Humanizm ewolucyjny. Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie.

Okładka książki Humanizm ewolucyjny. Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie. Michael Schmidt-Salomon
Michael Schmidt-Salomon Wydawnictwo: Dobra Literatura Seria: Kontrasty i kontrowersje filozofia, etyka
filozofia, etyka
Kontrasty i kontrowersje
Manifest des evolutionären Humanismus
Dobra Literatura
2012-03-19
2012-03-19

Okładka książki Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło Helge Nyncke, Michael Schmidt-Salomon
Jak Jeżyk z Pr... Helge Nyncke, Micha...

Chciałbym żyć w społeczeństwie, które tę książkę umieściłoby na liście lektur obowiązkowych. Głęboko wierzę, że gdybyśmy zawarte w wywodzie Salomona tezy zaadoptowali do naszego światopoglądu, gdybyśmy patrzyli na świat, ludzi, zwierzęta i wzajemne relacje przez okulary humanizmu ewolucyjnego, żylibyśmy lżej, przyjemniej i bezpieczniej. Nie będę zdradzał treści założeń "Humanizmu.." ani odpowiedzi autora na pytanie "Jak żyć?", by nie odbierać czytelnikom przyjemności z ich poznawania. Dodam jedynie, że styl w jakim Salomon prowadzi rozważania jest nadzwyczaj spójny i zwięzły. Nie mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem przedstawianych tez. Byłoby wspaniale, gdyby to samo dotyczyło ich implementacji.

Na zimno..Ta książka to wyzwanie dla osoby wierzącej, autor nie kryje swojej pogardy dla "rzekomych bogów" i nie oszczędza żadnej religii, wszystkie są według niego równie słabe. Przez ten niepotrzebnie napastliwy ton książkę czytało mi się dość trudno. Moim zdaniem, mogłaby trafić do szerszego grona czytelników, gdyby była bardziej wyważona, bo to o czym pisze autor jest naprawdę ciekawe. Sam autor wyjaśnia jednak, że celowo pisał dosadnie o tym, do czego jest w pełni przekonany i to ma chyba sens.

Fajnie trafić na tak zgrabne podsumowanie wlasnych poglądów, daleko wykraczające poza pojęcie określające stosunek do religii. Kazdy, kto przyklada wagę do swojego intelektualnego rozwoju znajdzie tu sporo mądrych i przystepnie przekazanych myśli wartych dluzszej refleksji z dziedziny etyki, filozofii, nauki i funkcjonowania w nowoczesnym spoleczenstwie. Polecam!

Bardzo dobra książka, chociaż nie ze wszystkim się zgodzę. Napisana prostym językiem, daleka od zawiłego języka filozofii co sprawia, że czyta się szybko i przyjemnie. Jak sam autor pisze, książką tylko zarysował obraz rozważań.

Dobra do dalszych dyskusji i rozważań o człowieku, religii, rozwoju ...

Dobra do dalszych dyskusji i rozważań o człowieku, religii, rozwoju ...

Świetna pozycja, niestety ludzkość nie jest jeszcze zbyt dojrzała na tą książę. Pozdrawiam

• Filozofia
  • Ateizm
  • Do kupienia
  • Książki humanistyczne

Michael Schmidt-Salomon Humanizm ewolucyjny. Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie. Zobacz więcej