Voss

Patrick White Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Maria Skibniewska
Państwowy Instytut Wydawniczy
Australia literatura australijska nagroda Nobla noblista odkrycia geograficzne wyprawa
literatura piękna
Maria Skibniewska
Współczesna Proza Światowa

Niełatwa w odbiorze, ale niezwykle poetycka proza. Dla mnie pierwsze odkrycie australijskiego noblisty.

Powieść piękna nie tylko że względu na język, ale i samą historię - brutalnie szczerą, niezwykle realistyczną, choć momentami nieco fantastyczną. "Voss" to opowieść o ludziach. O tkwiącym w nich poczuciu samotności. O sile i słabości. O miłości. I przyjaźni. I niesamowitej więzi duchowej łączącej dwie niemal obce sobie osoby.
Ta książka to podróż w głąb Australii, ale też w...

Mnie ta książka rozczarowała z mojej winy. Po przeczytaniu opisu nastawiłam na podróż po Australii, dokładny opis wyprawy na ok 500 stronach. Tymczasem za dużo w książce, opisywania uczuć młodej Angielki, która kocha, tęskni i czeka na podróżnika.

Zakochałem się w literackiej części książki. Można ją czytać, niemal dla samego czytanie. Prawie każde zdanie, to mini perełka. Jednak fabularnie, stałem kompletnie obok. Ani przez chwilę nie ciekawiło mnie dokąd to wszystko zmierza.

Język - 10/10

"Uśmiechała się lekko w roztworze blasku i morza. Zarumieniła się nie z innej przyczyny, lecz od słońca. Zauważyła, że rąbek jej spódnicy stracił regularną linię układając się od ciężaru wody w deseń muszel."

"Potem świt rokrzyczał się tryumfalnie. wszystko ożyło,. Koguty piały, gołębie zaczęły gruchać. Śpiący ludzie szczelniej spowili się w swoje sny i...

język w tej książce to główny atut

Nie wiem,czy top kwestia genialnego tłumacza, czy samego autora, ale NIGDY nie spotkałem lepszego języka w żadnej innej książce.POLECAM łapami i nogami.

Po kilku latach ponowiłam lekturę. I nadal nie jestem do końca pewna co właściwie przeczytałam. W tej opowieści się zostaje.

Ziemskie doświadczenia niewiele się przydadzą, kiedy zostaną rzucone w otchłań gorących piekieł. W swoim mistycznym przeznaczeniu staną się obłąkanymi duchami krainy, którą próbowały odkryć. Zostanie po nich tylko ślad, który będzie tym większy, im więcej wycierpiały. A podróż przez krainę myśli nie zakończy się nigdy, bo jej duch nie zaniknie tak łatwo. Jego legenda na...

Uwielbiam odkrywać nieznanych mi autorów tak jak Patrick White. "Voss", gorąco polecam. Co chwila odkrywałem zaskakującą metaforę, przejmujący opis, budujący nastrój grozy wątek. Trochę przypomina mi ta książka "Piknik pod Wiszącą Skałą", ale raczej film niż książkę, która do dzieł literackich nie należy.

• Literatura australijska
  • Nobliści