Talk Like TED: The 9 Public Speaking Secrets of the World's Top Minds Carmine Gallo 7,4

ocenił(a) na 107 lata temu Od kilku lat jestem wielkim fanem TED (Technology, Education, Design). Konferencje TED mają swoje korzenie w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej, gdzie w roku 1984 po raz pierwszy, ówczesnie jednorazowo, pierwsza konferencja o tej nazwie zostala zorganizowana. W 1990 idea TED doczekala się rezurekcji, nastepnie, ponieważ konferencje TED zaczely zyskiwac na popularnosci, zaczeto je organizowac coraz czesciej, w 1996 prawa do TED przejela fundacja non-profit brytyjskiego przedsiębiorcy Chrisa Andersona, który zarazem stal się kuratorem calego przedsięwzięcia. Od tamtego czasu TED zaczął się prężnie rozwijać, stworzył własną platformę online, patronuje konferencje na całym świecie. Motto TED brzmi: ideas worth spreading, co po polsku znaczy "pomysly warte rozpowszechnienia".
Jeśli mnie jakiś temat interesuje, często sprawdzam czy ktoś juz na forum TED nie miał przypadkiem prezentacji na ten temat. W wielu przypadkach udaje mi się znaleźć odpowiednią prezentacje i zaledwie w kilkanaście minut uzyskać w skrócie potrzebną wiedze. Platforma internetowa TED to istna kopalnia wiedzy.
TED ma ustalone zasady. Prezentacja nie może trwać dluzej niż 18 minut, temat musi być ciekawy, przekazywac wiedze. Mówcy i tematy skrupulatnie z góry są selekcjonowane.
Ponad półtora roku temu sięgnąłem po raz pierwszy po tą książkę. Niedawno powróciłem po raz kolejny do tej pozycji tak dla przypomnienia i aby w koncu napisac opinie. W ostatnim czasie przeprowadzalem kilka prezentacji, jedna nawet przed wieksza publicznoscia. Przeprowadzenie dobrej, wybitnej prezentacji to trudna sztuka, ale moza sie tego nauczyc. Pozycja "Talk like TED" jest dobrym punktem odniesienia.
Autor podszedł bardzo metodologicznie, naukowo do książki. Przeanalizował ponad 500 prezentacji TED i na podstawie swojej obserwacji oraz wiedzy już wcześniej posiadanej, a autor jest wielkim autorytetem w dziedzinie komunikacji, wysunął głównych 9 tez książki.
Dobra prezentacja powinna być oparta na następujących 9 filarach:
1) Pasja, emocje,
2) Narracja, przedstawienie calosci w formie historii
3) Przygotowanie sie, cwiczenie prezentowania
4) Nauczenie widowni czegos nowego, ciekawostki, przekazanie wiedzy, praktycznych informacji
5) Wkomponowanie w prezentacje elementu niespodzianki, tzw. elementu "opadniecia szczeki"
6) Wykorzystanie humoru
7) Trzymanie sie zasady 18 minut
8) Wykorzystanie w foliach ilustracji, jak najmniej tekstu
9) Pozostanie w wlasnym elemencie, autentycznosc, wypracowanie wlasnego stylu
Czytajac ksiazke aby lepiej zrozumiec tresc rownolegle ogladalem na youtubie wszystkie wspomniane przez autora prezentacje TED do ktorzych autor sie odnosi. Moim zdaniem jest to konieczne aby lepiej zrozumiec tresc i wykorzystac wiedze i wskazowki przytaczane przez autora. To znacznie wydluza proces czytanie, ale ta inwestycja czasowa jest warta tego. Poza tym mozna uzyskac sporo informacji.