Pieśń o Troi

83-7150-954-5
powieść australijska
historyczna
Iga

Ta powieść autorki "Pierwszego w Rzymie" odtwarza tragiczną i straszliwą epopeję wojny trojańskiej sprzed trzech tysięcy lat: opowieść o nieustającej miłości, o wiecznej nienawiści, o zemście, zdradzie, honorze i ofierze. Poznajemy wydarzenia znane z Iliady Homera kolejno z perspektywy różnych bohaterów: Priama, króla Troi, skazanego na podejmowanie niewłaściwych decyzji w słusznych sprawach; greckiej księżniczki Heleny, egoistycznej piękności, która opuszcza swego nudnego męża dla piękności równie egoistycznej - trojańskiego księcia Parysa; Achillesa, opętanej maszyny do zabijania; sprytnego i podstępnego Odyseusza; Agamemnona, króla królów, który godzi się na nikczemność, aby mogły wyruszyć w morze jego statki. Gdzie znajduje się kres ludzkiego szaleństwa, a gdzie zaczyna bezlitosna zemsta bogów?

allison | 2011-04-19
Przeczytana: 2009 rok

Wojna trojańska pokazana oczyma jej bohaterów, zwłaszcza pięknej Heleny.
Czyta się jednym tchem, chociaż wiadomo, jak skończą się losy postaci.
Jedna z najlepszych powieści autorki!

ira | 2012-08-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Przeczytana po raz kolejny, po raz kolejny zachwyciła.
McCullough w sposób mistrzowski rozprawia się z mitem "twarzy, co tysiąc okrętów wyprawiła w morze", sprowadzając go do ziemskich realiów. Polecam.

Sayuri | 2013-07-21

Przeczytałam ją dwa razy pod rząd dawno temu a wciąż pamiętam jak dobrze mi się ją czytało. Autorka opisywała jedną z największych, historycznych bitew znaną z homeryckich eposów. W dodatku zbogaciła tą jakże legendarną opowieść o ciekawą narrację, możemy rozpatrywać jak przebiegała wojna patrząc oczami Parysa, Heleny, Odyseusza czy Agamemnona. Tego brakowało nawet Homerowi!!

goskrzys | 2016-05-30
Przeczytana: 29 maja 2016

Zdawać by się mogło, że o wojnie trojańskiej nie można opowiedzieć lepiej, niż zrobili to Homer i inni antyczni poeci, ci, którzy byli jednak o dobre dwa tysiące lat bliżej omawianych wydarzeń, niż współcześni twórcy. Jednak lektura "Pieśni o Troi" świadczy o czymś innym. To nie jest zwykła wariacja na temat, czy zwykłe przełożenie dzieła Homera na język współczesnej powieści. Autorka stworzyła barwną, piękną opowieść, która nie jest tylko powtórzeniem literatury starożytnej. Zebrała ona sporą wiedzę z dzieł poświęconych wojnie trojańskiej, ale również - zagadnień związanych z mitologią oraz obyczajowością starożytnej Grecji. Całościowo dało to naprawdę interesującą opowieść, holistyczne dzieje wojny trojańskiej - od jej genezy począwszy, na upadku królestwa Priama skończywszy.

Co nadaje tej książce wyrazu, to fakt, że autorka wiele tradycyjnych elementów historii zmagań o piękną Helenę, zinterpretowała po swojemu - odważnie odrzucając znaczenie bogów i ich udział w zmiennych...

Szatynka | 2013-03-24

Colleen McCullough Australijka, autorka wielu niezwykle popularnych książek, między innymi "Ptaków ciernistych krzewów", "Czasu miłości" czy "Pierwszego w Rzymie", postanowiła zmierzyć się z mitem wojny trojańskiej. Temat ten to dla autora wielkie wyzwanie, ale i niebezpieczna pułapka. Jak mierzyć się z piórem nieśmiertelnego Homera? Jak nie dać się zwieść na manowce tanich trików: nie raz już próbowano opowiedzieć tę historię na nowo, uwspółcześnić lub urealnić. Takie próby oddziela od śmieszności i kiczu bardzo cienka linia. Na szczęście pisarce udało się uniknąć wszelkich pułapek. Nie poprawia mitu, nie polemizuje z nim, choć od czasu do dodaje to, co w oryginalnej opowieści ukryte jest między wierszami.
Książka, niczym wielobarwna mozaika składa się z drobnych fragmentów: opowieści snutych na przemian przez kilka osób: Priama, Peleusa, Parysa, Helenę, Hektora, Achillesa, Agamemnona, Odyseusza, a także mniej znane, acz równie ważne postaci: Chirona, Eneasza czy Bryzejdę. Zabieg...

Agnus | 2016-11-11
Na półkach: Audiobooki, 2016, Przeczytane