Błysk! Potęga przeczucia

Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Blink. The power of thinking without thinking
2019-03-25
2009-10-01
Anna Skucińska
Znak Literanova
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie
Blink. The power of thinking without thinking
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2019-03-25
Anna Skucińska
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie

Lektura popularnonaukowa dla opornych.
Po raz pierwszy czytałem kilka lat temu i był BŁYSK. Odniosłem wrażenie, że książka idealnie tłumaczy pewne moje wybory, które nazywałem intuicją. Okazuje się, że był to efekt pewnych błyskawicznych analiz nie do końca uświadomionych cech i stąd wiedziałem że akurat TEN produkt będzie lepszy od TAMTEGO.
Po drugim czytaniu zachwyty...

Są "błysk!otliwe" książki, które po 3 latach studiowania psychologii błyskotliwe już nie są.

Przyznam, że spodziewałem się więcej. Tymczasem to dość nierówna książka prowadząca trochę czytelnika od ściany oczywistości do ściany, nomen omen, błysku niektórych przywoływanych badań, wniosków i obserwacji. Znać warto, ale dla mnie ciut poniżej oczekiwań.

To moja druga książka Gladwella. Pierwszą była Poza Schematem.Ta jest ciekawa, kilka ciekawostek można przenieść do naszego życia, chociażby robienie dobrego wrażenia na ludziach od pierwszego spotkania. Jednak za dużo tu powtórzeń. W kolejnych rozdziałach Malcolm powtarza historyjki z pierwszych rozdziałów. Spokojnie kilkanaście stron z tego by wyszło.

Bardzo ciekawy temat, niesamowite wnioski, jakie można wyciagnąć do swojej pracy i życia nieco przeplata się z nie do końca logicznym ułożeniem tematów, jakie podejmuje autor.

Język z jednej strony dość atrakcyjny (np. opisy akcji policyjnych, gdzie policjanci podejmują decyzję w kilka sekund, czy wystrzelić do kogoś z broni), kilka humorystycznych stwierdzeń, ale daleko...

„Błysk. Potęga przeczucia” autorstwa Malcolma Gladwella to książka opowiadająca o potędze czegoś, co przeważnie lekceważymy. Staramy się z całych sił racjonalizować, spychając myśli gdzieś daleko. Mówimy „to przecież nie ma sensu”, choć przy podejmowaniu decyzji ma ona wielką wagę. O czym mowa?

Tego dowiesz się czytając recenzję:...

Książka przyjemna do czytania, ale dla mnie trochę nudnawa.Książka " Poza schematem" wywarła na mnie większe wrażenie.

Czy warto sięgnąć po Błysk? Czy znajdziemy w tej książce coś, czego jeszcze nie wiemy? Cała recenzja: http://www.allineedisbook.pl/psychologia/blysk-potega-przeczucia/

Malcolm Gladwell znakomicie prezentuje role przeczucia w życiu człowieka.

Przebrnęłam. Bardzo dobra! Wiele szczegółów, które po ponownym rozmyśleniu są piękną całością.

1 146
  • Chcę w prezencie