Kamień filozoficzny

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Oeuvre au noir
powieść francuska
piotrk

Kamień filozoficzny" jest szczytowym osiągnięciem autorki, owocem wieloletnich przemyśleń. Otrzymała za nią nagrodę "Femina". Jest to szczytowe osiągnięcie pisarki, owoc wieloletnich przemyśleń. Akcja toczy się w pierwszej połowie XVI wieku. Na tle przemian obyczajowych, ekonomicznych i religijnych, jakie niósł ze sobą Renesans, maluje autorka dzieje Zenona - lekarza, alchemika i przede...

Jest to szczytowe osiągnięcie pisarki, owoc wieloletnich przemyśleń. Akcja toczy się w pierwszej połowie XVI wieku. Na tle przemian obyczajowych, ekonomicznych i religijnych, jakie niósł ze sobą Renesans, maluje autorka dzieje Zenona - lekarza, alchemika i przede wszystkim filozofa.

Voudini | 2016-12-22

Z ciekawości zerknąłem, co na temat „Kamienia filozoficznego” mieli do powiedzenia inni czytelnicy i teraz jestem w kropce, bo nie bardzo wiem, co jeszcze miałbym dodać do świetnie napisanej opinii Patrycji.
To już moja druga książka Yourcenar i po raz kolejny osiągnąłem przy lekturze wewnętrzny spokój, co jest o tyle ciekawe, że wymowę „Kamienia filozoficznego” trudno uznać za optymistyczną.
Yourcenar oznacza pewien punkt w historii rozwoju myśli ludzkiej, zderza stare idee z nowymi, przy czym myśl jest znacznie szybsza od zinstytucjonalizowanej działalności człowieka i dlatego musi za swą chyżość srogo zapłacić.
Powieść nie ma jednolitej struktury, dość wyraźnie łamie się na części – z zachowaniem wszelkich proporcji – przygodową oraz kontemplacyjną, ale mimo to znakomicie funkcjonuje jako całość, w równej mierze dzięki eleganckiej narracji i nasyceniu ważkimi treściami. Rozdarcie Zenona między wiarą a rozumem, między silną potrzebą indywidualizmu a smutną koniecznością...

Koronczarka | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

Marguerite Yourcenaur nie opowiada historii. Opowiada o czasie, epoce, portretuje bardziej ludzi niż opisuje ich dzieje. Wgłębia się w opisywaną epokę i pokazuje w całej złożoności. Akcja książki dzieje się w XVI wieku, a głównym bohaterem jest Zenon- postać wymyślona. Jego dzieje odsłaniają całe skomplikowanie wieku, który optymistycznie nazywamy odrodzeniem i myślimy, że królowały w nim mądrość, kulturowe zainteresowania i przeróżne sztuki piękne. A tymczasem obraz jest zupełnie inny. Lektura trudna, ale warto.

Patrycja | 2016-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2016

Lubię powieści, które oprócz ciekawych bohaterów, tła historyczno-obyczajowego, mieszanki filozofii i literatury, mają w sobie ślad czystej chęci autora, by zwrócić się do czytelnika. Można to zrobić, w mistrzowski zresztą sposób, jak Gogol w "Martwych duszach", można też pozbawić się takich bezpośrednich wypowiedzi, nie zaprzepaszczając tym samym szansy na to, by czytelnik zrozumiał, że autorka chce mu coś powiedzieć; tak, właśnie jemu. Marguerite Yourcenar wykorzystuje w tym celu myśli, wypowiedzi i aluzje zatrzymujące się o krok od anachronizmu, tak że powieść pozostaje w zgodzie ze stanem wiedzy XVI wieku, a jednocześnie odsyła czytelnika do tego, co jemu współczesne.
Przemyślenia Zenona, nierzadko pełne goryczy wynikającej ze świadomości, iż niektóre z jego pism wydają się przewrotne tylko dlatego, że żyje w tej a nie innej epoce, pobudzają czytelników do jednoczesnego docenienia wieków XX i XXI - nieco bardziej otwartych na inność niż czasy kontrreformacji - lecz także...

Gra_ce | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Lektura pełna melancholii i wprowadzająca w melancholię.
W sumie jak każda opowieść o losach ludzkich doprowadzona do końca możliwej opowieści - czyli do śmierci bohatera. "I oto już nie możemy dalej wniknąć w śmierć Zenona" - tak brzmi ostatnie zdanie tej powieści.

Chciałoby się powiedzieć, że ta książka to długi przypis do mrocznych grafik Albrechta Durera; zresztą autorka mówi w posłowiu wprost o takich skojarzeniach.
Opowieść o Zenonie, lekarzu, filozofie, alchemiku i bękarcie włoskiego kardynała jest czymś w rodzaju elegii dla człowieka, który nie ugiął się przed siłami społecznymi i dziejowymi, nie zdradził ani nie stłumił swoich przekonań i pragnień, bez nasączania narracji ich ocenami (zdaje się ?). Ujmujący jest dla mnie również rytm opisów i uważność M. Yourcenar dla świadomości i doświadczeń bohatera. To nie jest tylko opisywanie ciągu wydarzeń, mniej lub raczej bardziej zajmująco i "informująco", które składały się na opowiadane życie, to są wnikliwe refleksje...

lady_alef | 2014-04-03

Dzieło sztuki!