Ludwik XIV. Życie wielkiego króla

Louis XIV
9788380620087
historia
Carmel

Został królem w wieku pięciu lat. Panował siedemdziesiąt dwa lata. Umierając, pozostawił po sobie wielkie, zmodernizowane państwo o silnej, scentralizowanej władzy. „Państwo to ja” ? to powiedzenie zna chyba każdy. Aby poszerzyć granice Francji, nie wahał się toczyć wojen i nie miał litości dla tych, którzy mu się sprzeciwiali. Poddani kochali go jednak bezgranicznie, wiedzieli bowiem, jak ważne dla Króla Słońce jest jego królestwo. Za jego rządów Francja rozkwitła, dwór nadawał ton we wszystkich dziedzinach życia, a język francuski stał się językiem dyplomacji i arystokracji europejskiej. U kresu życia, zmagając się ze straszliwym cierpieniem, stanowczym, choć słabym głosem rzekł: „Ja odchodzę, ale państwo pozostanie na zawsze”. Dla Ludwika XIV to było najważniejsze. Aż do śmierci ? 1 września 1715 roku ? pełnił swą misję, przekonany, że powierzył mu ją Bóg.

Max Gallo stworzył dzieło wybitne. Nowa biografia Ludwika XIV pokazuje tego monarchę jako wybitnego polityka, męża opatrznościowego Francji i wielkiego reformatora, ale także jako człowieka ? z jego słabostkami i niedoskonałościami. Jako kochającego syna, ale także przebiegłego i kapryśnego władcę. Jako człowieka oddanego Bogu, ale także niestroniącego od uciech życia. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać, aby odkryć na nowo postać, o której, jak się wydaje, napisano już wszystko.

Max Gallo, francuski historyk i powieściopisarz, uważany jest za niedoścignionego mistrza biografii, m.in. Robespierre’a, de Gaulle’a oraz niezwykle poczytnej tetralogii o Napoleonie (wyd. REBIS, 2002-2003). Łącząc gruntowną analizę źródeł z żywą i ciekawą narracją, pisze książki, które nie tylko dostarczają rzetelną wiedzę, ale też są wyśmienitą lekturą.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

Carmel | 2017-09-23
Na półkach: Historia_2, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 22 września 2017

Chyba byłem przygotowany na nieco inną wersję biografii Króla Słońce.

Max Gallo w "Ludwik XIV. Życie wielkiego króla" prowadzi narrację w trzeciej osobie czasu teraźniejszego. Początkowo wydawało mi się, że ten zabieg wyklucza książkę z 'dobrych biografii'. Taki manewr w stylu 'Co by myślał Ludwik XIV, gdybyśmy byli w jego głowie' jest niebezpieczny i wzbudza u mnie nieufność. Od razu rodzi się pytanie - skąd my to możemy wiedzieć? Jednak Gallo chyba dość umiejętnie tak odtworzył myślenie króla, że ostatecznie śledzenie jego losów w tej wersji nie męczy. Autor bazuje na dostępnych źródłach, co można wyczuć. Przytoczona korespondencja dworska, liczne cytaty ze sztuk i innych dzieł z epoki (Moliera, Racine, la Fontaine, Perraulta), ożywiają jej ducha. Bardzo ciekawe było wplatanie plebejskich, czasem wulgarnych, wierszyków czy piosenek, które tworzą klimat, dodają dynamizmu i oddają nastroje społeczne. To taki 'realny' głos społeczny, który w strzępach docierał zapewne do...

macias | 2017-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Przy takim tomiszczu to może i błahe detale, ale jednak raziło mnie, że w druku ukazują się tak banalne słowa jak "patrzeć" niepoprawnie odmienione. Równie nonszalancko (językowo) został potraktowany kardynał Mazarini (str.30).

Ponoć Max Gallo napisał "dzieło wybitne", pokazał Ludwika XIV jako "wielkiego reformatora", "męża opatrznościowego". Według mnie, historycznie, książka jest tak słaba, że równie dobrze jej akcja mogłaby się rozgrywać i na Marsie. W większości stało się tak poprzez formę biografii.

Autor zdecydował się na narrację trzecioosobową (jak w to biografiach bywa), ale z krótkiej perspektywy, personalnej. To skutkuje natychmiast zbliżeniem na skali czasu -- więc czytamy, iż król wyszedł, przyszedł, sikał, ziewał, zakładano mu koszulę, wyjechał, przyjechał. W klasycznej biografii np. dostalibyśmy całościowy opis zdarzeń w królestwie, tu dostajemy opis opadających liści z drzew, kiedy Ludwik patrzy na nie smutnym wzrokiem, a jakiś dworzanin czyta depeszę. Telenowela...

Remigiusz | 2018-03-21
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam