Voss
bookworm

Voss to napisana z epickim rozmachem i wyobraźnią opowieść o tragicznie zakończonej ekspedycji w głąb nie zbadanego jeszcze w połowie XIX w. australijskiego kontynentu. Bohater powieści, Voss, człowiek oschły, uparty i nieobliczalny, a przy tym obdarzony niezwykłą charyzmą, jawi się jako zbawca, a zarazem niszczyciel. Charakterystyczny dla całej twórczości White'a uniwersalny motyw poszukiwania prawdy oraz wątek wzajemnej fascynacji dwojga bohaterów - Laury Trevelyan i Vossa - to dwa główne tematy, na których oparta jest akcja książki. Nasycona wnikliwą obserwacją obyczajową powieść, porównywana często z prozą Tołstoja, zawiera też mistrzowską analizę mechanizmów powstawania mitu."

czytający | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Ziemskie doświadczenia niewiele się przydadzą, kiedy zostaną rzucone w otchłań gorących piekieł. W swoim mistycznym przeznaczeniu staną się obłąkanymi duchami krainy, którą próbowały odkryć. Zostanie po nich tylko ślad, który będzie tym większy, im więcej wycierpiały. A podróż przez krainę myśli nie zakończy się nigdy, bo jej duch nie zaniknie tak łatwo. Jego legenda na wieki będzie niepokoiła umysły i na każdym drzewie interioru przypominała o człowieku natchnionym ideą. Również mnie dopadła ta piekielna rozkosz zanurzania się w introspekcji. Uznałem, że nie warto było się z niej wyrywać, bo dzięki temu mogłem odbyć wspólną i długą podróż z Vossem, kimś kto zdobył świętość nawet nie będąc uważanym za błogosławionego.

Pod spalonym australijskim niebem trudno zrzucić ciężkie brzemię życia. A jeszcze trudniejszym zadaniem jest odkryć raj we wnętrzu tego rozgrzanego pustyniami kontynentu. Jednak Patrick White uparcie wystawia mój charakter na ciężką próbę wyprawy w głąb siebie i nie...

Kawałek dobrej, choć trudnej literatury - jak to zwykle bywa z dziełami noblistów. Książka ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Trudno jednoznacznie przypisać książkę do jakiegoś konkretnego gatunku literackiego. Cofamy się w czasie do połowy XIX wieku i podróżujemy razem z tytułowym bohaterem przez dzikie, niezbadane tereny środkowej Australii, a jednocześnie poznajemy życie ówczesnej klasy średniej i kolonizatorów, przybywających głównie z Europy. Oba wątki splatają się ze sobą, głównie w warstwie psychologicznej, dając czytelnikowi możliwość do własnej refleksji nad różnymi czynnikami pobudzającymi człowieka do działania.

PaniZima | 2012-08-08
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 09 czerwca 2007

Wielki pokłon dla dzikiej i tajemniczej australijskiej przyrody. Podróż przez australijski interior, w której wszystko się zmienia.
A Patrick White wielkim pisarzem jest.

mieszka | 2011-02-11
Przeczytana: 1995 rok

Atmosfera tej książki do tej chwili do mnie przemawia. Pamiętam odczucia jaki mi towarzyszyły czytając ją pierwszy raz i hoduję je sobie.

zakopane | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Język - 10/10

"Uśmiechała się lekko w roztworze blasku i morza. Zarumieniła się nie z innej przyczyny, lecz od słońca. Zauważyła, że rąbek jej spódnicy stracił regularną linię układając się od ciężaru wody w deseń muszel."

"Potem świt rokrzyczał się tryumfalnie. wszystko ożyło,. Koguty piały, gołębie zaczęły gruchać. Śpiący ludzie szczelniej spowili się w swoje sny i uczestniczyli w wielkich wydarzeniach. Czerwone światło popłynęło żyłami ranka."

"Nad całą tą scenerią, która była raczej wizją utkaną z migoczącego światła niż architekturą krajobrazu, trzepotały nieprawdopodobne motyle. Z niczym nie dałoby się porównać kolorów ich skrzydeł, to otwieranych, to zamykanych na przemian. Ich ruchome zawiasy zdawały się otwierać drzwi pomiędzy światem pozorów, a światem snów."

Fabuła - 7/10
Książka w wydaniu PiW ma 456 stron. Im dalej w las tym dzieje wyprawy stają się mniej atrakcyjne niż przeżycia Panny Travelyan, która została na wybrzeżu. Jeśli ktoś oczekuje akcji i relacji z...

Agnieszka03083 | 2014-06-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Świetna książka niezwykle ciekawie opisująca austalijską przyrodę głównych bohaterów, ich emocje, psychikę oraz odczucia ilekroć po nią sięgam zawsze prowadzi mnie do innych wniosków

olo | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Uwielbiam odkrywać nieznanych mi autorów tak jak Patrick White. "Voss", gorąco polecam. Co chwila odkrywałem zaskakującą metaforę, przejmujący opis, budujący nastrój grozy wątek. Trochę przypomina mi ta książka "Piknik pod Wiszącą Skałą", ale raczej film niż książkę, która do dzieł literackich nie należy.

Alen | 2017-01-16

Nie wiem,czy top kwestia genialnego tłumacza, czy samego autora, ale NIGDY nie spotkałem lepszego języka w żadnej innej książce.POLECAM łapami i nogami.

zijuantanejo | 2012-02-12

Niezwykła książka "drogi"? Skrzyżowanie McCarthy'ego z Ivory'm.

Katarzyna_Es | 2016-07-18

Po kilku latach ponowiłam lekturę. I nadal nie jestem do końca pewna co właściwie przeczytałam. W tej opowieści się zostaje.