Forteca orłów

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Fortece | Tristen (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fortress of Eagles
C.J. Cherryh, fantasy
Myrkul

W odwiecznej wojnie czarodzieja Mauryla z władającym czarną magią Hasufinem ważną rolę odgrywa obdarzony prastarą, sihhijską mocą Tristen. Pomógł on Cewfynowi zasiąść na tronie Ylesuinu, sam zaś objął rządy w zniszczonym przez wojny kraju Amefel. W sprawowaniu władzy nad prowincją Tristena wspomagają dwaj przyjaciele: jednym z nich jest prosty, lecz dzielny żołnierz, drugi natomiast pochodzi z rodu dawnych królów zwanych aethelingami. Marzenie Cefwyna o zjednoczonej monarchii i jego związek z Ninevrise stanowią obiekt ataków ze strony możnowładców. Tristen znów musi udzielić pomocy przyjacielowi. Niestety nad Amefel zaczynają powiewać szkarłatne sztandary zwiastujące rychłą wojnę, w której stawką jest coś więcej niż tylko królestwo.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

książek: 1935
Janusz Szewczyk | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Drugi tom serii jest znacznie krótszy niż poprzedni i w znacznej mierze pozbawiony długich opisów wewnętrznego świata głównego bohatera, Tristena, które wypełniały spore fragmenty poprzedniego tomu. Narzekałem przedtem na ich nadmierną obfitość i dzięki temu, że ich zabrakło wydawało mi się, że tę powieść będzie mi się czytało łatwiej niż pierwszą. Okazało się jednak, że czasami brakuje mi radości jaką bohater odczuwał, poznając świat - wiem, że jestem tu niekonsekwentny, ale nic na to nie poradzę (zaczynam myśleć, że być może nie doceniłem pierwszego tomu). Tristen pozostaje co prawda postacią nieukształtowaną do końca, ale jego edukacja i poznawanie świata ograniczają się teraz do jego wybranych elementów (dyskusja Tristena z mocno zdewociałym księciem Efanorem na temat bogów i religii podobała mi chyba najbardziej w całej książce - niełatwo przekonać do religii kogoś, kto potrafi myśleć). Magia w tej powieści zeszła na dalszy plan, gdy zabrakło czarodziejskich przeciwników, ale...

alamar6 | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Jeśli ktoś szuka krwawych bitek, wojennych starć i ekscytujących pojedynków to nie ta droga. Dlaczego? Bo znowu mamy do czynienia z wolną akcją. Można nawet powiedzieć, że nic się prze te 370 stron nie zdarzyło. Bo naprawdę mało było istotnych wydarzeń. Zwarzyć trzeba jeszcze na jedną ważną rzecz : te 370 stron to pięknie napisany kawałek dobrej fantastyki. Jeśli ktoś szuka odprężenia, nacieszenia oczu pięknymi metaforami tj.(,,rzeżbienie to zmuszanie drewna by było takim jakim być nie chciało")to stanowczo polecam. Wobec takiej pozycji cieżko przejśc obojętnie.

Alannada | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

Mam w planach powtórzenie to napiszę więcej. W każdym razie wspaniała książka

gringosso | 2014-06-24
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Druga część sagi w moim odbiorze trochę mniej udała się autorce. W fabule jest to właściwie czas porządków, umacniania władzy, sojuszów, odkrywania świata przez znanego nam i kochanego bohatera i (przede wszystkim) barwnych, obszernych i jeszcze raz barwnych opisów.

Mimo wszystko zasługuje na 8/10 ze względu właśnie na świat, styl, bohaterów, no i przecież - jest to Forteca ;)

Rafał | 2017-07-18
Przeczytana: 27 lipca 2017