Humanizm ewolucyjny. Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kontrasty i kontrowersje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Manifest des evolutionären Humanismus
978-83-933290-7-6
filozofia i etyka
mona700

Ludzkość dokładała w przeszłości wszelkich starań, by wzrastać (pod względem liczebności, władzy, zużycia surowców itp.), teraz najwyższa pora, żeby wreszcie stała się dorosła. Ta znacząca pozycja przedstawia idee nowego humanizmu opartego na faktach naukowych i otwartości wobec najnowszych wyników badań ze wszystkich dziedzin nauki. Robi to rzeczowo, profesjonalnie, a jednocześnie...

Ta znacząca pozycja przedstawia idee nowego humanizmu opartego na faktach naukowych i otwartości wobec najnowszych wyników badań ze wszystkich dziedzin nauki. Robi to rzeczowo, profesjonalnie, a jednocześnie przystępnie dla przeciętnego czytelnika, nieobytego ze światem fachowych pojęć. W Niemczech osiągnęła do tej pory w dwóch wydaniach nakład 40 000 egzemplarzy.

„Żyjemy w czasach bardzo zróżnicowanego tempa przemian otaczającej nas rzeczywistości. Podczas gdy technologicznie wkroczyliśmy w XXI wiek, nasz obraz świata wciąż jest przesiąknięty prastarymi legendami. To połączenie wysokiej wiedzy technicznej z naiwną dziecięcą wiarą może okazać się w dłuższej perspektywie fatalne w skutkach. Postępujemy jak pięciolatki, którym powierzono odpowiedzialność za stery samolotu pasażerskiego” – ta teza autora Humanizmu ewolucyjnego jest punktem wyjścia do zastanowienia się, co możemy zrobić, by uniknąć realnych niebezpieczeństw wynikających z takiego stanu rzeczy. Źródłem zagrożeń dla naszej cywilizacji są zdaniem niemieckiego filozofa w głównej mierze religie i narzucane przez nie przestarzałe, obalone przez naukę systemy wartości.

Humaniści ewolucyjni uważają za konieczne zerwanie ze ślepotą tradycji, uwolnienie się od moralności narzuconej mocą tzw. praw nadprzyrodzonych.
Według autora dobre życie w złym świecie jest możliwe bez Boga, a z całą pewnością bez takiego Boga, jakiego proponują oraz narzucają nam religie. Etyka nie ma nic wspólnego z przykazaniami, a obiecany przez Kanta wieczny pokój można osiągnąć bez powoływania się na prawdy objawione. Wystarczy jedynie opowiedzieć się za człowiekiem, za głębokim potencjałem i możliwościami, jakimi obdarzyła nasz gatunek ślepa, niezmierzająca do żadnego konkretnego celu ewolucja.

Czy projekt humanizmu ewolucyjnego ma szanse powodzenia? Michael Schmidt-Salomon cytuje Alberta Camus, który powiedział: „Wyobraźmy sobie Syzyfa jako szczęśliwego człowieka”. Dodaje jednak, że „szczęście współczesnego Syzyfa bierze się nie tyle z trudności samego zadania, z jego walki ze szczytem, lecz nade wszystko z pozytywnych treści światopoglądu, który reprezentuje i któremu nadaje realny kształt. Humaniści ewolucyjni [...] nie głoszą bowiem żadnych gorzkich wieści, lecz iście »radosną nowinę«, usuwającą daleko w cień wszystkie alternatywne propozycje »religijnej konkurencji«”.

Humanizm ewolucyjny to rozprawa, w której czytelnik z wielką satysfakcją odnajdzie wszystkie opisane elementy nowoczesnego humanizmu. Mamy bowiem w tym wypadku do czynienia z książką pasjonującą dla każdego poszukującego swojego światopoglądu, sensu życia czy po prostu możliwości racjonalnego, wnikliwego i nowoczesnego rozumienia świata.
Profesor Jerzy Kochan, redaktor naczelny czasopisma filozoficznego Nowa Krytyka

źródło opisu: http://www.dobraliteratura.pl/zapowiedz/140/humanizm_ewolucyjny.html

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/Upload/Product/20120...»

Igor | 2016-01-01

Bardzo dobra książka, chociaż nie ze wszystkim się zgodzę. Napisana prostym językiem, daleka od zawiłego języka filozofii co sprawia, że czyta się szybko i przyjemnie. Jak sam autor pisze, książką tylko zarysował obraz rozważań.

Dobra do dalszych dyskusji i rozważań o człowieku, religii, rozwoju ...

wooojt | 2017-09-25
Przeczytana: 10 września 2017

Chciałbym żyć w społeczeństwie, które tę książkę umieściłoby na liście lektur obowiązkowych. Głęboko wierzę, że gdybyśmy zawarte w wywodzie Salomona tezy zaadoptowali do naszego światopoglądu, gdybyśmy patrzyli na świat, ludzi, zwierzęta i wzajemne relacje przez okulary humanizmu ewolucyjnego, żylibyśmy lżej, przyjemniej i bezpieczniej. Nie będę zdradzał treści założeń "Humanizmu.." ani odpowiedzi autora na pytanie "Jak żyć?", by nie odbierać czytelnikom przyjemności z ich poznawania. Dodam jedynie, że styl w jakim Salomon prowadzi rozważania jest nadzwyczaj spójny i zwięzły. Nie mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem przedstawianych tez. Byłoby wspaniale, gdyby to samo dotyczyło ich implementacji.

whitesquirrel | 2017-03-26
Przeczytana: styczeń 2017

Na zimno..Ta książka to wyzwanie dla osoby wierzącej, autor nie kryje swojej pogardy dla "rzekomych bogów" i nie oszczędza żadnej religii, wszystkie są według niego równie słabe. Przez ten niepotrzebnie napastliwy ton książkę czytało mi się dość trudno. Moim zdaniem, mogłaby trafić do szerszego grona czytelników, gdyby była bardziej wyważona, bo to o czym pisze autor jest naprawdę ciekawe. Sam autor wyjaśnia jednak, że celowo pisał dosadnie o tym, do czego jest w pełni przekonany i to ma chyba sens.

iusta | 2016-05-11

Fajnie trafić na tak zgrabne podsumowanie wlasnych poglądów, daleko wykraczające poza pojęcie określające stosunek do religii. Kazdy, kto przyklada wagę do swojego intelektualnego rozwoju znajdzie tu sporo mądrych i przystepnie przekazanych myśli wartych dluzszej refleksji z dziedziny etyki, filozofii, nauki i funkcjonowania w nowoczesnym spoleczenstwie. Polecam!

Wilson | 2015-07-26

Świetna pozycja, niestety ludzkość nie jest jeszcze zbyt dojrzała na tą książę. Pozdrawiam

| 2018-07-24
Paweł | 2018-05-10