Spektrum Świadomości

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
spectrum of consciousness
świadomośc, psychologia, poznanie
Kubala

Pierwsza książka Kena Wilbera niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie psychologii transpersonalnej, zapoczątkowała rewolucję w psychologii transpersonalnej. W tym dogłębnym i wyjątkowym studium świadomości Wilber jako pierwszy przedstawia uporządkowaną propozycję integracji wielkich teorii psychologicznych Zachodu z teoriami kontemplacyjnymi Wschodu. Spektrum świadomości stanowi istotny punkt odniesienia dla wszystkich późniejszych prób zintegrowania psychologii i duchowości.

agnesl | 2012-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Chciałbym sprowadzić recenzję tej książki, do jednego: „słowa, słowa, słowa”. Jednak koniecznym jest napisanie jeszcze kilku słów, zatem postaram się jak najzwięźlej to ująć.
Książka niewątpliwie budzi emocje. We mnie akurat wzbudziła mniej miłe, niż miłe, ale to zapewne z tego powodu, że dość długo i w pewnym okresie dość intensywnie zajmowałem się czymś, co autor nazywa Pasmem Umysłu. Szukając wartości w tej pozycji, to z pewnością są to tony cytatów, które niewątpliwie stanowią bardzo dobre źródło, do dalszych poszukiwań.
Wilber tworzy koncepcję Pasm Świadomości, która jeżeli byłbym w miejscu, gdzie nie przeczytałem wcześniej żadnej książki o filozofii wschodu, doprowadziłaby mnie do fascynacji i dużego podziwu dla erudycji i wszechstronnego podejścia do tematu. Jest to jednak pułapka, gdyż istotą jest, czemu służy i dla kogo jest ta pozycja.
Na pewno stanowi obraz pewnej konstrukcji teoretycznej, nowej, gdyż stworzonej przez autora. Na pewno jest dla osób, które zastanawiają...

mosadi | 2014-07-13
Przeczytana: czerwiec 2014

Jeśli jeszcze przed przeczytaniem jej miałem jakieś wątpliwości, czy raczej, nikłe nadzieje, że Wilber przedstawi mi coś sensownego, niebędącego półprawdą, czy zwykłą bajką, to się zawiodłem.

W skrócie wymienię, co tu wyczytałem-
Wilber łysy, wilber zły? Wiedzę ma, "Spektrum Świadomości" pisał, jak piszą na okładce, "mając zaledwie dwadzieścia trzy lata". Wiedza, gdyż widać, że posiada wiele informacji z zakresu nauk, zarówno psychologii jak i innych nauk, także wiedza z zakresu religii, mitologii (szczególnie Indii), nawet są tu cytaty z Biblii. Od dawna jednakże, żadna z lektur nie uderzyła mnie tak marną konstrukcją, tak naiwnie pewną siebie a wręcz śmieszną w swojej głupocie. W pewnym sensie, przypominało mi to książki Towarzystwa Strażnica. A więc mamy temat, model, do którego Wilber dowolnie dobiera przykłady, nawet bardzo luźno związane, bez ich kontekstu zarówno źródłowego jak i kulturowego. Wziąłbym to za Kena naiwność czy młodość, ale że czytałem jego późniejsze książki,...

tanger1 | 2014-06-07
Przeczytana: 2012 rok

Biorąc pod uwagę także i to, że autor miał bodaj 27 lat pisząc te książkę - jestem od moment rozpoczęcia jej czytania pełen niezmiennie absolutnego podziwu i uznania dla Jego wiedzy, umiejętności dzielenia się nią, talentu dokonywania dogłębnych analiz i szerokich syntez.
Czytałem ją, z przerwami na złapanie oddechu i naładowanie akumulatorów w głowie, blisko dwa lata.
Książka bez wątpienia do końca moich dni pozostanie dla mnie podstawowym i niezastąpionym dziełem na drodze poszukiwania samego siebie.

Ania | 2010-12-19

Z pewnością łatwiej czyta się tę książkę komuś, kto interesuje się filozofią, duchowością, tzw. odmiennymi stanami umysłu, ludzką psychiką. Osoby, które doznają innych stanów świadomości choćby dzięki medytacji będą z pewnością w stanie lepiej zrozumieć, czy raczej odczuć wiele konkluzji, do których dochodzi autor. Polecam wszystkim poszukiwaczom, którzy chcą odkryć, co jest po drugiej stronie kurtyny.

Zbychowaty Oporski | 2015-10-12

Niezły przekrój wiedzy.