Przepływ

Tłumaczenie: Magdalena Wajda-Kacmajor
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Moderatora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Moderator
Flow
83-920207-7-4
Mariusz

Psychologia optymalnego doświadczenia. Co czyni nas tak naprawdę szczęśliwymi. Książka która pozwala inaczej spojrzeć na życie.

Hipek | 2016-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Książka dla osób, które akceptują gatunek poradników. Jeśli ta forma przekazu odpowiada czytelnikowi, to Przepływ z pewnością przypadnie mu do gustu. Autor w Przepływie wyjaśnia zagadnienie naszej osobistej odpowiedzialności za (ale także umiejętności) budowanie poczucia szczęścia. Poprzez przykłady i wyjaśnienia pokazuje jak często ustanawiając niedosięgalne cele, mierząc się na wyścigi z szybszymi, ale też stając do niewłaściwych wyścigów, odbieramy sobie możliwość bycia szczęśliwymi.

| 2016-08-16

"Przepływ" Mihalya Csikszentmihalyia okazał się lekturą jeszcze bardziej inspirującą niż "Optymizmu można się nauczyć" Martina Seligmana. Któż nie chciałby czuć w życiu więcej sławetnego "flow"? Posiadacz najdziwniejszego nazwiska wśród psychologów daje nam bardzo cenne wskazówki, jak taki stan osiągnąć. Co ucieszy tutejszych użytkowników, często wspomina on o lekturze i ogólnie zajęciom polegającym na kontakcie ze słowem oraz poruszaniu się po symbolicznym świecie języka jako o generujących tytułowy przepływ. Nie da się ukryć, moją główną motywacją do czytania książek jest to niesamowite uczucie satysfakcji, zupełnie niewymuszone i robione jako sztuka dla sztuki, to jakże pożądane flow. Ale Csikszentmihalyi stwierdza, że flow można czuć właściwie w każdej dziedzinie życia, trzeba tylko umieć je w sobie wywołać, a na to też daje nam receptę.

Na początku skupia się on na tym, jak ważne jest ćwiczenie świadomości i koncentracji oraz podaje przykłady osób, które fenomenalnie...

Krystian P | 2013-08-13

Najważniejsza książka w moim życiu.
(treściwa i szczera recenzja)

Mariusz | 2010-10-23
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 01 stycznia 2008

Dlaczego warto tę książkę przeczytać ? Z jednego prostego powodu by dowiedzieć się co naprawdę oznacza bycie człowiekiem szczęśliwym, nasze powszechne wyobrażenie o poczuciu szczęścia często sprowadza się, albo do poziomu banału i nic nie znaczących stwierdzeń życzeniowych, albo jeszcze gorzej sprowadzamy poczucie szczęścia na poziom ilości posiadanej kasy, a droga do dobrego samopoczucia w życiu jest czasami bardzo prosta, wystarczy zanurzyć się w przepływie, a co to jest "przepływ" każdy musi się dowiedzieć sam :).
Naprawdę polecam tą książkę.

ipower | 2014-05-18

O F. Nietzsche można powiedzieć że wyrywa człowieka z utartych reguł, zasad, wartości, obdziera go ze złudzeń i każe wziąć samemu odpowiedzialność za własne życie. Pokazuje że życie nie ma jakiegoś ostatecznego sensu i znaczenia- trzeba je sobie samemu stworzyć by nie popaść w nihilizm i chaos który tkwi w głębi każdej duszy. Książka Mihály Csíkszentmihályi o psychologii przepływu,stanie "flow" zdecydowanie można uznać za uzupełnienie tego o czym pisał Nietzsche, daje istotne wskazówki jak stwarzać sens i znaczenie oraz porządkować chaos, entropię w umyśle. Nadczłowiek którego chciał stworzyć autor m.in. "poza dobrem i złem" z pewnością miałby cechy osobowości autotelicznej z koncepcji Mihály Csíkszentmihályi. Można powiedzieć że autor uczy odpowiedniego patrzenia na rzeczywistość, o poszukiwaniu złotego środka, oraz o wielkiej satysfakcji jaką może...

mts | 2016-10-28
Przeczytana: 24 października 2016

Książka uświadamiająca to co w życiu ważne, pozwalająca zastanowić się nad tym w jaki sposób czerpiemy radość, szczęście, tytułowy przepływ. Dzięki uświadomieniu sobie tego łatwiej jest modelować własne życie aby jak najwięcej było w nim momentów pełnych spełnienia.

kastor | 2012-01-22

Książka jest bardzo dobra.
Najpierw jednak napiszę o wadach, aby mieć je już z głowy.
Niewątpliwie czytając ją należy zaopatrzyć się w ołówek - autor dość obszernie opisuje pewne zagadnienia, okraszając je licznymi przykładami. Jeśli ktoś wcześniej miał do czynienia z tego typu książkami, może stwierdzić, że nawet zbyt obszernie. Dlatego dobrze zaznaczyć sobie fragmenty, które akurat dla nas mają większe znaczenie.
Jak ktoś już wcześniej napisał, niekiedy ma się wrażenie, że autor trochę nagina fakty pod własną teorię (określenie "wyjątek potwierdza regułę" w książce napisanej tak metodycznie jak ta jednak bardzo razi.

Jednak to nie zmienia faktu, że książka prezentuje bardzo ciekawe i wartościowe informacje i przemyślenia. Myślę, że ze szczególnym zaciekawieniem przeczytają ją osoby interesujące się buddyzmem, jogą, medytacją. Nie jest to jednak ezoteryczna książka traktująca o kulturze Wchodu. Po prostu pewne koncepcje skupienia się na teraźniejszości i wyłączenia ego są tu...

Pete489 | 2014-07-13

Uniwersalny pryzmat, przez który można patrzeć na doświadczenie satysfakcji; tym właśnie jest ta książka.

Kluczowe jest rozróżnienie między przyjemnością a satysfakcją.
Przyjemność występuje w skutek biernego odbierania bodźców takich jak smaczny posiłek czy zabawna komedia.
Satysfakcja może być jedynie skutkiem zainwestowania energii psychicznej; wówczas można mówić o satysfakcjonującym dniu w pracy, satysfakcjonującym związku czy satysfakcjonującym życiu.

Autor omawia różnego rodzaju aktywności, w perspektywie osiągania satysfakcji prowadzącej do szczególnego rodzaju "uskrzydlenia" określanego mianem "flow", czyli tytułowym przepływem.

Przypomnij sobie moment, gdy w trakcie intensywnego wykonywania określonej czynności czułeś, że "wszystko idzie genialnie i nie może być lepiej"; że dajesz z siebie wszystko; że czujesz pewnego rodzaju spełnienie.

O tym własnie jest ta książka. Uświadamia wiele rzeczy o których już wiemy. Pozwala to bardziej świadomie kierować wyborami i...

FromNorwayWithLove | 2011-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka jest bardzo metodycznie napisana. Porządek, jak panuje w tekście, pozwala poznać jej treść bez konieczności dogłębnego czytania.

Wadą książki są liczne powtórzenia i naciągania przytaczanych przykładów do prezentowanej teorii. Wprawdzie w przedostatnim rozdziale autor przyznaje, że do odczuwania szczęścia niezbędne jest w pierwszej kolejności pozbycie się nieszczęścia, lecz w trakcie lektury odnosi się wrażenie, że do bycia szczęśliwym wystarczy tylko pomajsterkować przy własnym postrzeganiu rzeczywistości i żadna bieda, bezrobocie, osamotnienie czy kalectwo nam już niestraszne.

Jest z czym dyskutować.

Tak naprawdę, to nie rozumiem po co ją czytałam. Szczęśliwa już jestem, i czytanie o tym nie było mi specjalnie potrzebne. Ale kto wie, może pewnego dnia się przyda pamięć o przepływie, koncentracji i osobowości autotelicznej.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 16 marca 2011

Bardzo dobra pozycja z dziedziny psychologii. Autor przedstawia ciekawą koncepcję 'przepływu' pozwalającą na podniesienie jakości życia. Napisana ciepłym i przystępnym językiem. Jedyne co mnie w niej razi, to ciągłe oglądanie się na naukowość i założenia freudowskie.