Boomeritis : powieść, która da ci wolność

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Wydawnictwo: Czarna Owca
Boomeritis : a novel that will set you free
978-83-7554-185-4
Evelline

Opowieść o naiwnym studencie informatyki poszukującym znaczenia w podzielonym świecie. Opublikowana w 2002 roku powieść łączy wykład akademicki z przewrotną historią. Wilber prezentuje w niej integralne podejście do rozwoju człowieka, tym razem wybiera jednak odważną formę postmodernistycznej opowieści. Wilber, filozof i guru epoki hip-hopu obdarzony darem słowa, sięga po powieść, aby...

Wilber, filozof i guru epoki hip-hopu obdarzony darem słowa, sięga po powieść, aby dobitnie przedstawić swoje prowokacyjne teorie na temat ludzkości i pokolenia powojennego wyżu demograficznego. Wszyscy, na czele z nim samym, uwielbiają to pokolenie nienawidzić. Erudycją Wilber dorównuje swojemu talentowi parodysty.

tazi | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Moją subiektywną opinię rozpocznę do tego, iż nie zgadzam się z opisami, że jest to nudna książka. Jeżeli ktoś sięgając po tą pozycję spodziewa się typowych dla wielu powieści opisów, intryg, wartkiej akcji, psychoanalizy głównych bohaterów czy też fantastycznych światów rodem z literatury sci-fi, to faktycznie może przeżyć rozczarowanie i zniechęcić się do tego dzieła. Myślę, że najlepszym podsumowaniem są słowa samego autora, który w jednym z fragmentów wyznacza standardy idealnej powieści postmodernistycznej- bo właśnie taką powieścią jest Boomeritis- i do nich cała książka próbuje dorównać. Ta powieść będąca fabularyzowanym wykładem akademickim z zakresu filozofii i psychologii przeplatana wątkami z życia codziennego bohaterów zmusza czytelnika do myślenia, stawia go w roli uczestnika, który wraz z innymi weryfikuje samego siebie. Tu każdy może stać się filozofem bez studiowania klasycznych dla tej dziedziny zagadnień. Owszem, warto w czasie lektury korzystać ze słownika, gdyż...

Jacek | 2012-08-15

O Jezu, ależ męcząca książka. Potwornie mnie znużyła, może dlatego, że reklamowanym na okładce jako dowcipne wywodom autora jednak tej lekkości brakuje. Dłużyzny, panie, nuda.

Paweł | 2013-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 10 września 2013

autor świetny, ale lepiej niech nie piszę powieści.

n0war | 2016-02-19
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Nie wierzę, że dałam radę skończyć.

camillejr | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

A long lesson in philosophy.

rezlik | 2015-12-17
lena | 2015-09-23