Forteca sów

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Fortece | Tristen (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fortress of Owls
C.J. Cherryh, fantasy
Myrkul

"Śniłem o sowie. A ona przestrzega przed działaniem czarów". Istnieje wielka różnica między czarami a czarną magią, różnica uwypuklona w zmaganiach dwóch tajemniczych osobistości: Mauryla i Hasufina. Tristen stanowi oręż w tej odwiecznej wojnie. Zawezwany i powołany do życia przez czarodzieja Mauryla, stoi w obliczu swojej pierwszej zimy, jakkolwiek posiada kształt i pamięć młodzieńca. Potężną bronią jest także jego miecz. Ostra klinga, naznaczona po jednej stronie słowem "Iluzja", a po drugiej - "Prawda", pomogła młodemu Cefwynowi zasiąść na tronie Ylesuinu, natomiast Tristena przywiodła do władzy w kraju Amefel. Powiewają już szkarłatne sztandary zwiastujące rychłą wojnę. Buntują się ambitni możnowładcy, religijni fundamentaliści zakłócają spokój królestwa Cefwyna, uchodźcy gromadzą się u granic. Tristen musi sięgnąć po miecz i skorzystać z sihhijskiej magii, której się wyrzekł. Jest dzieckiem przeznaczenia, istotą stworzoną do walki w zamierzchłym i straszliwym konflikcie, wykraczającym poza zdolności pojmowania zwykłych śmiertelników. Kontynuacja powieści Forteca w Źrenicy Czasu i Forteca orłów.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

Aya | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

O ile I część wywarła na mnie pozytywne wrażenie, trudno mi powiedzieć to samo o III, bo...tak naprawdę, to nic się tutaj nie dzieje. Książka jest za bardzo rozwleczona przez zapisy myśli postaci czy chociażby przywoływanie po kilka razy wydarzeń, które czytelnik dobrze pamięta (a przynajmniej będzie, po tylu powtórzeniach...) z poprzednich części.
Być może sięgnę jeszcze po IV część, chcąc mieć jakiś pełniejszy obraz tej sagi. Cóż, mam nadzieję, że okaże się lepsza niż felerna trójka.

gringosso | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Mrok, raz pokonany, wydaje się nieodparcie podążać za Formą Mauryla i nie odpuszcza ani na chwilę - mimo, iż pozornie jest uśpiony i nie groźny.

Rządcę Althalen i Ynefel czeka podczas nadchodzącej zimy wiele wyzwań, którym będzie musiał podołać. Zagrożenie wzrasta wraz z nadchodzącą wiosną, któż wie, co przyniesie ona ze sobą.

Jest to (jak dotąd) najbardziej widowiskowa i przełomowa część sagi. Pod koniec byłem wręcz zszokowany, lecz czemu - nie zdradzę ;)

Przeczytajcie koniecznie :)

Niech żyje lord Sihhe!

Alannada | 2011-03-02

Mam w planach powtórzenie to napiszę więcej. W każdym razie wspaniała książka

alamar6 | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 25 lutego 2014

Trzecia książka z cyklu ,,Tristen" niewątpliwie jest pozycją godną polecenia. Zakończyła się wypowiedzeniem wojny, także niezwłocznie sięgam po kolejną cześć. Ciekawość musi zostać poskromiona.

cariad | 2016-11-06
APAP | 2016-03-20