Błysk! Potęga przeczucia

Tłumaczenie: Anna Skucińska
Wydawnictwo: Znak Literanova
Blink. The power of thinking without thinking
Ag2S

Większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund. Ta książka opowiada o tym, co dzieje się w tej krótkiej chwili. Kiedy nie warto wierzyć badaniom fokusowym? Dlaczego najlepiej sprzedają się lody w okrągłych opakowaniach? Jak słabość do wysokich brunetów wpływa na wyniki wyborów i sprzedaż samochodów? Co tak naprawdę decyduje o tym, jakie produkty kupujemy, z kim bierzemy ślub lub na kogo...

Kiedy nie warto wierzyć badaniom fokusowym?
Dlaczego najlepiej sprzedają się lody w okrągłych opakowaniach?

Co tak naprawdę decyduje o tym, jakie produkty kupujemy, z kim bierzemy ślub lub na kogo głosujemy? Chcemy wierzyć, że to efekt naszych dogłębnych przemyśleń i analiz. Malcolm Gladwell pokazuje, że wybory i decyzje – biznesowe, osobiste czy polityczne – podejmujemy błyskawicznie i instynktownie. Jeśli chcemy poznać siebie i innych oraz motywy naszych decyzji, musimy zrozumieć, jak działa mechanizm błyskawicznego osądu.

Błysk! to światowy bestseller, który pokazuje potęgę przeczuć i nieświadomych reakcji oraz uczy, jak wykorzystać ją w życiu osobistym i biznesie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Skakanka | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, Rozwojowo
Przeczytana: 26 lipca 2015

Znakomita pozycja. Autor pokazuje jak "krojenie na cienkie plasterki" w sposób podświadomy wpływa na nasze decyzje. I świetnie pokazuje jaki siła przeczucia może mieć wpływ na nasz osąd i późniejsze opinie. Zarówno pozytywny, jak i negatywny. Podoba mi się szczególnie obserwacja autora, że w dobie rozbierania wszystkiego na czynniki pierwsze i potwierdzania precyzyjnymi badaniami każdej, nawet najbardziej prozaicznej decyzji, jak choćby prognoza powodzenia sprzedaży tego czy owego produktu, zatraciliśmy wiarę w intuicję. I często lekceważymy ten "błysk", który jest naszym bezpośrednim, pierwotnym poznaniem. Świetnie, wartko napisana książka, choć oczywiście języka nie można tu rozpatrywać w kontekście wysokiej literatury, niemniej jest to znakomicie napisany reportaż o podłożu naukowym.

książek: 1972
karola | 2011-05-25
Przeczytana: 15 maja 2011

Istnieje teoria wg której 2-3 pierwsze sekundy są kluczowe dla naszego poznania – wtedy powstaje nasza opinia o tym, na co/kogo patrzymy. Malcolm Gladwell napisał o tym książkę. „Błysk. Potęga przeczucia” opowiada właśnie o tym natychmiastowym poznaniu (jak nazywa to autor). My, zwyczajni, przeciętni ludzie nazywamy to przeczuciem. Ale brzmi to za mało poważnie i niezbyt naukowo do publikacji Malcoma Gladwella, którego – przyznaje się – pokochałam. Autor opisuje szereg zdiagnozowanych przypadków natychmiastowego poznania. Opowiada również garść historii z życia wziętych. Czyli dostajemy połączenie naukowych eksperymentów z prozą życia, nawet jeśli nie naszego, to przecież takie uczucie jest znane każdemu z nas, czyż nie?

Czy zatem powinniśmy podejmować decyzje kierując się ściśnięciem w żołądku, jak czasami objawia się przeczucie… czy jednak powinniśmy przeprowadzać racjonalne analizy ze stadem argumentów za i przeciw i wtedy dopiero decydować?

A co z pomyłkami? A co jeśli nasz...

Dominika-HeadDivided | 2018-09-14

„Błysk. Potęga przeczucia” autorstwa Malcolma Gladwella to książka opowiadająca o potędze czegoś, co przeważnie lekceważymy. Staramy się z całych sił racjonalizować, spychając myśli gdzieś daleko. Mówimy „to przecież nie ma sensu”, choć przy podejmowaniu decyzji ma ona wielką wagę. O czym mowa?

Tego dowiesz się czytając recenzję:

hienka7 | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Bemowo, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Podobno każdy z nas wyrabia sobie opinię na temat drugiej osoby w przeciągu pierwszych dwóch sekund spotkania. Obraz ten zapisuje się w naszej podświadomości i wpływa na nasze późniejsze oceny tej osoby. Autor pokazuje nam w jaki sposób podejmujemy decyzje na temat różnych osób czy rzeczy i to czy decyzja zostaje podjęta w przeciągu kilku sekund czy po długich badaniach nie wpływa na jej trafność.
W sumie warto przeczytać, bo można się dowiedzieć parę ciekawych rzeczy.

Józef Śliwiński | 2011-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Fenomen Gladwella polega na tym, że dziennikarski kunszt czyni jego dzieła wybitnie poczytnymi, a wnikliwość i zwyczaj opierania się na rzetelnej, naukowej literaturze sprawiają, że to wybitnie wartościowa lektura.

pan_szymanek | 2016-05-06

Czy po przeczytaniu tej książki był Błysk czy Punkt Przełomowy? Nie, ale jest to wiedza, którą na pewno wykorzystam. Bardziej w życiu zawodowym, bo wydaje się łatwiej, niż w życiu prywatnym. Jeśli czytam książkę, i co jakiś czas przerywam by na smartfonie zgłębić jakieś zagadnienie to oznacza, że książka jest ciekawa. Tak jest właśnie z „Błyskiem” Pana Gladwella. Zawiera szereg bardzo ciekawych informacji o tym jak funkcjonuje element poznawczy danego „zagadnienia”. Wszystko w temacie naszej świadomość i nieświadomości w podejmowaniu decyzji. O tym że nasz wewnętrzny głos, to głos którego należy słuchać, nie zagłuszając go „logicznością” w postaci analizowania każdego problemu. Błysk czyta się miło, choć styl pisarza powoduje iż bardziej nazwałbym dzieło Gladwella wielooooostonicowym artykułem aniżeli książką.

Monika | 2018-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Książka przyjemna do czytania, ale dla mnie trochę nudnawa.Książka " Poza schematem" wywarła na mnie większe wrażenie.

Darek | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bardzo ciekawa lektura. Od początku wciągająca sprawia, że nie chcemy się z nią rozstać choćby na chwilę. Końcowe rozdziały nie budziły we mnie tak wielkiego zainteresowania, jednak muszę zaznaczyć, że pisałem pracę dyplomową na podobny temat, więc część z podanych faktów już dobrze znałem i zapewne to jest przyczyną. Dla kogoś kto interesuje się procesem kształtowania się naszych poglądów, spostrzeżeń i opinii będzie to dobra lektura na początek. Polecam ze spokojnym sumieniem.

Patsy | 2017-02-07
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Po udanej lekturze "Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu" kilka lat temu, wiedziałam że z czasem sięgnę i po tę lekturę. Niestety "Błysk!" wypadł w porównaniu dość mdło. Z większości aspektów poruszanych w tej pozycji już zdawałam sobie sprawę i nie odniosłam wrażenia, że autor odkrywa przede mną jakieś niesamowite sekrety. Mimo wszystko była to ciekawa lektura, która po prostu nie powaliła mnie łopatki.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Magdalena Sieniawska | 2014-01-04
Przeczytana: 2013 rok

Książka otwiera oczy, jak wiele informacji o świecie dociera do nas bez udziału świadomości. Zaskakujące fakty potwierdzone badaniami naukowymi znajdziemy w każdym rozdziale. Polecam!