Etyka dla myślących

czytający

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytający | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Kobiecym głosem przemówiła do mnie etyka, pełnym empatii i wyobraźni w kwestii tak ważnej, jak wrażliwsze i bardziej odpowiedzialne życie. Tym mocniej się cieszę, że pośród skażonego męskim sposobem postrzegania całego systemu wyobrażeń o ludzkiej moralności, usłyszałem głos kobiety. Co prawda jej opowieści o wartości naszego człowieczeństwa prawie w całości opierają się na kanonach ustanowionych przez mężczyzn, ale horyzonty moralne przez nią dostrzegane są często o wiele bardziej delikatne i pozbawione arbitralności. Magdalena Środa przemawia językiem Petera Singera. Z jej podręcznika powiewa świeżym duchem tolerancji i wolności. Zgodnie z maksymą australijskiego etyka mówi: "przemyślmy to jeszcze raz". Tak więc ja również namawiam nas wszystkich do ciągłego zastanawiania się i doskonalenia, tak jak doradzali to już renesansowi humaniści.

Chciałbym napisać, że żeglowanie po historii etyki jeszcze nigdy nie było przyjemniejsze niż z "Etyką dla myślących". Jednak...

Romsi | 2012-02-10

nowoczesny podręcznik etyki- jak dla mnie zbyt wybiórczy (zresztą sposób doboru tekstów zastanawiający- zbyt mało współczesnych koncepcji etycznych), ale dobrze że jest. Za mało szczegółów i większość nowszych koncepcji omawiana zbyt pobieżnie, z pominięciem istotnych elementów i pojęć. Plus za to za słowniczki po każdym rozdziale- rzetelne i przydatne. Jednak jak na podręcznik za mało konkretów.

| 2011-12-23

Można się rozpisać... :) W końcu sama pisałam na jej temat recenzję w ramach praktyk studenckich.
Powiem tak: naprawdę warto! Idealne dla uczniów, studentów a nawet osób, które z etyką niewiele miały do czynienia :)