Błysk! Potęga przeczucia

Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Blink. The power of thinking without thinking
2019-03-25
2009-10-01
Anna Skucińska
Znak Literanova
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie
Blink. The power of thinking without thinking
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2019-03-25
Anna Skucińska
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie

To moja druga pozycja Malcolma Gladwella, po "Poza schematem", który bardzo polecam. "Błysk" podobnie - nie zawiódł.

Bardzo podoba mi się styl autora, w którym przedstawia jakąś tezę, potem pokazuje, że nie w każdej sytuacji i nie w każdych okolicznościach ta teza się sprawdzi. Jest to bardzo różne od wszelkiego rodzaju modnych obecnie poradników, których treść można...

Początek wydawał się stratą czasu (jeśli wcześniej czytało się Daniela Kahnemanna), ale z czasem się rozkręciła. Niezła.

Ciekawy zbiór nietypowych zdarzeń, świetnie zestawionych i opisanych. Jak to u Gladwella. Nie zmieniająca życia, ale warta przeczytania. Parę anegdot mocno zapada w pamięć. Szybko się czyta.

W życiu większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund, niektóre nawet szybciej. Tyle że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy: uważamy, że podejmowane przez nas działania są wynikiem gruntownych przemyśleń, rozważenia wszystkich za i przeciw. Jak wtedy, gdy dyrygentom wydawało się, że wybierają najlepszych muzyków do swoich orkiestr, podczas gdy kierowali się...

Gladwell zainteresował się błyskawicznym osądem, gdy zaczął być częściej zatrzymywany przez władze po zapuszczeniu włosów. Pokazuje pułapki i możliwości szybkiego myślenia. Ciekawe, że wszyscy na podstawie naszych doświadczeń, mamy intuicję dostępną, co więcej, możemy się jej wyuczyć. Ksiązka porwała mnie sposobem opisywania historii, ciekawie czyta się w niej nawet przypisy!

Najlepsza, moim zdaniem rzecz Gladwella. Można mówić, że mało odkrywcza, czy wręcz wtórna. Nie zmienia to jednak faktu, że to kompendium w dziedzinie intuicyjnego podejmowania decyzji . Dla mnie cały czas warta lektury.

Ja chyba po prostu uwielbiam pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo wiedzy, mało na kierunkowy wania, dla mnie genialna.

Zbyt amerykańsko napisana (dużo przykładów i historii w których potoku ucieka to, co najważniejsze) + niektóre badania są już nieaktualne, ale generalnie to dobra książka na ważny temat.

Atutami "Błysku są świetny styl, gruntownie udokumentowany materiał oraz interesująca zawartość. Widać solidny warsztat dziennikarski, umiejętności śledcze i ciekawe skojarzenia. O czym traktuje ta książka?
Zaczynamy od anegdoty, o tym jak g. Becchina chciał sprzedać muzeum posąg kurosa ze starożytnej Italii. Nie przeprowadziwszy skomplikowanych oględzin i badań kustosze...

Książka o tym, że przeczucie, czyli tytułowy błysk pojawiający się w naszej podświadomości często jest równie dobrą, a nawet lepszą metodą oceny sytuacji niż skrupulatne i mozolne analizowanie szczegółowych danych. W naprawdę niemal każdej dziedzinie życia...
Bardzo ciekawa, polecam.

1 314