Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Okładka książki Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu Malcolm Gladwell
Okładka książki Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Outliers: the story of success
Znak Literanova
2019-03-25
2008-11-18
Rafał Śmietana
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie

Polecam

Polecam

Normalnie mam alergię na bestsellery, ale tutaj byłam pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się gadania w stylu "jak będziesz wstawać o 4 rano pracować 18 godzin dziennie, trenować 7 razy w tygodniu i napiszesz własny potadnik jak odnieść sukces, to odniesiesz sukces". Dostałam jednak całkiem ciekawe argumenty potwierdzające, że w sumie znaczna część sukcesu to jednak zwykły fart (no i ciężka praca też :p). Generalnie odebrałam to trochę jako diss na ludzi twierdzących, że zasada "jak ktoś chce to potrafi" sama w sobie działa cuda, ale też na przeciwny obóz osób wierzących w magię talentu i wysokiego iq.

Nie jest to pozycja naukowa, ale pozytywna lektura dla ludzi z niższym ilorazem inteligencji. Tzn nie musisz być geniuszem, żeby osiągnąć sukces. Pozytywna lektura.

🔓💼 Otwórz Drzwi do Tajemnic Sukcesu: Poza Schematem - Odkryj Sekrety Ludzi Sukcesu! 🚀🌟

W świecie pełnym rutyny i utartych ścieżek, istnieją jednostki, które odważnie stawiają kroki poza schemat. Ich historia to pełna tajemnic podróż ku szczytom sukcesu. Przygotuj się na odkrywanie sekretów, które napędzają ich ambicje i przynoszą niezwykłe rezultaty.

🕵️‍♂️ Poszukiwanie Tropów: Wyruszamy na trop tajemnic sukcesu, które kryją się poza utartymi ścieżkami. Ci ludzie nie idą śladem, ale tworzą własne ścieżki, zdobywając świat swoją niekonwencjonalnością.

🌍 Światło w Mroku: Wszystko zaczyna się od tego, że decydują się wyjść poza ramy. To, co pozornie szalone, dla nich jest sposobem na otwarcie nowych horyzontów.

🔑 Kluczowe Atrybuty: Odkryjemy, że odwaga, kreatywność i determinacja są kluczowymi atrybutami tych, którzy osiągnęli wyjątkowe cele.

💡 Tajemnice Myśliwych Na Sukces: Myśliwi na sukces nie czekają na okazje - sami je kreują. Ich odwaga bycia innymi, niż reszta, to droga do zdobycia tego, co wielu uważa za niemożliwe.

🔗 Wywieranie Wpływu: Ci, którzy wychodzą poza schemat, potrafią inspirować i wpływać na innych, tworząc zmiany w otaczającym ich środowisku.

🧭 Nawigacja Poza Schematem: Odkryjemy, że nawigacja poza schematem to umiejętność zbalansowanego ryzyka i strategicznego myślenia.

🌠 Magia Marzeń: Ci ludzie zdają sobie sprawę, że marzenia nie mają granic. To ich marzenia, nieustępliwość i wyobraźnia prowadzą ich tam, gdzie inni nie odważają się sięgać.

🔍 Rozwiązanie Tajemnicy: Pogłębienie wiedzy o tajemnicach ludzi sukcesu to klucz do inspiracji i osiągania swoich celów. Odkryjmy, że sukces nie jest zarezerwowany tylko dla nielicznych.

🚀 Wyrusz w Podróż Poza Schematem: Gotowy na podróż w świat sekretów sukcesu? Odkryj, jak ci, którzy stawiają kroki poza schemat, zmieniają swoje życie i wpływają na świat. Czas wyjść poza utarte ścieżki! 💼🌟

🕵️‍♂️ Poszukiwanie...

Oryginalne podejście, liczbę przykłady i relacje z prowadzonych badań to główne atuty tej pozycji.
Gdzie czynnik ludzki, tam nie sposób przewidzieć powiązań, zależności.
Wątek katastrof lotniczych mnie zaskoczył. Może na dowód, że dziedzictwo kulturowe ma wpływ na efekt końcowy.

Gdzie czynnik ludzki, tam nie sposób przewidzieć powiązań, zależności.

Bardzo pozytywne zaskoczenie głównie przez zupełnie inne spojrzenie na sukces i splot różnych okoliczności, który na niego wpływa. Element ten zdecydowanie nie jest akcentowany w innych poradnikach czy biografiach dlatego uważam że zdecydowanie warto spojrzeć na temat z innej perspektywy. Bardzo duży plus.

Zdecydowanie się zawiodłem. Warte uwagi tylko pierwsze dwa rozdziały. Książka opiera się głównie na tym, że sukces zależy w dużej mierze od tego gdzie się urodziłeś i od szczęścia. Zakończenie oparte na tym, że dzieci powinny siedzieć w szkole od 7 do 19, bo taka jest droga do sukcesu, jeszcze bardziej mnie do tej książki zniechęciło. Nie warto.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dużo treści kompletnie niepotrzebnej. Znalazłem tylko jedną praktyczną wskazówkę od czego zależy sukces. Poza tą, autor raczej udowadnia, że reszta od nas nie zależy, lub mamy tylko pośredni wpływ. Szalenie niepraktyczna. Kilka ciekawych historii wymykających się ze schematu, i to wszystko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Sukces jest wypadkową zbyt wielu rzeczy, żeby można go było przypisać jednej tylko osobie”. [s.13]

DLA KOGO:
Jeśli wierzysz, że możesz wszystko, „jesteś zwycięzcą”, a sukces zależy tylko od Twojej ciężkiej pracy i tego, jak bardzo będziesz chciał go osiągnąć, to…ta książka zburzy Twój światopogląd.

Natomiast jeśli takie stwierdzenia uważasz za kłamstwo i tylko wzbudzają w Tobie irytację, to…masz rację i dowiesz się dlaczego.

CO W ŚRODKU:
- Cała lektura to dobra, bardzo błyskotliwa analiza, rozpatrująca kariery i sukcesy od zupełnie innej, rzadko branej pod uwagę strony. A może wręcz niebranej wcale.

- Autor pokazuje, że sukces to nie dzieło jednostki, ale zbiór wielu czynników. Jako ludzie chcemy wierzyć, że wszystko zależy tylko od nas. Zakładamy, że to właśnie indywidualne cechy, takie jak osobowość, inteligencja czy talent, pozwalają ludziom wejść na szczyt. Ignorujemy przy tym ogromną rolę społeczeństwa w decydowaniu komu się powiedzie, a komu nie.

- Wszyscy wiedzą, że pochodzenie, w tym rodzina, ma niebagatelne znaczenie, ale za pojęciem „sprzyjające okoliczności” kryje się o wiele więcej. Niektórzy mają przewagę już na starcie rodząc się w odpowiednim momencie historii. Inni znajdują się po prostu w odpowiednim miejscu i spotykają na swojej drodze odpowiednich ludzi. Warto też rozumieć kulturę i wartości, w której wyrosły dane osoby, bo „kiedy lekceważymy uwarunkowania kulturowe, zaczynają się katastrofy samolotów” [s.242] :)

- Oczywiście, że trzeba jeszcze umieć to wszystko wykorzystać, ale książka pokazuje, że osobowość, talent i praca, choć są niesamowicie ważne, nie są wszystkim. Gdyby Bill Gates urodził się kilka lat później, w innym miejscu, to cóż…może Microsoft nigdy by nie powstał.

- Autor otwiera nam na to oczy, wychodząc poza jednostkę i pokazując, że ludzie spoza schematu wcale poza niego nie wykraczają, a w ich sukcesie nie ma tyle tajemnicy jak nam się wydaje.

- Czy wydaje się to demotywujące? Wręcz przeciwnie. Próbuj, bo nigdy nie wiesz przecież, czy czas, miejsce i otoczenie, w którym się znajdujesz, to nie są właśnie Twoje sprzyjające okoliczności.

- Książkę czyta się bardzo szybko i choć jest bogata w analizy i rozważania, to raczej stanowi lekką lekturę. Trzeba przyznać, że Malcolm Gladwell ma talent do pisania w taki sposób, że czuję się zachęcona do sięgnięcia po inne jego dzieła :)

DLA KOGO:

Natomiast jeśli takie stwierdzenia uważasz za kłamstwo i tylko wzbudzają...

Podobała mi się chociaż nie tak jak myślałem, że będzie mi się podobała. Malcolm kreuje ją na pozycję "naukową" którą nie jest. Niemnie jednak niektórym tezom chętnie daję wiarę. Warto w sumie przeczytać.

• Psychologia
  • Biznes