy Bóg jest, ale jest On podstawą moich dalszych rozważań") myślę, że warta przeczytania, zwłaszcza na początku drogi (choćby jako pretekst do dyskusji).

Meszuge | 2014-01-12
Przeczytana: 18 lutego 2012

„Drogą mniej uczęszczaną” – M. Scott Peck

Prawdopodobnie pierwsze polskie wydanie książki „The Road Less Traveled”, wydane przez wydawnictwo Medium w 1998 roku. Nie wywołało większego zainteresowania, może na tę książkę jeszcze nie nadszedł u nas czas? W każdym razie furorę zrobiło dopiero wydanie Zysku i S-ki z 2002 roku, pod tytułem „Droga rzadziej wędrowana”, oczywiście także w innym tłumaczeniu.
Miałem oba te wydana i przez moment nawet kusiła mnie głębsza analiza przekładów, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu – wersja czytana jako pierwsza zwykle wydaje się lepsza i ciekawsza. A na odkrywanie wyniku, który z góry znam, potrafię przewidzieć, szkoda mi było czasu.
Wydania, tłumaczenia, różnią się i to wyraźnie – w detalach. Idea, przesłanie, sens, pozostają nienaruszone.

Autor był amerykańskim psychiatrą (zmarł w 2005 roku), najbardziej znanym ze swojej pierwszej książki „Droga rzadziej wędrowana” (tak właśnie przetłumaczono „Road Less Traveled”), opublikowanej w...

BiG_m | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Jak patrzę z perspektywy czasu, ile smutku ma w sobie ta książka. Autor szuka Boga, próbuje uporać się z niezaspokojonymi potrzebami, jakimiś uczuciami, jednak w czasie, kiedy ja przeczytałam była dla mnie bardzo ważna, bo w jakimś sensie spowodowała, że ruszyłam się o krok bliżej Boga. Polecam.

tomasho82 | 2018-10-10
Przeczytana: 10 maja 2004

Ta książka powinna być lekturą w ostatniej klasie szkoły średniej. Przygotowalaby młodych ludzi do życia bardziej niż jakakolwiek inna pozycja literatury. Autor w sposób prosty i czytelny wyjaśnia sporo życiowych kwestii. A sam rozdział o miłości to arcydzieło. Czytałem te książkę 15 lat temu, czytam teraz i żałuję, że w kilku kwestiach nie poszedłem droga rzadziej przemierzana.

agasala | 2015-10-17
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka traktuje o rozwoju duchowym (nie, nie religijnym) z punktu widzenia psychiatry i psychoterapeuty. Do samej książki i zawartych w nich myśli mam nieco uwag i spostrzeżeń, nie ze wszystkim się zgadzam, ale myślę sobie, że to dobrze - lektura zmobilizowała mnie do myślenia na pewne tematy, które zajmowały dawno zakurzone miejsce w mym umyśle.

marta | 2013-08-20
Przeczytana: 15 lutego 2013

Absolutnie zachwycająca, ponadczasowa i nieprzeciętna książka. Zmieniła mój sposób patrzenia na życie, dzięki niej pogłębiły się moje relacje z mężem. Arcydzieło. Polecam każdemu.

Sandri | 2018-03-10

Początek dobry, zakończenie jest dla mnie mocno manipulacyjne.

legut | 2016-03-19

Warto nadmienić, iż książka nie jest poradnikiem, choć zapewne może pełnić taką funkcję. Raczej jest to swoista pomoc w zrozumieniu najbardziej podstawowych mechanizmów psychicznych, ujawniająca punkty węzłowe i podstawy w rozumieniu tożsamości człowieka zachodu.
[przeczytana po angielsku]

Lucy | 2018-12-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Książka zaczęła się dobrze. Niestety im dalej tym gorzej... Autor ślicznie ostrzega na początku, że będzie trochę o Bogu, ale że aż tak? W pewnym momencie przesada, co powodowało, że każdy temat był analizowany podobnie. Bóg, miłość. Szkoda...

AdissonROG | 2014-04-04

Ta ksiązka to piekny dar dla ludzkości. Cieszę się, że zostala wydana ponownie i było mi dane ją przeczytać choć moim zdaniem zasługuje na twarda oprawe :)