Trylogia o Miriam

Triłogija o Mirjam
83-05-11198-9
dziecko, wojna, okrucieństwo
Marek

"Trylogia o Miriam" składa się z trzech utworów: "Maleńcy ludzie" (1964), "Studzienne zwierciadło" (1966) i "Stare dzieci" (1972). Poprzez losy bohaterów autorka ukazuje historię swego narodu w przełomowym, szczególnie burzliwym okresie - w latach 1920-1945. "Maleńcy ludzie" i "Stare dzieci" ukazują świat widziany oczami dziecka tallińskiego przedmieścia, przedwcześnie dojrzałej dziewczynki, bezlitośnie obnażającej okrucieństwo, fałsz i kalectwo duchowe bliskich jej ludzi. Wojna zbiegająca się z doświadczeniami dziecka szczególnie ostro ujawnia swoją nieludzkość i niszczącą siłę. W "Studziennym zwierciadle" bohaterką i narratorką jest ciotka Miriam, komunistka Anna. Jej tragiczny splątany los to wynik zderzenia tego, co w historii ogólne, z tym, co indywidualne.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Magda | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Książka składająca się z trzech części. Pierwsza i druga część to wspomnienia estońskiej dziewczynki Miriam sprzed i po drugiej wojnie światowej, druga część opowieść jej ciotki, komunistki. O ile przez pierwsza i trzecią część da się przebrnąć, druga to zwykła agitacja pt. komunizm najlepszy ustrój świata, napisana w takim stylu, że czasami nie wiadomo kiedy rzecz dzieje się w czasie teraźniejszym, a kiedy są to wspomnienia owej ciotki. Rzecz o spojrzeniu dziecka na zmieniający sie świat dorosłych.

Katarzyna | 2015-02-28
Anonimus | 2013-12-25