Obrazki z Czech

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
978-83-7432-682-7
Czechy

Jolanta Piątek, polonistka, dziennikarka Radia Wrocław. Autorka m.in. cyklu (ponad 100 odsłon) rozmów miniatur o piosenkach Jacka Kaczarskiego. W Radiu Wrocław prowadzi audycje publicystyczne, m.in. "Rozmówki czesko-niemieckie" (wraz z Tomaszem Gabisiem). W latach 80. związana ze środowiskiem SPCzS. "Obrazki z Czech" są osobistym podsumowaniem jej 9-letniego pobytu w Republice Czeskiej. Te...

"Obrazki z Czech" są osobistym podsumowaniem jej 9-letniego pobytu w Republice Czeskiej. Te migawki, refleksje, opisy tworzą opowieść o Czechach z perspektywy Polki.

źródło opisu: nota wydawcy

Romsi | 2012-10-18

Niestety, zgodnie z moimi podejrzeniami- książka okazała się słaba. Wyższość z jaką autorka wypowiada sądy o Czechach, nachalne analogie odnoszące się do rodzinnego kraju i miasta, denerwując drobiazgowość (np. szczegóły dotyczące badan mammograficznych w Czechach)- wszystko to sprawia, że "Obrazki z Czech" zniechęcają już w trzecim rozdziale i stają się lekturą męczącą, odpychającą wręcz. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że mimo dziewięcioletniego pobytu w Pradze autorka niewiele ma z tym krajem wspólnego; o każdym nieznanym sobie dotąd fakcie rozpisuje się z niepotrzebną egzaltacją, choć dla szanującego się czechofila jest to wiedza podstawowa. Podczas lektury ominęłam fragmenty zatytułowane "obrazki...", w których autorka ekscytuje się historią czeskich zamków (fragmenty te sprawiają wrażenie żywcem przepisanych z przewodników...). Kompozycja i treść wskazuje zdają się potwierdzać moje przypuszczenia- autorka nie miała na tą książkę pomysłu...

Ozinka | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Rozczarowujące. Po 9 latach mieszkania w tym pięknym kraju, po przeczytaniu tej książki, można dojsc do wniosku, że w Czechy to kraj, w którym są zamki, gospody, zamki i jeszcze może.. zamki :/

Wanilka | 2014-12-28
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Czechy widziane oczami obcokrajowca, który musi odnaleźć się w nowym środowisku. Mnóstwo przemyśleń z dnia codziennego. Książkę można potraktować jako pewnego rodzaju przewodnik po Czechach:-)

saintjulia | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015