Spartakus. Powstanie niewolników.

Tłumaczenie: Agnieszka Trąbka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzymianie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
Spartacus. La revolte des esclaves
978-83-7505-248-0
Spartakus, Rzym, historia, powieść
historyczna
Mariusz

Spartakus to imię, które przetrwało w pamięci przez całe tysiąclecia. Max Gallo sprawia, że postać ta ożywa na nowo. Ukazuje życie niewolnika i gladiatora, który pokonał rzymskie legiony. Maluje obraz wojny. Z jednej strony siłę legionów, potęgę i bogactwo Rzymu, jego trybunów, konsulów, cezara, Krassusa i Pompejusza, a z drugiej pragnienie wolności, dzikość i anarchię ludzi, którzy zerwali kajdany. Pod piórem Maxa Gallo ożywa całe okrucieństwo epoki. Opowiedziana historia przybiera ludzkie twarze, ukazuje pasje i emocje, staje się głosem wołającym o godziwe życie. Niewolnicy przegrali wojnę, ale ponosząc klęskę, przegrali jako ludzie wolni. Sześć tysięcy krzyży wzniesionych przez konsula Krassusa wzdłuż rzymskiej Via Appia, na których ponieśli śmierć, a które miały zastraszyć następne pokolenia, nie zdołało ich wymazać z naszej pamięci. Książka "Spartakus. Powstanie niewolników" otwiera cykl powieści historycznych "Rzymianie". Każda z pięciu części sprawia, że ożywają czasy i osoby odgrywające kluczową rolę w kształtowaniu historii Rzymu.

źródło opisu: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=50642

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=50642

mało_oryginalna | 2013-11-30

Gdy usłyszałam na pierwszej lekcji historii w tym roku, że do każdej epoki muszę przeczytać jakąś lekturę, byłam bardzo negatywnie nastawiona. Jednak potem dowiedziałam się, że przecież w tym roku obrabiamy jako pierwszą starożytność i po dłuższych poszukiwaniach tematu który by mnie zainteresował(miałam ich kilkanaście) wybrałam w końcu Spartakusa.
W sumie nigdy nie recenzowałam powieści historycznej.. bo jak mam ocenić bohaterów którzy naprawdę istnieli, jednak spróbuję jakoś odnieść się może do przedstawienia bohaterów przez samego autora. Spartakus na stronicach jakby powstaje z martwych by opowiedzieć nam swoją historię, wraz z nim budzą się też jego towarzysze oraz legioniści. Postacie są bardzo realne, wręcz namacalne. Spodobały mi ich charaktery, które łatwo sobie wyobrazić, ponieważ opisy są bardzo barwne. Jednym słowem: bohaterowie są bardzo przekonujący.
Fabułę każdy zna, bo oparta jest na powstaniu Spartakusa, o którym można przeczytać nawet na Wikipedii. W kilku...

Blizniak27 | 2014-04-24
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Do przeczytania książki zachęcił mnie serial nadawany przez HBO. Wcześniej przeczytałem w necie kilka faktów na temat powstania Spartakusa. Książka napisana jest w zupełnie innym klimacie niż to co widzimy i odczuwamy w serialu. Bohaterowie (gladiatorzy) jawią się jako zwykli ludzie, których pierwotne instynkty zmuszają do porównań z dzikimi zwierzętami. Nie przedstawiono ich jako półbogów mogących w pojedynkę rozprawić się z kilkunastoma żołnierzami rzymskimi. Ten realizm musi się podobać tym bardziej, że autor całe tło powieści oparł na faktach historycznych (chociaż niektóre z nich to po prostu legenda). Zachęcam wszystkich tych, którzy chcą spojrzeć na Powstanie Spartakusa z zupełnie innej perspektywy - walki zwykłych ludzi, którzy nie mieli innego wyboru.

JediNadiruRadena | 2015-06-03
Przeczytana: 29 maja 2015

Powstanie Spartakusa ma to do siebie, że niewiele znamy o nim twardych faktów historycznych - a jeśli już znamy, to z punktu widzenia historyków rzymskich. W związku z tym można na podstawie tej opowieści zbudować świetną powieść, jeśli nie kilka. Niestety, w swoim dziele Max Gallo poległ na całej linii.

Fabuła zdaje się niezbyt dobrze kleić, postacie są straszliwie płaskie, irytujące i zachowują się momentami bezsensu. Rzymianie są przedstawieni skrajnie negatywnie, bez jakiegokolwiek odcienia szarości, niewolnicy z kolei tak, że nie ma sposobu, by ich polubić, czy wczuć się w ich niedolę.

Najbardziej irytujące w całej książce, dziejącej się przecież przed naszą erą, jest nachalne wtrącanie mądrostek chrześcijańskich (bo nie są one specjalnie żydowskie w swym wydźwięku) we wszystkie możliwe dialogi z udziałem Spartakusa - tylko po to, mam wrażenie, powstała kompletnie niepotrzebna w tej historii postać Żyda Jaira.

Gaba | 2014-12-18
Przeczytana: luty 2014

Historia Rzymu - jedna z moich wielu miłości, więc tematyka jest jak dla mnie bardzo dobra. Czyta się również przyjemnie, ale język nie zachwyca jakoś szczególnie... Podejrzewam, że to kwestia tłumaczenia. Ogólnie książka dobra, a następne części z serii "Rzymianie" czekają na mnie.

aneta | 2012-06-04
Przeczytana: luty 2012

Bardzo fajnie przedstawiona historia Spartakusa i generalnie życia oraz obycia w ówczesnych czasach. Szczerze powiem, że od niej zaczęło się moje zainteresowanie historią Starożytnego Rzymu.

Mariusz | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Pierwszy raz spotkałem się z tym autorem. Książka napisana w sposób wartki i zrozumiały.Sympatycznie się czyta a autor w sposób rewelacyjny przenosi nas w świat starożytnego Rzymu.

wardon | 2016-10-28
Kalina Tkacz | 2016-06-13