Etyka dla myślących

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-257-8
etyka, filozofia, podręcznik, religia, nauka
filozofia i etyka

Nowoczesny podręcznik prof. Magdaleny Środy, znanej filozofki i działaczki publicznej, stanowi doskonałą podstawę dla wolnej i odpowiedzialnej dyskusji na tematy fundamentalne dla naszego życia: miłości, wolności, szczęścia, obowiązku. Dostarcza wiedzy z zakresu historii refleksji nad moralnością, moralnych ideałów i przekonań etycznych, powiązanych z różnymi systemami religijno -światopoglądowymi. (...) Prezentuje pojęcia i argumenty nieodzowne każdemu, kto chciałby problemy moralne rozważać na serio.
Doskonała pomoc dydaktyczna do lekcji etyki w szkole, lekcji prowadzonych z ?otwartą głową?, czyli w duchu krytycznym, także wobec samego siebie i własnych przekonań! Etyka jest bowiem domeną rozterek i wątpliwości, a książka prof. Środy dobitnie to ukazuje. Ta książka ma walory nie tylko poznawcze i dydaktyczne, lecz także moralne. (...)

Etyka zaczyna się tam, gdzie kończy się dogmatyzm i niewzruszona pewność swych racji i poglądów!
Prof. dr hab. Jan Hartman, Uniwersytet Jagielloński

?Dlaczego Etyka dla myślących? Bo tak jak religia wymaga wiary i posłuszeństwa, a szkolna wiedza wymaga ?kucia?, tak etyka wymaga myślenia? ? tak o swojej książce pisze Autorka i jest to najszczersza prawda. Myślenie nie jest dzisiaj w cenie. O wiele bardziej ceni się deklarację przynależności czy wierność wartościom. Niechętnie dyskutuje się o powodach, dla których składa się określone deklaracje, a jeszcze rzadziej słyszy uzasadnienia uznawanych wartości czy czczonych autorytetów. (... Największym atutem Etyki dla myślących jest czerpanie z tradycji zarówno powszechnej, jak i polskiej w sposób tak naturalny, że właściwie nie zdajemy sobie sprawy, że etyczne dziedzictwo polskie stanowi fragment ogólnoludzkiej mądrości. Naprawianie zaniedbań w wychowaniu etycznym jest jednym z najpilniejszych zadań polskiej szkoły i ten podręcznik może w tym skutecznie pomóc.
Dr hab. nauk humanistycznych i teologii Stanisław Obirek

Etyka dla myślących stanowi rozszerzoną i zmienioną wersję dwóch książek (Historia idei etycznych starożytności i średniowiecza oraz Historia idei etycznych czasów nowożytnych i współczesnych), które zostały napisane na potrzeby szkoły, a potem wpisane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na listę obowiązujących podręczników dla klas licealnych. Stało się to niedługo po wprowadzeniu religii i etyki do szkół. Książka jest nieocenionym źródłem rzetelnej wiedzy i alternatywą dla etyki katolickiej.
Doskonały przewodnik i zbiór narzędzi dla nauczycieli i uczniów.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/etyka_dla_myslacych,p1864296999

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/etyka_dla_myslacych,p1864296999

Romsi | 2012-02-10

nowoczesny podręcznik etyki- jak dla mnie zbyt wybiórczy (zresztą sposób doboru tekstów zastanawiający- zbyt mało współczesnych koncepcji etycznych), ale dobrze że jest. Za mało szczegółów i większość nowszych koncepcji omawiana zbyt pobieżnie, z pominięciem istotnych elementów i pojęć. Plus za to za słowniczki po każdym rozdziale- rzetelne i przydatne. Jednak jak na podręcznik za mało konkretów.

| 2011-12-23

Można się rozpisać... :) W końcu sama pisałam na jej temat recenzję w ramach praktyk studenckich.
Powiem tak: naprawdę warto! Idealne dla uczniów, studentów a nawet osób, które z etyką niewiele miały do czynienia :)

letni_a | 2016-04-25
Na półkach: 2016, Przeczytane