Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic

Okładka książki Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic Robert H. Frank
Robert H. Frank Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biznes, finanse
biznes, finanse
The Economic Naturalist: Why Economics Explains Almost Everything
Wydawnictwo Literackie
2019-05-15
2009-10-21
Saba Litwińska
Saba Litwińska literatura popularnonaukowa ekonomia

Nie zgadzam się z niską średnią oceną tej książki. Zawiera ona krótkie eseje na temat różnych zagadnień z otaczającego nas świata przeanalizowanych pod względem możliwych kryjących się za nimi motywacji ekonomicznych. Owszem, nie są to zapewne prawdy objawione, ale też nie wydaje mi się, żeby taka zabawna książka miała na celu konkurowanie z podręcznikami lub encyklopediami ekonomii. Czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a pomimo to czytelnik czuje się zachęcony do kontynuowania własnych przemyśleń. Osobiście czuję się zainspirowana i mam wrażenie czasu spędzonego w inteligentnym towarzystwie.

Moim zdaniem zaniżona jest tutaj ocena. Jest to dobra książka, a w zasadzie zbiór wielu rozważań i próba znalezienia przyczyny występowania takich a nie innych zdarzeń. Przykładowo dlaczego guziki są po różnych stronach u mężczyzn, ale też dlaczego zakazana jest poligamia i to nawet przez fakt, że to mężczyźni uchwalają takie prawo. Domyślam się, że problemem dla wielu może być zbyt powierzchowne pochylenie się danemu tematowi oraz to, że zbyt wiele jest tych rzeczy. Siła rzeczy dużą część zapomni się szybko. Mi może z 6-7 przykładów mocno utkwiło w głowie, ale podejrzewam, że za miesiąc mogą być to jedyne które zostaną. Na pewno warto ją przeczytać bo przez ilość przykładów, każdy znajdzie coś dla siebie.

Książka o ekonomii, która dotyczy każdego z nas gdy wydajemy, zarabiamy bądź zarządzamy pieniędzmi.
Opowiada ona o ciekawostkach, paradoksach i zależnościach w ekonomii z dużą dawką humoru i w niezwykle przystępny sposób.

Czego się z niej dowiesz?
✨Dlaczego światło świeci w lodówce, a nie w zamrażarce?
✨ Dlaczego za niektóre usługi zostawiamy napiwki a za inne wręcz nie powinniśmy?
✨Dlaczego buty na rzepy nadal nie wyparły tych ze sznurówkami?
✨Dlaczego już od września w sklepach znajdziemy ozdoby świąteczne?
✨Dlaczego kolorowe fotografie są tańsze niż czarno-białe?
✨Dlaczego korporacje oferują pracownikom benefity a nie ich równoważnik w gotówce?

Kwestie, których nie kwestionujemy „bo tak po prostu jest”, a okazuje się, że mają swoje bardzo konkretne uzasadnienie. Bo jak nie wiadomo o co chodzi… to chodzi o pieniądze. Ten tytuł stanowi potwierdzenie tego powiedzenia.

Warto mieć na względzie, że „Dlaczego piloci… jest bardziej amerykańsko centryczną książką (chociaż znajdują się tu fragmenty o innych częściach świata) i nie wszystkie poruszane koncepty działają tak jak opisał autor w innych krajach np. dzielenie rachunku w restauracji w konkretny sposób.

Jeśli znacie tytuł „Statystycznie rzecz biorąc” od Janiny Bąk to jest to bardzo podobnie skonstuowana książka pod kątem stylu narracji, ułożenia treści i ilości humoru. Różnią się one jednak tematyką, książka Janiny odnosi się do statystyki a tytuł zagraniczny do ekonomii.

Oba bardzo polecam bo spędziłam z nimi dobry czas i w lekkiej formie dostarczyły mi masy ciekawostek o świecie!

Czego się z niej dowiesz?
✨Dlaczego światło świeci w lodówce, a nie w zamrażarce?
✨ Dlaczego za niektóre usługi zostawiamy napiwki a za inne wręcz nie...

Książka ciekawa, ale osobiście nie podchodzę do niej jako książki czysto ekonomicznej. Moim zdaniem ta książka bardziej uczy myśleć, niż ekonomii

Na początku trzeba pamiętać, że książka jest sprzed kilku lat, więc w niektórych częściach jest już trochę zdezaktualizowana (płyty CD, wypożyczalnie video). Niemniej, opisane w niej mechanizmy konsumentów/przedsiębiorców pozostają w dużej mierze takie same.

Kilka pytań perełek, jak te dotyczące powodu podawania darmowych orzeszków w restauracjach oraz tak wysokich cen wody w lokalach. Niektóre mniej interesujące, bez pogłębionego wyjaśnienia w odpowiedzi.

Lektura jest dostępna w formie audiobooka, polecam osobom lubiącym książki popularnonaukowe.

odgrzewany kotlet pełen domysłów i teorii.
zdumiewa tylko fakt ze studenci ekonomii w USA maja problem z liczeniem do 50z

odgrzewany kotlet pełen domysłów i teorii.
zdumiewa tylko fakt ze studenci ekonomii w USA maja problem z liczeniem do 50z

o jejku, co to za słaba książka jest to ja nie mam pytań... może w 2007 roku to był hit... bardzo źle się zestarzała.
Bardzo dużo odpowiedzi w stylu "wydaje mi się", "zdaje się". Część o pracownikach, gdzie autor uważa, że pracownik tylko szuka okazji do kombinowania jest w XXI nieakceptowalna (jak dla mnie).

No i oczywiście to wszystko to są przeredagowane referaty studentów pana autora... także tego.

No i oczywiście to wszystko to są przeredagowane referaty...

Dobrze się stało, że najpierw przeczytałem książkę, a potem wszedłem na tę stronę i zobaczyłem opinie na jej temat. Jestem zaskoczony, ponieważ wedłgu mnie jest to dobra pozycja z gatunku literatury popularnonaukowej dotyczącej ekonomii, marketingu i psychologii sprzedaży. Myślę, że nie należy oczekiwać w niej jakichś konkretów, tylko ogólnych zagadnień przedstawionyh w spoób zrozumiały dla jak największej liczby osób.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma ekonomia w naszym codziennym życiu. To, w jakich chodzimy ubraniach, jakimi jeździmy autami, przez jaki telefon rozmawiamy, jest ściśle związane z gospodarką, w której funkcjonujemy. Zazwyczaj nie zastanawiamy się dlaczego mleko, które kupujemy jest w prostopadłościennym opakowaniu, natomiast Coca-Cola w cylindrycznym. Odpowiedzią jest tutaj ekonomia. Cała książka Roberta H. Franka skupia się na odpowiedziach na tego typu pytania, o zadanie których poprosił swoich studentów. „Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?” zaczynałem z dużymi nadziejami i zaciekawieniem, niestety sposób, w jaki autor udziela nam odpowiedzi nie jest interesujący. Po przeczytaniu całości miałem wrażenie, że nie jest to dzieło wybitne i niestety niewiele uda mi się zapamiętać z tego, co przeczytałem. Książka przyjemna i krótka do wieczornego czytania, ale niestety nic więcej.

Instagram: mateusz_dyr

Bardzo fajna książka, tłumacząca podstawy ekonomii w zabawny i ciekawy sposób. Czytało się bardzo szybko. Zdecydowanie polecam.

• Ekonomia

Dodaj cytat z książki Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic