Ostatnia szansa, żeby dobrze zjeść

Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
Wydawnictwo: Twój Styl
7 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Last Chance to Eat: The Fate of Taste in a Fast Food World
837163420X
kulinaria, dobre jedzonko
36maro

U podstaw książki leży pytanie: Gdzie się podziały wszystkie dobre rzeczy z naszych talerzy?. Autorka w barwny i pełen rozmachu sposób opisuje burzliwe dzieje naszej żywności w okresie ostatnich pięćdziesięciu lat.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

Monika | 2012-06-10

W swojej książce Gina Mallet opisuje dzieje prostych, jak by się mogło wydawać, elementów kuchni europejskiej: jajka, wołowiny, kilku podstawowych warzyw i owoców, ryb i serów. Brzmi banalnie? Gwarantuję, że nie jest! Okazuje się, że codzienne elementy naszej diety mają bardziej burzliwą historię, niż przeciętny zjadacz jajek, jabłek i łososia może sobie wyobrazić.

Książka jest połączeniem kilku, na pozór bardzo odległych, gatunków literackich. Z jednej strony mnóstwo tu historycznych anegdot - nie tylko opisujących historię i pochodzenie danego dania czy składnika, ale również ich symboliczne i faktyczne znaczenie dla wydarzeń mających wpływ na losy świata! Historia powszechna miesza się z historią osobistą - Gina Mallet nie stroni od autobiograficznych opisów tradycji kulinarnych we własnym domu rodzinnym i bogatych doświadczeń restauracyjno-kuchennych z życia codziennego. Dzięki temu książkę czyta się momentami jak wciągającą powieść. Co kilka stron dorzucone są apetyczne...

badylla | 2015-04-22
Przeczytana: 25 kwietnia 2015