Religia i Nauka

Religion and Science
83-88353-81-0
filozofia i etyka
Bartek

Jest to niezwykła książka - pisze we wstępie tłumaczka i autorka wstępu prof. Barbara Stanosz - żadna inna nie zasługuje w równej mierze na miano zwięzłego kompendium wiedzy przyrodniczej, historycznej i filozoficznej, która stanowi mocny fundament naukowego, racjonalistycznego i humanistycznego światopoglądu. Opisane przez Bertranda Russella milowe kroki w dziejach nowożytnej nauki nigdy nie stracą swojej światopoglądowej wymowy, a rejestr przeszkód, które przez wiele stuleci piętrzyła przed nauką zinstytucjonalizowana religia, pozostanie zawsze aktualnym znakiem ostrzegawczym przed stagnacją lub nawet regresem kulturowym, jakim grozi ludzkości idea odnowy duchowej pod dyktando jakiegokolwiek kościoła.

Maciek | 2014-05-19
Przeczytana: 18 maja 2014

"Wszelka osiągalna wiedza jest dostępna tylko za pomocą metod naukowych, tego zaś, czego nauka odkryć nie może, żaden człowiek nie może wiedzieć". s.150

Powyższe zdanie świetnie oddaje ducha tej książki. Napisana w sposób uczciwy i jasny, z domieszką tak charakterystycznej dla Russella ironii, pozycja ta konfrontuje naukową metodę dochodzenia do prawd z wszelkimi innymi metodami, głównie religijnymi. Autor omawia między innymi takie kwestie jak rewolucja kopernikańska, ewolucja, determinizm i mistycyzm, oraz przedstawia konflikty do jakich w obrębie tych tematów dochodziło pomiędzy religią a nauką. Bardzo przyjemna i kształcąca lektura.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: listopad 2011

Krótko i na temat - logicznie, bez niedomówień i z pełnym przekonaniem. Polecam szczególnie każdemu naiwnemu, który nie widzi sprzeczności między tytułowymi magisteriami

Igor | 2016-03-12
Przeczytana: 2016 rok