Czechy, felieton, esej
Arek

nota wydawcy Opracował Jacek Baluch. Książka jest pierwszym tomem zapowiadanej przez Autora serii "Poczet czeski". Prezentuje sześć esejów czeskich autorów: "Kim jestem" Bohumila Hrabala, "Niekochane dziecko rodziny" Milana Kundery, "Siła bezsilnych" Václava Havla, "Równoległa polis" Václava Bendy, "Europejskie źródła czeskiej kultury" Václava Černego "Europa środkowa: anegdota i...

nota wydawcy
Opracował Jacek Baluch.
Książka jest pierwszym tomem zapowiadanej przez Autora serii "Poczet czeski".

Prezentuje sześć esejów czeskich autorów:
"Kim jestem" Bohumila Hrabala,
"Niekochane dziecko rodziny" Milana Kundery,
"Siła bezsilnych" Václava Havla,
"Równoległa polis" Václava Bendy,
"Europejskie źródła czeskiej kultury" Václava Černego
"Europa środkowa: anegdota i historia" Josefa Kroutvora w przekładzie
polskim, dokonanym przez: Marka Bieńczyka, Piotra Godlewskiego, Andrzeja
Sławomira Jagodzińskiego, Jana Stachowskiego i Elżbiety Szczepańskiej.

[Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", 2001]

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: własne

Znakomita i reprezentatywna antologia czeskich esejów (a w zasadzie skarbów eseistyki czeskiej). Oprócz tekstów napisanych tu przez znanych i bardzo znanych pisarzy (Kundera, Hrabal), znajdziemy wspaniały manifest niezależności i twórczego, nieagresywnego oporu na miarę Gandhiego, czyli esej dysydenta (i późniejszego prezydenta) V. Havla pt. "Siła bezsilnych" i moim zdaniem najlepszy szkic Jana Patocki, filozofa i humanisty, w którym dokonuje on przeciwstawienia sobie dwóch postaw, dwóch ludzi. Oddziela mianowicie człowieka duchowego (który jest ciągle w drodze i szuka prawdy) i intelektualistę, który posiadł wiedzę i nią żongluje. Świetny, poruszający, i wywodzący swe korzenie ze starożytności, tekst.

Marquee | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku
Przeczytana: 09 lutego 2015

Czeskie rozpoznanie w terenie
Gdy rozpoczynałam przygodę z literaturą czeską, poradzono mi bym zaczęła od tych esejów. I dziękuje serdecznie tej osobie za radę. Publikacja ta pokazuje Czechów nie tylko przez szkiełko ich humorów ale historii i tego jak ja widzą, jak ja przeżywali. O sobie jako człowieku- Czechu i swoim położeniu na mapie Europy. Bradziej na serio, ale prawdziwie i szczerze. Polecam

Pollyanna | 2017-05-30
Kasia | 2017-04-11