Niezwykłe przygody Julio Jurenity

Tłumaczenie: Tadeusz jakubowicz
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Nieobyczajnyje pochożdienija Chulio Churenito i jego uczenikow
Marek

Ilia Erenburg (1891-1967), prozaik, poeta i publicysta rosyjski, jest znany jako autor powieści "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwńca", "Burza", "Odwilż", cyklu nowel "Trzynaście fajek" oraz wspomnień "Ludzie, lata, życie". "Niezwykłe przygody Julia Jurenity i jego uczniów" to wczesna powieść satyryczna Erenburga. Akcja toczy się przed i w czasie pierwszej wojny światowej we Francji, Niemczech i...

"Niezwykłe przygody Julia Jurenity i jego uczniów" to wczesna powieść satyryczna Erenburga. Akcja toczy się przed i w czasie pierwszej wojny światowej we Francji, Niemczech i Rosji. Fabuła jest tu pretekstem do rozważań filozoficznych podważających wartości moralne, polityczne i kulturalne ówczesnego świata. Ironia, drwina i sarkazm to środki, którymi autor pokazuje rzeczywistość pełną tragicznych sprzeczności i absurdu.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1978

źródło okładki: własne

Gapcio | 2013-06-10

Kolejna niespodziewana perełka. Autor pisze ze swadą i lekkością o rzeczach mniejszych i większych, żartobliwie rozprawia się z takimi kamieniami milowymi dyskusji publicznej jak religia, sztuka czy Żydzi, a dowcip jest tu naprawdę najwyższej próby. Nieco przyciężkawo robi się dopiero, gdy bierze na warsztat rewolucję październikową, co nie oznacza jednak, iż otrzymujemy w tej części literaturę pośledniejszej jakości, a jedynie bliższą tradycji rosyjskiej i ogólnie słowiańskiej, skłonnej do cierpienia duszy.

Barbasia | 2015-07-20
utracjusz | 2014-09-21